| Model NO. | 204/205 |
| Raw Material | Iron |
| Technique | Enamel |
| Theme | Speckle/Marble |
| Style | Classical |
| Function | Health Care, Eco-Friendly |
| Making Method | Handmade |
| Usage | Hygienic, Daily Use |
| Product Name | Enamel Bowl Set |
| Color | Customized Color |
| Size | 10cm/12cm/14cm/16cm/18cm |
| Coating | Enamel Coating Double Coating |
| Rim | 304 Stainless Steel Rim |
| Iron Type | Carbon Steel |
| Thickness | 0.5mm |
| Production | 30 Days |
| Logo | High Temperature Logo Printing |
| Weight | 240g |
| Packing | Colorbox |
| Sample | 7-10 Days |
| Feature | Storage Food |
| Certificate | EU/FDA |
| Transport Package | White Box |
| Specification | 8cm |
| Trademark | OEM |
| Origin | China |
| HS Code | 7323949000 |
| Production Capacity | 80000pieces/Year |
| Packaging Details | Colorbox |
| Delivery Time | Sample: 7-10 Days Production: 30 Days |
| Supply Ability | 80000pieces/Year |
| Model Number | 204/205 |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | OEM |
| Certification | EU/FDA |
View Detail Information
Explore similar products
Thickness 0.5mm Durable Nesting Mixing Bowl Set Storage Bowl Set of 5 Designed
Daily 34cm Nigeria Enamel Basin Washing Bowl Large Enamel Washing Basin Finger
Carbon Steel Enamel Storage Bowl Set 10cm 12cm 14cm 16cm 18cm Custom Decal
Classical Style Enamel Storage Bowl Salad Bowl Set Sizes 10cm 12cm 14cm 16cm
Product Specification
| Model NO. | 204/205 | Raw Material | Iron |
| Technique | Enamel | Theme | Speckle/Marble |
| Style | Classical | Function | Health Care, Eco-Friendly |
| Making Method | Handmade | Usage | Hygienic, Daily Use |
| Product Name | Enamel Bowl Set | Color | Customized Color |
| Size | 10cm/12cm/14cm/16cm/18cm | Coating | Enamel Coating Double Coating |
| Rim | 304 Stainless Steel Rim | Iron Type | Carbon Steel |
| Thickness | 0.5mm | Production | 30 Days |
| Logo | High Temperature Logo Printing | Weight | 240g |
| Packing | Colorbox | Sample | 7-10 Days |
| Feature | Storage Food | Certificate | EU/FDA |
| Transport Package | White Box | Specification | 8cm |
| Trademark | OEM | Origin | China |
| HS Code | 7323949000 | Production Capacity | 80000pieces/Year |
| Packaging Details | Colorbox | Delivery Time | Sample: 7-10 Days Production: 30 Days |
| Supply Ability | 80000pieces/Year | Model Number | 204/205 |
| Place of Origin | China | Brand Name | OEM |
| Certification | EU/FDA | ||
| High Light | Hand Painted Enamel Storage Bowl Set ,Enamel Storage Bowl Set With Lid | ||
![]()
*The plate can be customized with any decal.
*All plates are in stock, we can deliver within 7-10 working days.
*Non-toxic, eco-friendly, and engineered for quick, even heat conduction.
*All built on a safe and dependable carbon steel base.
*Multi-colors/decals can be chosen.
* Our high quality enamelware can meet FDA&65prop, LFGB, EU, DGCCRF, EN13983 etc certifications.
* Our manufacturing facility maintains rigorous social and operational standards, verified through successful BSCI and ISO9001 audits.
| Dia.(cm) | 10 | 12 | 14 | 16 | 18 |
| Height(cm) | 4 | 4.6 | 5.2 | 5.7 | 6.2 |
| Packing | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 |
![]()
![]()
* Customize Decal/Color/LOGO
* Customize Size/Shape/Rim
* Customize Handle/Lid
Q: Are you a factory or trading company?
A: We have our own factory, using a "self-produced self-marketing" business model, reducing the cost of intermediate links
Q: How can I get some samples?
A: We are honored to offer you samples of existing products. The sample is free, but you should pay the freight.
Q: How does your factory do regarding quality control?
A: Quality is a priority. JQ people always attach great importance to quality control from the very beginning to the very end. Warmly welcome to visit us!
Q: If I need different measurements or weights, could you offer OEM service?
A: Sure, we can provide OEM service, also we can make new molds for your product, attaching your name brand.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2018
Total Annual:
20million-30million
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Xiangtan Dana Technology Co., Ltd is a professional company of enamel cookware and nonstick kitchenware, integrating research, development, sales and service together. Our products range from enamel casserole, saucepan, cup, food container to nonstick frying pan, pots, paella pan and so on. Establis... Xiangtan Dana Technology Co., Ltd is a professional company of enamel cookware and nonstick kitchenware, integrating research, development, sales and service together. Our products range from enamel casserole, saucepan, cup, food container to nonstick frying pan, pots, paella pan and so on. Establis...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!