| Raw Material | Iron |
| Technique | Enamel |
| Theme | Speckle/Marble |
| Style | Classical |
| Function | Health Care, Eco-Friendly |
| Making Method | Handmade |
| Usage | Hygienic, Daily Use |
| Product Name | Enamel Mixng Bowl |
| Color | Customized Color |
| Size | 10cm/12cm/14cm/16cm/18cm |
| Coating | Enamel Coating Double Coating |
| Rim | 304 Stainless Steel Rim |
| Iron Type | Carbon Steel |
| Thickness | 0.5mm |
| Production | 30 Days |
| Logo | High Temperature Logo Printing |
| Weight | 240g |
| Packing | Colorbox |
| Sample | 7-10 Days |
| Feature | Storage Food |
| Certificate | EU/FDA |
| Transport Package | White Box |
| Specification | 8cm |
| Trademark | OEM |
| Origin | China |
| HS Code | 7323949000 |
| Production Capacity | 80000pieces/Year |
| Packaging Details | Colorbox |
| Delivery Time | Sample: 7-10 Days Production: 30 Days |
| Supply Ability | 80000pieces/Year |
| Model Number | 217 |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | OEM |
| Certification | EU/FDA |
View Detail Information
Explore similar products
Classical Style Japanese Korean Style Enamel Container 600ml 1000ml 1700ml
High Temperature Logo Printing Ename Mixing Bowl Custom Color 18cm 20cm 22cm
630ml 1080ml 1700ml 2500ml Enamel Containers Lunch Box With Lid EU FDA Certified
Rectangular Enamel Food Storage Containers Outdoor Picnic Lunch Box With Lid
Product Specification
| Raw Material | Iron | Technique | Enamel |
| Theme | Speckle/Marble | Style | Classical |
| Function | Health Care, Eco-Friendly | Making Method | Handmade |
| Usage | Hygienic, Daily Use | Product Name | Enamel Mixng Bowl |
| Color | Customized Color | Size | 10cm/12cm/14cm/16cm/18cm |
| Coating | Enamel Coating Double Coating | Rim | 304 Stainless Steel Rim |
| Iron Type | Carbon Steel | Thickness | 0.5mm |
| Production | 30 Days | Logo | High Temperature Logo Printing |
| Weight | 240g | Packing | Colorbox |
| Sample | 7-10 Days | Feature | Storage Food |
| Certificate | EU/FDA | Transport Package | White Box |
| Specification | 8cm | Trademark | OEM |
| Origin | China | HS Code | 7323949000 |
| Production Capacity | 80000pieces/Year | Packaging Details | Colorbox |
| Delivery Time | Sample: 7-10 Days Production: 30 Days | Supply Ability | 80000pieces/Year |
| Model Number | 217 | Place of Origin | China |
| Brand Name | OEM | Certification | EU/FDA |
| High Light | Handmade Carbon Steel Slotted Spoon ,Carbon Steel Skimmer Strainer Spoon ,Steel Skimmer Strainer Spoon Customizable | ||
![]()
* Express yourself with completely customizable decals.
* Enjoy fast shipping—all plates are in stock and ship within 7-10 working days.
* The full enamel coating is non-toxic, eco-friendly, and ensures quick, even heat distribution.
* Cook with confidence using our safe, reliable carbon steel base.
* Select the perfect look from our multi-color and multi-decal options.
* Our high quality enamelware can meet FDA&65prop, LFGB, EU, DGCCRF, EN13983 etc certifications.
* Our factory already passed the BSCI and FCCA audits.
| Dia.(cm) | 10 | 12 | 14 | 16 | 18 |
| Height(cm) | 4 | 4.6 | 5.2 | 5.7 | 6.2 |
| Packing | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 |
![]()
![]()
* Customize Decal/Color/LOGO
* Customize Size/Shape/Rim
* Customize Handle/Lid
Q: Are you a factory or trading company?
A: We have our own factory, using a "self-produced self-marketing" business model, reducing the cost of intermediate links
Q: How can I get some samples?
A: We are honored to offer you samples of existing products. The sample is free, but you should pay the freight.
Q: How does your factory do regarding quality control?
A: Quality is a priority. JQ people always attach great importance to quality control from the very beginning to the very end. Warmly welcome to visit us!
Q: If I need different measurements or weights, could you offer OEM service?
A: Sure, we can provide OEM service, also we can make new molds for your product, attaching your name brand.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2018
Total Annual:
20million-30million
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Xiangtan Dana Technology Co., Ltd is a professional company of enamel cookware and nonstick kitchenware, integrating research, development, sales and service together. Our products range from enamel casserole, saucepan, cup, food container to nonstick frying pan, pots, paella pan and so on. Establis... Xiangtan Dana Technology Co., Ltd is a professional company of enamel cookware and nonstick kitchenware, integrating research, development, sales and service together. Our products range from enamel casserole, saucepan, cup, food container to nonstick frying pan, pots, paella pan and so on. Establis...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!