| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union,MoneyGram,Alipay,Credit card |
| Supply Ability | 5000 pcs per month |
| Delivery Time | 7-10 work days |
| Packaging Details | Inner package shrink film&foam&carton box&tape belts; package size: H1600*W700*D700mm |
| Product Name | Home Safe Box |
| Key Words | Home Safes, safe box, smart safe box, luxury safe box |
| Product Type | Security product |
| Color | Coffee,gold,black, can customized |
| Material | Solid steel |
| Size | H1500*W600*D560mm |
| Weight | 120±2kg |
| Lock | Fingerprint lock |
| Thickness of door | 12mm |
| Allplication | Home, office, hotel, bank, business, commercial |
| OEM | Size, color, can accept |
| Package | Shrink Film--foam--carton Box--belts |
| Brand Name | Yingbo |
| Model Number | YB/RS-150D |
| Certification | ISO&CE&Patented |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Biometric Fingerprint Lock Home Safe Box 32kg YB/RS-60
Patented Bolts Luxury Safe Box Fingerprint Lock YB/RS-60
39kg Luxury Home Safe Box Dual Alarm YB/RS-70
Solid Steel Dual Alarm Intelligent Home Safe Box 68kg YB/RS-100
Product Specification
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union,MoneyGram,Alipay,Credit card | Supply Ability | 5000 pcs per month |
| Delivery Time | 7-10 work days | Packaging Details | Inner package shrink film&foam&carton box&tape belts; package size: H1600*W700*D700mm |
| Product Name | Home Safe Box | Key Words | Home Safes, safe box, smart safe box, luxury safe box |
| Product Type | Security product | Color | Coffee,gold,black, can customized |
| Material | Solid steel | Size | H1500*W600*D560mm |
| Weight | 120±2kg | Lock | Fingerprint lock |
| Thickness of door | 12mm | Allplication | Home, office, hotel, bank, business, commercial |
| OEM | Size, color, can accept | Package | Shrink Film--foam--carton Box--belts |
| Brand Name | Yingbo | Model Number | YB/RS-150D |
| Certification | ISO&CE&Patented | Place of Origin | China |
| High Light | large steel home safe ,dual alarm security safe ,high end 120kg safe | ||
Dual Independent Compartments, Dual User Access:
This safe features two fully separate, independently locked compartments with individual access codes and locks, designed to meet the personal security needs of two users simultaneously.
![]()
YB/RS-150D Large Home Safe Box Parameter:
| ITEM | DETAILS |
| Place of origin | China |
| Product type | Security product |
| Product name | Home safe box |
| Key Words | Home safes, safe box, luxury safe box, smart safe box |
| External DIM | H1500*W600*D560mm |
| Packing DIM | H600*W590*D490mm/H540*W590*D490mm |
| Material | Solid steel |
| Weight | 120±2kg |
| Lock | Smart fingerprint lock |
| Thickness of door | 12mm |
| Application | Home, office, hotel, bank, business, commercial |
| Certificate | ISO9001, ISO14001, Patented |
| OEM | Can accept |
YB/RS-150D Large Home Safe Box Advantage:
1.<1mm Ultra-Narrow Seam:
Prevents prying, blocks forced entry, enhances anti-theft performance
12mm Thickened Solid Steel Door
Superior anti-drill, anti-pry protection, grade security
![]()
2. 7-in-1 Flexible Unlocking System
① Fingerprint, Password, ② Fingerprint + Password
③ Master Key + Password,④ Master Key + Emergency Key
⑤ Master Key + Fingerprint, ⑥Fingerprint + Master ⑦ Key + Password
High-precision 600DPI semiconductor biometric fingerprint sensor, unlocks in <0.1S, supports up to 32 fingerprints
![]()
3. Customizable Storage
Exclusive hidden inner lock box provides secure, concealed storage for sensitive personal items, adding a second layer of protection.
The green protective lining inside the private compartment effectively shields valuables from scratches and damage, ensuring privacy and safety.
Customizable Spacious Interior
High-quality diamond-patterned lining + anti-slip base
![]()
![]()
YB/RS-150D Large Home Safe Box Application:
Office & Business: Safeguard confidential documents, company funds, and sensitive business assets, meeting the independent security needs of multiple users in the workplace.
Home Use: Ideal for family shared storage, keeping personal valuables, important documents, and jewelry secure with separate access for different family members.
Financial & Banking: Suitable for banks, credit unions, and financial institutions to store cash, important records, and high-value assets with grade security.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
1996
Total Annual:
1200-1500
Employee Number:
300~350
Ecer Certification:
Verified Supplier
Hebei Yingbo Safe Boxes Co., Ltd. was established in 1996. It is a large safe boxes company which integrates design, research and development,production and sales Now there are 4 areas& 42000 s.q.m in our factory,more than110pcs patented Certificate, 350 workers, 8 production lines, 8 engineers ... Hebei Yingbo Safe Boxes Co., Ltd. was established in 1996. It is a large safe boxes company which integrates design, research and development,production and sales Now there are 4 areas& 42000 s.q.m in our factory,more than110pcs patented Certificate, 350 workers, 8 production lines, 8 engineers ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!