| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union,MoneyGram,Alipay,Credit card |
| Supply Ability | 5000 pcs per month |
| Delivery Time | 7-10 work days |
| Packaging Details | Inner package shrink film&foam&carton box&tape belts; package size: H1600*W700*D700mm |
| Product model | RS-150 |
| Product Name | Home Safe Box |
| Lock | Fingerprint lock |
| Key Words | Home safes, safe box,high security safe box, smart safe box |
| Product Type | Security product |
| Color | Coffee,gold,black, can customized |
| Material | Solid steel |
| Weight | 120±2kg |
| Size | H1500*W600*D560mm |
| Thickness of door | 12mm |
| Allplication | Home, office, hotel, bank, business, commercial |
| OEM | Size, color, can accept |
| Brand Name | Yingbo |
| Model Number | YB/RS-150 |
| Certification | ISO&CE&Patented |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Biometric Fingerprint Lock Home Safe Box 32kg YB/RS-60
Patented Bolts Luxury Safe Box Fingerprint Lock YB/RS-60
39kg Luxury Home Safe Box Dual Alarm YB/RS-70
Solid Steel Dual Alarm Intelligent Home Safe Box 68kg YB/RS-100
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union,MoneyGram,Alipay,Credit card | Supply Ability | 5000 pcs per month |
| Delivery Time | 7-10 work days | Packaging Details | Inner package shrink film&foam&carton box&tape belts; package size: H1600*W700*D700mm |
| Product model | RS-150 | Product Name | Home Safe Box |
| Lock | Fingerprint lock | Key Words | Home safes, safe box,high security safe box, smart safe box |
| Product Type | Security product | Color | Coffee,gold,black, can customized |
| Material | Solid steel | Weight | 120±2kg |
| Size | H1500*W600*D560mm | Thickness of door | 12mm |
| Allplication | Home, office, hotel, bank, business, commercial | OEM | Size, color, can accept |
| Brand Name | Yingbo | Model Number | YB/RS-150 |
| Certification | ISO&CE&Patented | Place of Origin | China |
| High Light | Square Handle home safe box ,Patented double bolts safe box ,Removable shelves home safe | ||
YB/RS-150 Large Home Safe Box Product Introduction:
Semiconductor fingerprint biometric technology,record 32 fingerprints
Square handle is not easy out of your hands
YB/RS-150 Large Home Safe Box Parameter:
| ITEM | DETAILS |
| Place of origin | China |
| Product model | RS-150 |
| Product name | Home safe box |
| Key Words | Home safes, safe box,high security safe box, smart safe box |
| Color | Golden, Black, Customized |
| Size | H1500*W600*D560mm |
| Material | Solid steel |
| Weight | 120±2kg |
| Lock | Smart fingerprint lock |
| Thickness of door | 12mm |
| Application | Home, office, hotel, bank, business, commercial |
| Certificate | ISO9001, ISO14001, Patented |
| OEM | Can accept |
YB/RS-150 Large Home Safe Box Advantage:
1.7 opening ways
It can open by fingerprint or password and enjoy your intelligent life
![]()
2. Small Patented Double Rows Bolts
Meets rigorous safety standards for reliable, long-lasting protection of your most valuable belongings
Dual rows of precision steel bolts lock the door solidly to the frame
![]()
3.luxury interior
Rear door panel is covered by ivory white leather ,bring you the luxury feeling
Inner Locking Box for Private Storage Space
The exquisite private inner locking box provide hidden storage for your personal items
![]()
Customize your safe color for a unique, stylish look.
Personalize your security with custom color options.
Tailor the color of your safe to fit your space and style.
![]()
4.Square handle
Square handle is not easy out of your hands
Safe emergency key
It bypasses the electronic locking system to manually open the safe when the user forgets the access code, the batteries run out, or the electronic components malfunction, avoiding forced damage to the safe. It is also used for the initial opening of the safe before setting the user code.
![]()
YB/RS-150 Large Home Safe Box Application:
Residential Use: Store family valuables like cash, jewelry, passports, heirlooms and important personal documents against theft, fire or water damage.
Office & Corporate Use: Securely keep confidential contracts, company seals, financial records, sensitive data storage devices and cash.
Retail & Hospitality Use: Retailers use deposit safes for daily cash management; hotels equip room safes for guests to store portable valuables safely.
![]()
YB/RS safes are not only used in homes, but also in offices, hotels, businesses, etc
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
1996
Total Annual:
1200-1500
Employee Number:
300~350
Ecer Certification:
Verified Supplier
Hebei Yingbo Safe Boxes Co., Ltd. was established in 1996. It is a large safe boxes company which integrates design, research and development,production and sales Now there are 4 areas& 42000 s.q.m in our factory,more than110pcs patented Certificate, 350 workers, 8 production lines, 8 engineers ... Hebei Yingbo Safe Boxes Co., Ltd. was established in 1996. It is a large safe boxes company which integrates design, research and development,production and sales Now there are 4 areas& 42000 s.q.m in our factory,more than110pcs patented Certificate, 350 workers, 8 production lines, 8 engineers ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!