| Supply Ability | 80000pieces/Year |
| Delivery Time | Sample: 7-10 Days Production: 30 Days |
| Packaging Details | Colorbox |
| Model NO. | BK2422 |
| Raw Material | Iron |
| Technique | Enamel |
| Theme | Flower |
| Style | Classical |
| Function | Health Care, Eco-Friendly |
| Making Method | Handmade |
| Usage | Hygienic, Daily Use |
| Product Name | Enamel Division Plate Set Dinnerware 27cm Plate |
| Color | Customized Color |
| Capacity | 1.08/1.7/2.5L |
| Coating | Enamel Coating Double Coating |
| Rim | 304 Stainless Steel/Rolled Edge Rim |
| Iron Type | Carbon Steel |
| Thickness | 0.6mm |
| Production | 30 Days |
| Logo | High Temperature Logo Printing |
| Weight | 240g |
| Packing | Colorbox |
| Sample | 7-10 Days |
| Feature | Division Plate |
| Certificate | EU/FDA |
| Transport Package | White Box |
| Specification | 27cm |
| Trademark | OEM |
| Origin | China |
| HS Code | 7323949000 |
| Production Capacity | 80000pieces/Year |
| Brand Name | OEM |
| Model Number | 107rl |
| Certification | EU/FDA |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Classic Black Enamel Deep Fryer Pot With Basket 26/28cm For Chips
Multi Sizes Iron Enamel Tableware Custom Bottom Logo Enamel Bowls Handmade
Carbon Steel Soup Ladle Spoons 12.2 Inch Enamel Stew Gravy Ladles Cooking
27cm Enamel Dinnerware Plates Enamel Division Plate Metal Tableware Customized
Product Specification
| Supply Ability | 80000pieces/Year | Delivery Time | Sample: 7-10 Days Production: 30 Days |
| Packaging Details | Colorbox | Model NO. | BK2422 |
| Raw Material | Iron | Technique | Enamel |
| Theme | Flower | Style | Classical |
| Function | Health Care, Eco-Friendly | Making Method | Handmade |
| Usage | Hygienic, Daily Use | Product Name | Enamel Division Plate Set Dinnerware 27cm Plate |
| Color | Customized Color | Capacity | 1.08/1.7/2.5L |
| Coating | Enamel Coating Double Coating | Rim | 304 Stainless Steel/Rolled Edge Rim |
| Iron Type | Carbon Steel | Thickness | 0.6mm |
| Production | 30 Days | Logo | High Temperature Logo Printing |
| Weight | 240g | Packing | Colorbox |
| Sample | 7-10 Days | Feature | Division Plate |
| Certificate | EU/FDA | Transport Package | White Box |
| Specification | 27cm | Trademark | OEM |
| Origin | China | HS Code | 7323949000 |
| Production Capacity | 80000pieces/Year | Brand Name | OEM |
| Model Number | 107rl | Certification | EU/FDA |
| Place of Origin | China |
![]()
*Plate can be customized with any decal.
*All plates in stock, we can deliver within 7-10 working days.
*Enamel is full-coated, health, eco-friendly and fast conducting.
*Carbon steel can guarantee your safety.
*Multiple colors/decals can be chosen.
* Our high quality enamelware can meet FDA&65prop, LFGB, EU, DGCCRF, EN13983 etc certifications.
* Our factory already pass BSCI and FCCA audits.
| Dia.(cm) | 18 | 20 | 22 | 24 | 27 |
| Height(cm) | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 |
| Packing | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 |
![]()
![]()
![]()
* Customize Decal/Color/LOGO
* Customize Size/Shape/Rim
* Customize Handle/Lid![]()
Q: Are you a factory or trading company?
A: We have our own factory, using a "self-produced self-marketing" business model, reducing the cost of intermediate links
Q: How can I get some samples?
A: We are honored to offer you samples of existing products. The sample is free, but you should pay freight.
Q: How does your factory do regarding quality control?
A: Quality is priority. JQ people always attach great importance to quality controlling from the very beginning to the very end.Warmly welcome to visit us!
Q: If I need different measurements or weight, could you offer OEM service?
A: Sure, we can provide OEM service, also we can make new mould for your product, attaching your name brand.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2018
Total Annual:
20million-30million
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Xiangtan Dana Technology Co., Ltd is a professional company of enamel cookware and nonstick kitchenware, integrating research, development, sales and service together. Our products range from enamel casserole, saucepan, cup, food container to nonstick frying pan, pots, paella pan and so on. Establis... Xiangtan Dana Technology Co., Ltd is a professional company of enamel cookware and nonstick kitchenware, integrating research, development, sales and service together. Our products range from enamel casserole, saucepan, cup, food container to nonstick frying pan, pots, paella pan and so on. Establis...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!