| Packaging Details | Wooden Packing |
| Delivery Time | One week when there is stock, One month when no stock. |
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union |
| Supply Ability | 500sets/month6 Zone High Sensitivity Door Frame Metal Detector |
| Alarm | Sound and light |
| Feature | Connect with computer, camera, turnstile, etc |
| Opional | Remote control |
| Logo | OEM and ODM Accepted |
| Features | Shock proof |
| Charactor | Intelligent traffic and alarm counters |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | SECUSCAN |
| Certification | CE, ISO |
| Model Number | AT-IIIA |
View Detail Information
Explore similar products
SPW-300C Walk Through Metal Detector for government building security
Adjustable Sensitivity metal walk through gate , Shock proof multi zone door
Easy Installation Walk Through Metal Detector Infrared Body Temperature
Multi Zones Walk Through Metal Detector AT-IIIA Security Metal Detectors
Product Specification
| Packaging Details | Wooden Packing | Delivery Time | One week when there is stock, One month when no stock. |
| Payment Terms | T/T, L/C, Western Union | Supply Ability | 500sets/month6 Zone High Sensitivity Door Frame Metal Detector |
| Alarm | Sound and light | Feature | Connect with computer, camera, turnstile, etc |
| Opional | Remote control | Logo | OEM and ODM Accepted |
| Features | Shock proof | Charactor | Intelligent traffic and alarm counters |
| Place of Origin | China | Brand Name | SECUSCAN |
| Certification | CE, ISO | Model Number | AT-IIIA |
| High Light | metal detector airport ,walkthrough metal detectors | ||
6 Zone High Sensitivity Door Frame Metal Detector Model AT-IIIA
Walk through Metal Detector can easily detect weapons, such as knife and gun, and any metal articles which are hidden in human body, to precisely identify multiple target locations from head to toe.
Competitive Advantage:
High sensitivity, economic model
Suit for Factories and Entertainment environments
| Electric current: | AC215V~230V 50/60Hz |
| Power | 35W |
| Work environment | -20℃~+45℃ |
| Gross Weight | 86kg |
| Outer frame | 2220mm (h) x 820mm (w) X 522mm (d) |
| Inner frame | 2000mm (h) X 700mm (w) X 522mm (d) |
| Zones | 6 / 12 /18zones |
Applications:
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2008
Total Annual:
33 Million-35 Million
Employee Number:
475~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Security Electronic Equipment is a national high-tech enterprise committed to security equipment research & development, production and sales, also a provider of personalized security system. We regards product quality as enterprise life, strictly controls the every manufac... Shenzhen Security Electronic Equipment is a national high-tech enterprise committed to security equipment research & development, production and sales, also a provider of personalized security system. We regards product quality as enterprise life, strictly controls the every manufac...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!