| Model NO. | 107RL |
| Raw Material | Iron |
| Technique | Enamel |
| Theme | Speckle/Marble |
| Style | Classical |
| Function | Health Care, Eco-Friendly |
| Making Method | Handmade |
| Usage | Hygienic, Daily Use |
| Product Name | Enamel Division Plate Set Dinnerware 27cm Plate |
| Color | Customized Color |
| Size | 6cm/7cm/8cm/9cm/10cm/11cm/14cm/15cm |
| Coating | Enamel Coating Double Coating |
| Rim | 304 Stainless Steel/Rolled Edge Rim |
| Iron Type | Carbon Steel |
| Thickness | 0.5mm |
| Production | 30 Days |
| Logo | High Temperature Logo Printing |
| Weight | 240g |
| Packing | Colorbox |
| Sample | 7-10 Days |
| Feature | Division Plate |
| Certificate | EU/FDA |
| Transport Package | White Box |
| Specification | 8cm |
| Trademark | OEM |
| Origin | China |
| HS Code | 7323949000 |
| Production Capacity | 80000pieces/Year |
| Packaging Details | Colorbox |
| Delivery Time | Sample: 7-10 Days Production: 30 Days |
| Supply Ability | 80000pieces/Year |
| Model Number | 107rl |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | OEM |
| Certification | EU/FDA |
View Detail Information
Explore similar products
Sustainable Enamel Cooking Pot Set 16cm 18cm 20cm Custom Logo Decal Eco Friendly
Customized Color Enamel Coating Soup Pot Casserole Kitchen Cooking Set Decal
80000pieces per year Customized Logo Enamel Giant Casserole Enamelled Steel
General for Gas and Induction Cooker Enamel Cookware Custom Color Casserole Pot
Product Specification
| Model NO. | 107RL | Raw Material | Iron |
| Technique | Enamel | Theme | Speckle/Marble |
| Style | Classical | Function | Health Care, Eco-Friendly |
| Making Method | Handmade | Usage | Hygienic, Daily Use |
| Product Name | Enamel Division Plate Set Dinnerware 27cm Plate | Color | Customized Color |
| Size | 6cm/7cm/8cm/9cm/10cm/11cm/14cm/15cm | Coating | Enamel Coating Double Coating |
| Rim | 304 Stainless Steel/Rolled Edge Rim | Iron Type | Carbon Steel |
| Thickness | 0.5mm | Production | 30 Days |
| Logo | High Temperature Logo Printing | Weight | 240g |
| Packing | Colorbox | Sample | 7-10 Days |
| Feature | Division Plate | Certificate | EU/FDA |
| Transport Package | White Box | Specification | 8cm |
| Trademark | OEM | Origin | China |
| HS Code | 7323949000 | Production Capacity | 80000pieces/Year |
| Packaging Details | Colorbox | Delivery Time | Sample: 7-10 Days Production: 30 Days |
| Supply Ability | 80000pieces/Year | Model Number | 107rl |
| Place of Origin | China | Brand Name | OEM |
| Certification | EU/FDA | ||
| High Light | 14cm enamel casserole set ,14cm enamel kitchen cookware ,handmade enamel casserole set | ||
![]()
*Fully customizable: add any personalized decal design.
*Ready to ship from inventory; delivered within 7-10 business days.
*Complete enamel coating: healthy, eco-friendly, and outstanding in heat distribution.
*Carbon steel material ensures safety.
*Multiple colors and decal designs are offered for selection.
* Our high quality enamelware can meet FDA&65prop, LFGB, EU, DGCCRF, EN13983 etc certifications.
* Our factory already passed the BSCI and FCCA audits.
| Dia.(cm) | 18 | 20 | 22 | 24 | 27 |
| Height(cm) | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 |
| Packing | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 |
![]()
![]()
![]()
* Customize Decal/Color/LOGO
* Customize Size/Shape/Rim
* Customize Handle/Lid
Q: Are you a factory or trading company?
A: We have our own factory, using a "self-produced self-marketing" business model, reducing the cost of intermediate links
Q: How can I get some samples?
A: We are honored to offer you samples of existing products. The sample is free, but you should pay the freight.
Q: How does your factory do regarding quality control?
A: Quality is a priority. JQ people always attach great importance to quality control from the very beginning to the very end. Warmly welcome to visit us!
Q: If I need different measurements or weights, could you offer OEM service?
A: Sure, we can provide OEM service, also we can make new molds for your product, attaching your name brand.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2018
Total Annual:
20million-30million
Employee Number:
100~150
Ecer Certification:
Verified Supplier
Xiangtan Dana Technology Co., Ltd is a professional company of enamel cookware and nonstick kitchenware, integrating research, development, sales and service together. Our products range from enamel casserole, saucepan, cup, food container to nonstick frying pan, pots, paella pan and so on. Establis... Xiangtan Dana Technology Co., Ltd is a professional company of enamel cookware and nonstick kitchenware, integrating research, development, sales and service together. Our products range from enamel casserole, saucepan, cup, food container to nonstick frying pan, pots, paella pan and so on. Establis...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!