| Type | Electronic Scale |
| Accuracy | 0.1g |
| Material | ABS + Stainless Steel + Silicone |
| Display | LCD |
| Weight limit | 2 kg |
| Power Supply | Type-C charging |
| Product size | 154mm x 140mm x 22mm |
| Battery capacity | 1000mAh |
| Range specification | 2kg / 0.1g |
| Function | Coffee Scale |
| Usage | Kitchen Scale |
| Display type | LCD (LED) |
| Voltage | Other |
| Protection Class | None |
| Power | None |
| Brand Name | yieryi |
| Place of Origin | Guangdong, China |
View Detail Information
Explore similar products
High Accuracy 0.1g LED Display Coffee Scale with 3kg Capacity for Electronic
High Precision 0.1g Accuracy 3000g Capacity Coffee Scale with USB Charge and
19.5cm Long ABS LCD Pocket Coffee Weighing Scale
6.6LBS 3kg Load Electronic LCD Coffee Weighing Scale
Product Specification
| Type | Electronic Scale | Accuracy | 0.1g |
| Material | ABS + Stainless Steel + Silicone | Display | LCD |
| Weight limit | 2 kg | Power Supply | Type-C charging |
| Product size | 154mm x 140mm x 22mm | Battery capacity | 1000mAh |
| Range specification | 2kg / 0.1g | Function | Coffee Scale |
| Usage | Kitchen Scale | Display type | LCD (LED) |
| Voltage | Other | Protection Class | None |
| Power | None | Brand Name | yieryi |
| Place of Origin | Guangdong, China | ||
| High Light | 0.1g Accuracy Coffee Weighing Scale ,Type-C Recharging Electronic Scale ,ABS Stainless Steel Silicone Kitchen Scale | ||
| Precision | 0.1g |
| Maximum Capacity | 2kg |
| Display Type | Large LCD Display |
| Power Supply | Type-C Charging |
| Battery Capacity | 1000mAh |
| Construction Materials | ABS + Stainless Steel + Silicone |
| Product Dimensions | 154mm × 140mm × 22mm |
| Product Type | Measuring Tools |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Exporter
Year Established:
2012
Total Annual:
1 Million-2.5Million
Ecer Certification:
Verified Supplier
Shenzhen Yieryi Technology Co., Ltd Company Profile Company Overview Shenzhen Yieryi Technology Co., Ltd was established in 2012 and is located in the Economic Development Zone of Shenzhen City, Guangdong Province. Leveraging our superior geographic location, convenient transportation facilities, ou... Shenzhen Yieryi Technology Co., Ltd Company Profile Company Overview Shenzhen Yieryi Technology Co., Ltd was established in 2012 and is located in the Economic Development Zone of Shenzhen City, Guangdong Province. Leveraging our superior geographic location, convenient transportation facilities, ou...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!