| Material | Plastic |
| Power Supply | 4*1.5V (LR44 Button batteries) |
| Load Current | MAX 20mA (all LED on) |
| Dimensions | 212*24.8*15.4(mm) |
| Measurement Range | 0.3%~2.0% |
| Temperature Range | 60℃~80℃ |
| Battery Type | LR44 |
| Probe Length | At least 2 cm |
| Display Type | LED indicators |
| Operation Mode | Touch pad control |
| Measurement Method | Conductivity test |
| Probe Material | Not specified (clean with neutral detergent) |
| Weight | Not specified |
| Accuracy | Not specified |
| Response Time | Not specified |
| Brand Name | YIERYI |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Model Number | THE01402 |
View Detail Information
Explore similar products
5-in-1 Multifunction Digital Salinity Meter with High-precision Probe and
7-in-1 Multifunction Digital Water Tester with High-Precision Probe and Backlit
High Accuracy Digital Salinity Meter with LED Display and 0~199.9ppt Measuring
Portable Digital Salinity Meter with 0~199.9ppt Measuring Range and Temperature
Product Specification
| Material | Plastic | Power Supply | 4*1.5V (LR44 Button batteries) |
| Load Current | MAX 20mA (all LED on) | Dimensions | 212*24.8*15.4(mm) |
| Measurement Range | 0.3%~2.0% | Temperature Range | 60℃~80℃ |
| Battery Type | LR44 | Probe Length | At least 2 cm |
| Display Type | LED indicators | Operation Mode | Touch pad control |
| Measurement Method | Conductivity test | Probe Material | Not specified (clean with neutral detergent) |
| Weight | Not specified | Accuracy | Not specified |
| Response Time | Not specified | Brand Name | YIERYI |
| Place of Origin | Guangdong, China | Model Number | THE01402 |
| High Light | 0.3%~2.0% Measurement Range Salinity Meter ,Portable Salinity Meter ,Household Use Salt Concentration Meter | ||
| Type | Salinity Meter |
| Customized Support | OEM |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | YIERYI |
| Model Number | THE01402 |
| Product Name | Salinity Meter |
| Color | White |
| Power Supply | 4 × 1.5V (LR44 Button batteries) |
| Load Current | MAX 20mA (all LED on) |
| Dimensions | 212 × 24.8 × 15.4 mm |
| Measurement Range | 0.3% to 2.0% |
| Temperature Range | 60℃ to 80℃ |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2012
Total Annual:
1 Million-2.5Million
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Yieryi Technology Co., Ltd Company Profile Company Overview Shenzhen Yieryi Technology Co., Ltd was established in 2012 and is located in the Economic Development Zone of Shenzhen City, Guangdong Province. Leveraging our superior geographic location, convenient transportation facilities, ou... Shenzhen Yieryi Technology Co., Ltd Company Profile Company Overview Shenzhen Yieryi Technology Co., Ltd was established in 2012 and is located in the Economic Development Zone of Shenzhen City, Guangdong Province. Leveraging our superior geographic location, convenient transportation facilities, ou...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!