| Model NO. | 201R |
| Raw Material | Iron |
| Technique | Enamel |
| Theme | Flower |
| Style | Classical |
| Function | Health Care, Eco-Friendly |
| Making Method | Handmade |
| Usage | Hygienic, Daily Use |
| Product Name | Mug |
| Color | Customized Color |
| Size | 6cm/7cm/8cm/9cm/10cm/11cm/12cm/14cm/15cm |
| Coating | Enamel Coating Double Coating |
| Rim | 304 Stainless Steel/Rolled Edge Rim |
| Iron Type | Carbon Steel |
| Thickness | 0.5mm |
| Capacity | 100ml/250ml/350ml/500ml/650ml/740ml/1250ml/1400ml |
| Production | 30 Days |
| Logo | High Temperature Logo Printing |
| Handle | C Shape Handle/Tube Handle |
| Weight | 150g |
| Packing | Colorbox |
| Sample | 7-10 Days |
| Transport Package | White Box |
| Specification | 350ml, 8*8cm |
| Trademark | OEM |
| Origin | China |
| HS Code | 7323949000 |
| Production Capacity | 80000pieces/Year |
| Model Number | 201s |
View Detail Information
Explore similar products
304 Stainless Steel Rim Carbon Steel Enamel Coffee Milk Mugs Custom Decal
Classical Style Carbon Steel Enamel Coffee Cup Custom Retro Souvenir Enamelled
Thickness 0.5mm Lightweight 350ml 500ml Enamel Camping Mugs Perfect for Travel
Flower Theme 8x8cm Custom Style 12 Oz Enamel Mug Coffee Mug Camping White Coffee
Product Specification
| Model NO. | 201R | Raw Material | Iron |
| Technique | Enamel | Theme | Flower |
| Style | Classical | Function | Health Care, Eco-Friendly |
| Making Method | Handmade | Usage | Hygienic, Daily Use |
| Product Name | Mug | Color | Customized Color |
| Size | 6cm/7cm/8cm/9cm/10cm/11cm/12cm/14cm/15cm | Coating | Enamel Coating Double Coating |
| Rim | 304 Stainless Steel/Rolled Edge Rim | Iron Type | Carbon Steel |
| Thickness | 0.5mm | Capacity | 100ml/250ml/350ml/500ml/650ml/740ml/1250ml/1400ml |
| Production | 30 Days | Logo | High Temperature Logo Printing |
| Handle | C Shape Handle/Tube Handle | Weight | 150g |
| Packing | Colorbox | Sample | 7-10 Days |
| Transport Package | White Box | Specification | 350ml, 8*8cm |
| Trademark | OEM | Origin | China |
| HS Code | 7323949000 | Production Capacity | 80000pieces/Year |
| Model Number | 201s |
![]()
*Mug can be customized with any decal.
*All mugs are in stock, we can deliver within 7-10 working days.
*Enamel full-coated, healthy, eco-friendly and fast conducting.
*Carbon steel can guarantee your safety.
*Multi-colors/decals can be chosen.![]()
* Our high quality enamelware can meet FDA&65prop, LFGB, EU, DGCCRF, EN13983 etc certifications.
* Our factory already passed the BSCI and FCCA audits.
| Dia.(cm) | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 14 |
| Height(cm) | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
| Capacity(ml) | 200 | 250 | 350 | 500 | 650 | 750 | 1250 | 1400 |
| Packing | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 |
| Mea.(cm) | 24.5*18*31 | 27.5*20*35 | 30.5*20.5*39 | 33*22*43 | 36*25*48 | 49*26*24 | 51*29*55 | 56*31*57 |
| CBM/Carton | 0.014 | 0.019 | 0.024 | 0.031 | 0.043 | 0.054 | 0.065 | 0.079 |
![]()
![]()
![]()
![]()
* Customize Decal/Color/LOGO
* Customize Size/Shape/Rim
* Customize Handle/Lid
Q: Are you a factory or trading company?
A: We have our own factory, using a "self-produced self-marketing" business model, reducing the cost of intermediate links
Q: How can I get some samples?
A: We are honored to offer you samples of existing products. The sample is free, but you should pay the freight.
Q: How does your factory do regarding quality control?
A: Quality is a priority. JQ people always attach great importance to quality control from the very beginning to the very end. Warmly welcome to visit us!
Q: If I need different measurements or weights, could you offer OEM service?
A: Sure, we can provide OEM service, also we can make new molds for your product, attaching your name brand.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2018
Total Annual:
20million-30million
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Xiangtan Dana Technology Co., Ltd is a professional company of enamel cookware and nonstick kitchenware, integrating research, development, sales and service together. Our products range from enamel casserole, saucepan, cup, food container to nonstick frying pan, pots, paella pan and so on. Establis... Xiangtan Dana Technology Co., Ltd is a professional company of enamel cookware and nonstick kitchenware, integrating research, development, sales and service together. Our products range from enamel casserole, saucepan, cup, food container to nonstick frying pan, pots, paella pan and so on. Establis...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!