| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union |
| Supply Ability | 300 sets/month |
| Delivery Time | One week when there is stock, One month when no stock. |
| Packaging Details | Wooden Packing |
| Port | Shenzhen,other ports in China accepted |
| Brand | OEM accepted |
| ODM | ODM takes more time |
| Business Type | Manufacturer |
| Warranty | one year |
| Tunnel size | 600*400mm |
| Generate angle | 80 degree |
| Anode voltage | 140kv |
| Anode power | 0.35mA |
| Conveyor speed | 0.22m/s |
| Conveyor max load | 170kg |
| Wire resolution | 32-40 AWG |
| Penetration | 30-32mm |
| Training | Free of cost at the factory |
| Brand Name | SECUSCAN |
| Model Number | AT6040 |
| Certification | CE, ISO |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
X Ray body scanner machine baggage inspection 38 AWG guarantee
200kg Belt Load Baggage Scanner Machine 0.2 M / S For Checkpoints / Army Base
AC/DC Power Supply X-Ray Baggage Scanner for and Precise Baggage Scanning
Smart Airport X Ray Baggage Scanner with High Resolution Color Lcd Display
Product Specification
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union | Supply Ability | 300 sets/month |
| Delivery Time | One week when there is stock, One month when no stock. | Packaging Details | Wooden Packing |
| Port | Shenzhen,other ports in China accepted | Brand | OEM accepted |
| ODM | ODM takes more time | Business Type | Manufacturer |
| Warranty | one year | Tunnel size | 600*400mm |
| Generate angle | 80 degree | Anode voltage | 140kv |
| Anode power | 0.35mA | Conveyor speed | 0.22m/s |
| Conveyor max load | 170kg | Wire resolution | 32-40 AWG |
| Penetration | 30-32mm | Training | Free of cost at the factory |
| Brand Name | SECUSCAN | Model Number | AT6040 |
| Certification | CE, ISO | Place of Origin | China |
| High Light | security screening equipment , airport baggage scanner | ||
Middle size x ray baggage scanner for hotel, airport security inspection
Model: AT6040
Applications:
Competitive Advantage:
Specifications:
|
Tunnel Size: |
600(W)*400(H)mm |
|
Conveyor Speed: |
0.22m/s |
|
Conveyor Max Load: |
170kgs |
|
Dose per Inspection: |
<2.9 μGy/h |
|
Resolution: |
<0.101mm Metal Wire |
|
Penetration: |
30-32mm Steel |
|
Film Safety: |
Guarantee ISO1600 Film |
|
X-ray Leakage: |
<0.5 μGy/h (at a distance of 5cm From external housing) |
|
Generate direct: |
Upward |
|
Generate angle: |
80 degree |
|
Anode Voltage: |
140Kv |
|
Anode power: |
0.4 to 1.2mA |
|
Cooling / Duty Cycle: |
Oil Cooling /100% |
|
X-ray Sensor: |
L-Shaped Photodiode Array (mono-energetic), 12bit Deep |
|
Monitor: |
High Resolution Color, LCD Accord, 17 inch |
|
Image Processing: |
Edge enhancement, image strengthening, image lightening, reducing darkening, image returning, image retrieval. |
|
Image Grey Level: |
4096 |
|
Image Max Resolution: |
1024 * 1280 pixel |
|
Image Processing: |
24bit for processing real time |
|
Image storage: |
Storage 100000 pictures in real time |
|
Zones & Zoom: |
64 Times Enlarge, Whole screen continuous observation |
|
Operation temperature/Humidity: |
0℃-45℃/20%-95%(non-condensing) |
|
Storage Temperature/Humidity: |
-20℃-60℃/20%-95%(non-condensing) |
|
Operation Power: |
220VAC(±10%)50±3Hz |
|
Power Consumption: |
1.1 KW (max), 0.3KW(working) |
|
Noise: |
<58db |
Installation Data:
Computer Specs:
Advantages:
Packing and Shipment:
| Packing details | carton packing |
| 1 set/ctn | |
| Packing Size: (L)2380*(W)1120*(H)1660mm | |
| Gross Weight:500kg | |
| Payment terms | T/T, Western Union, Cash,L/C |
| Shipping methods | By air (5-7days, most expensive) |
| By express (3-7days, more expensive) | |
|
By sea (15-28days, cheapest) |
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2008
Total Annual:
33 Million-35 Million
Employee Number:
475~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Security Electronic Equipment is a national high-tech enterprise committed to security equipment research & development, production and sales, also a provider of personalized security system. We regards product quality as enterprise life, strictly controls the every manufac... Shenzhen Security Electronic Equipment is a national high-tech enterprise committed to security equipment research & development, production and sales, also a provider of personalized security system. We regards product quality as enterprise life, strictly controls the every manufac...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!