| application | Indoor |
| aspect ratio | 16:9 |
| Screen Type | Not touch |
| brightness | 500 |
| color | black |
| Contrast Ratio | 5000:1 |
| installation type | Floor type |
| ip rating | IP55(IP65 Custom) |
| lifespan (hours) | 50000Hour (s) |
| media available | Photo, EDA/CAD Models, Other |
| resolution | 1920*1080 |
| response time | 8ms |
| specification | Digital Poster, Video Wall, Kiosk |
| supplier type | Original Manufacturer, ODM, OEM |
| use | Advertising Publish, Retail Store, Shopping Mall, Display Of Dishes, Welcome Display, Self-Service Business, Exhibition Hall, Wayfinding, Airport, Subway, Elevator, Restaurant & Hotel Supplies, Education, Medical Treatment |
| view angle(h/v) | 178 |
| Supply size | 75/85/98 |
| processor | Android 3288 |
| material | Tempered glass + cold rolled steel plate |
| Body size | 1784*1012.3mm |
| Display area | 1650.2*928.3mm |
| Internal memory | 2G |
| memorizer | 16G |
| Overall power | 220V |
| CPU | i5/8G/256G |
| Type | lcd |
| Model Number | XD1075LSG-SNQN75 |
| Brand Name | XINSHIDASX |
| Place of Origin | China(Mainaland) |
View Detail Information
Explore similar products
Nanotouch Outdoor Digital Signage Monitors IP65 Retail Store Education Shopping
Factory Direct 75 Inches Outdoor Stadium LCD Digital Poster Signage Display
Custom Processing Outdoor High Brightness IP65 Waterproof 43-65inch Floor
Wholesale Price Intellint 43/55/65 Inch Wood Digital Photo Frame 1080p Wifi NFT
Product Specification
| application | Indoor | aspect ratio | 16:9 |
| Screen Type | Not touch | brightness | 500 |
| color | black | Contrast Ratio | 5000:1 |
| installation type | Floor type | ip rating | IP55(IP65 Custom) |
| lifespan (hours) | 50000Hour (s) | media available | Photo, EDA/CAD Models, Other |
| resolution | 1920*1080 | response time | 8ms |
| specification | Digital Poster, Video Wall, Kiosk | supplier type | Original Manufacturer, ODM, OEM |
| use | Advertising Publish, Retail Store, Shopping Mall, Display Of Dishes, Welcome Display, Self-Service Business, Exhibition Hall, Wayfinding, Airport, Subway, Elevator, Restaurant & Hotel Supplies, Education, Medical Treatment | view angle(h/v) | 178 |
| Supply size | 75/85/98 | processor | Android 3288 |
| material | Tempered glass + cold rolled steel plate | Body size | 1784*1012.3mm |
| Display area | 1650.2*928.3mm | Internal memory | 2G |
| memorizer | 16G | Overall power | 220V |
| CPU | i5/8G/256G | Type | lcd |
| Model Number | XD1075LSG-SNQN75 | Brand Name | XINSHIDASX |
| Place of Origin | China(Mainaland) |
Size | Can choose 75" 85" 86" 98" |
Type | Infrared/Capacitive Touch/Non Touch |
Viewing Angle | H/V:178/178° |
Operating System | Android/Computer version |
Response Time | 5ms |
Resolving Power | 1920 X 1080p (optional 3840x2160p) |
Material | Surface tempered glass, side aluminum profiles, back and base sheet metal materials |
Color Options | Silver edge, black, white optional |
Brightness | 350cd/m ² (Other brightness options) |
Characteristic | Removing the traditional lower back cover, it is 28 thick from top to bottom, and the absence of a lower back cover highlights the overall ultra-thin design |
Packaging Material | Thickened gravity cardboard box packaging |
Input Voltage | AC100-240v 50/60HZ |
Optional Functions | webcam/wifi/3g/4g |
Video Playback | Supports MKV、MOV、MP4、AVI、TS、MPG、ASFLV、OGG、RM |
Image Format | Supports JPEG, PNG, GIF, TIFF,etc |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Trading Company,Seller,Other
Year Established:
2019
Total Annual:
>10000000
Employee Number:
50~99
Ecer Certification:
Site Member
The company was formally registered in 2019, is a professional engaged in research and development, production, sales as one of the LCD display equipment manufacturer. We are located in Guangzhou, China with convenient transportation. It covers an area of 5000 square meters.The company's products in... The company was formally registered in 2019, is a professional engaged in research and development, production, sales as one of the LCD display equipment manufacturer. We are located in Guangzhou, China with convenient transportation. It covers an area of 5000 square meters.The company's products in...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!