| Raw Material | Porcelain |
| Technique | Enamel |
| Theme | Container |
| Style | European |
| Function | Health Care, Eco-Friendly |
| Making Method | Handmade |
| Usage | Daily Use |
| Product Name | Enamel Milk Can |
| Color | Customized Color |
| Coating | Enamel Coating |
| Logo | Customized Logo |
| Further | Sustainable |
| Loge | Customized Logo Acceptable |
| Decal | Customized Logo Acceptable |
| MOQ | 1000 |
| Application Stove | General Use for Gas and Induction Cooker |
| Outlet Size | 15cm/17cm/19cm |
| Capacity | 2900/4200ml/6000ml |
| Handle | Enamel Handle/Metal Handle |
| Knob | Plastic Knob |
| Packing | 8sets/CTN |
| Transport Package | Color Box |
| Specification | 2.9L/4.2L/6L |
| Trademark | NA |
| Origin | China |
| HS Code | 7323949000 |
| Production Capacity | 80000pieces/Year |
| Packaging Details | Colorbox |
| Delivery Time | Sample: 7-10 Days Production: 30 Days |
| Supply Ability | 80000pieces/Year |
| Model Number | Item No 108 |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | OEM |
| Certification | EU/FDA |
View Detail Information
Explore similar products
Sustainable Enamel Cooking Pot Set 16cm 18cm 20cm Custom Logo Decal Eco Friendly
Customized Color Enamel Coating Soup Pot Casserole Kitchen Cooking Set Decal
80000pieces per year Customized Logo Enamel Giant Casserole Enamelled Steel
Division Plate Eco Friendly Enamel Tableware Metal Sets Enamel Mugs Bowls Plates
Product Specification
| Raw Material | Porcelain | Technique | Enamel |
| Theme | Container | Style | European |
| Function | Health Care, Eco-Friendly | Making Method | Handmade |
| Usage | Daily Use | Product Name | Enamel Milk Can |
| Color | Customized Color | Coating | Enamel Coating |
| Logo | Customized Logo | Further | Sustainable |
| Loge | Customized Logo Acceptable | Decal | Customized Logo Acceptable |
| MOQ | 1000 | Application Stove | General Use for Gas and Induction Cooker |
| Outlet Size | 15cm/17cm/19cm | Capacity | 2900/4200ml/6000ml |
| Handle | Enamel Handle/Metal Handle | Knob | Plastic Knob |
| Packing | 8sets/CTN | Transport Package | Color Box |
| Specification | 2.9L/4.2L/6L | Trademark | NA |
| Origin | China | HS Code | 7323949000 |
| Production Capacity | 80000pieces/Year | Packaging Details | Colorbox |
| Delivery Time | Sample: 7-10 Days Production: 30 Days | Supply Ability | 80000pieces/Year |
| Model Number | Item No 108 | Place of Origin | China |
| Brand Name | OEM | Certification | EU/FDA |
| High Light | Handmade Farmhouse Decorative Milk Can ,Farmhouse Enamel Carbon Steel Tubs | ||
High quality enamel steel polished metal milk can food safty enamel milk jug
![]()
![]()
| Product Name | Enamel Milk Can |
| Material | Carbon Steel with Enamel Coating |
| Color | Customized color accepted |
| Style | European Style |
| Dia.(cm) | 15cm/17cm/19cm |
| Height(cm) | 21cm/23cm/25cm |
| Capacity(ml) | 2900ml/4200ml/6000ml |
![]()
![]()
* Our enamelware is certified by strict safety standards, such as FDA, Prop 65, LFGB, EU, DGCCRF, and EN13983.
* Our factory already passed the BSCI and FCCA audits.
![]()
![]()
· Safe for the health of your family and anti-allergenic,
· Resistant to rust and rubbing out
· Non-toxic, use with confidence
· Easy to clean and maintain
· Resistant to acids from food and beverages
· Functional, it can be used to make meals in those dishes, eat in them, or reheat food
· Stylish, it reflects the past in a stylish and modern design
· Induction cooker available.
![]()
![]()
![]()
Q: Are you a factory or trading company?
A: We have our own factory, using a "self-produced self-marketing" business model, reducing the cost of intermediate links
Q: How can I get some samples?
A: We are honored to offer you samples of existing products. The sample is free, but you should pay the freight.
Q: How does your factory do regarding quality control?
A: Quality is the priority. QA people always attach great importance to quality control from the very beginning to the very end. Warmly welcome to visit us!
Q: If I need different measurements or weights, could you offer OEM service?
A: Sure, we can provide OEM service, also we can make new molds for your product, attaching your name brand.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2018
Total Annual:
20million-30million
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Xiangtan Dana Technology Co., Ltd is a professional company of enamel cookware and nonstick kitchenware, integrating research, development, sales and service together. Our products range from enamel casserole, saucepan, cup, food container to nonstick frying pan, pots, paella pan and so on. Establis... Xiangtan Dana Technology Co., Ltd is a professional company of enamel cookware and nonstick kitchenware, integrating research, development, sales and service together. Our products range from enamel casserole, saucepan, cup, food container to nonstick frying pan, pots, paella pan and so on. Establis...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!