| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 Pieces per Day |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | Bag, Carton or Custimized |
| Tensile Strength | 1000N |
| Fiber Count | 48 Core |
| Operating Temperature | -40°C to +70°C |
| Attenuation 1310nm | ≤ 0.35 dB/km |
| Attenuation 1550nm | ≤ 0.20 dB/km |
| Cable Diameter | 12.6 mm |
| Brand Name | EBOCOM |
| Model Number | GYTA33 |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | Shandong,China |
View Detail Information
Explore similar products
GYXTW 4 Core Single-Mode Outdoor Fiber Optic Cable With Steel Tape Armored
GYTC8S Fiber Optic Cable 4 6 12 48 96 core G652D PE jacket aerial Outdoor Loose
Fig8 GYTC8S Optical Cab Self-Support 12 36 48 96 core Optical Cable with Quality
GYTC8S figura 8 red suelta multi del solo modo del tubo G652D de la autoayuda de
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 3000 Pieces per Day |
| Delivery Time | 5-8 work days | Packaging Details | Bag, Carton or Custimized |
| Tensile Strength | 1000N | Fiber Count | 48 Core |
| Operating Temperature | -40°C to +70°C | Attenuation 1310nm | ≤ 0.35 dB/km |
| Attenuation 1550nm | ≤ 0.20 dB/km | Cable Diameter | 12.6 mm |
| Brand Name | EBOCOM | Model Number | GYTA33 |
| Certification | ISO | Place of Origin | Shandong,China |
Our GYTA33 Fiber Optic Cable is a high-performance, rugged solution designed specifically for underwater&direct buried outdoor installations. This cable is equipped withsingle mode fibers to ensure low attenuation and reliable long-distance transmission. The steel wire armour provides robust protection against environmental and mechanical stress, making the GYTA33 fiber optic cable ideal for challenging conditions in outdoor and industrial settings.
![]()
| Specification | Details |
| Product Name | GYTA33 Fiber Optic Cable |
| Fiber Type | Single Mode (G652/G653/G654/G655) |
| Core Count | Up to 288 core |
| Cable Structure | Central Loose Tube with Steel Wire Armour |
| Outer Sheath Material | Polyethylene (PE) |
| Tensile Strength | Up to 1500 N |
| Crush Resistance | 3000 N/100 mm |
| Operating Temperature Range | -40°C to +70°C |
| Attenuation at 1310nm | ≤ 0.35 dB/km |
| Attenuation at 1550nm | ≤ 0.20 dB/km |
| Cable Diameter | Approximately 12.6 mm (varies slightly by core count) |
| Water Blocking | Gel-filled and water-blocking tape |
| Installation Method | Direct burial |
| Weight | Approx. 210 kg/km (varies by core count) |
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2012
Total Annual:
3000000-3500000
Employee Number:
200~300
Ecer Certification:
Verified Supplier
With our eyes on the world and broad vision, Ebocom® will continue to be integrity-based business philosophy, and contribute to the development of the motherland and the global optical fiber and cable industry with products, reputation and services. We look forward to creating a brilliant future... With our eyes on the world and broad vision, Ebocom® will continue to be integrity-based business philosophy, and contribute to the development of the motherland and the global optical fiber and cable industry with products, reputation and services. We look forward to creating a brilliant future...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!