| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 5000 pcs per month |
| Delivery Time | 7-10 work days |
| Packaging Details | nner package shrink film&foam&carton box&tape belts; package size: H1600*W700*D700mm |
| Product name | Home safe box |
| Place of origin | China |
| Size | H1200*W560*D520mm |
| Certificate | ISO9001, ISO14001, Patented |
| Material | Solid steel |
| Lock | Smart fingerprint lock |
| Weight | 95±2kg |
| Application | Home, office, hotel, bank, business, commercial |
| Thickness of door | 12mm |
| OEM | Can Accept |
| Brand Name | Yingbo |
| Model Number | YB/RS-120 |
| Certification | ISO&CE&Patented |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Biometric Fingerprint Lock Home Safe Box 32kg YB/RS-60
Patented Bolts Luxury Safe Box Fingerprint Lock YB/RS-60
39kg Luxury Home Safe Box Dual Alarm YB/RS-70
Solid Steel Dual Alarm Intelligent Home Safe Box 68kg YB/RS-100
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union | Supply Ability | 5000 pcs per month |
| Delivery Time | 7-10 work days | Packaging Details | nner package shrink film&foam&carton box&tape belts; package size: H1600*W700*D700mm |
| Product name | Home safe box | Place of origin | China |
| Size | H1200*W560*D520mm | Certificate | ISO9001, ISO14001, Patented |
| Material | Solid steel | Lock | Smart fingerprint lock |
| Weight | 95±2kg | Application | Home, office, hotel, bank, business, commercial |
| Thickness of door | 12mm | OEM | Can Accept |
| Brand Name | Yingbo | Model Number | YB/RS-120 |
| Certification | ISO&CE&Patented | Place of Origin | China |
| High Light | fireproof home safe box with smart lock ,biggest safe storage with inner lock ,fireproof safe box with warranty | ||
Safe With Inner Lock Box Home Safe Box Smart Lock Safe Biggest Safe Storage
Yingbo RS Series Smart Home Safe is your perfect pick for secure storage. Designed with a built-in independent lock box and premium smart lock system, it boasts a spacious interior storage space. It safely keeps your cash, jewelry, documents and all precious valuables well-protected at home.
1.Patent certificate
![]()
Certified national high-tech enterprise with 110+ patents covering anti-theft structures, precise locks and appearance designs. ISO certified products meet international standards to safeguard your valuables.
2.Product Parameter Table
|
ITEM |
DETAILS |
|
Product Name |
Home Safe Box |
|
Key Words |
Home safes,safe box,smart safes,fingerprint safe box |
|
Place of Origin |
China |
|
Product Type |
Security Product |
|
Size |
H1200*W560*D520mm |
|
Weight |
95±2kg |
|
Color |
Customized |
|
Material |
Solid Steel |
|
Lock |
Smart digital fingerprint lock |
|
Application |
Home, office, hotel, bank, business, commercial |
|
Certificate |
ISO9001, ISO14001,Patented |
|
OEM |
Size ,color, interior, can accept |
3.Introduction to Product Advantages
![]()
✅ Choose Your Door Style
Available in two configurations to match your space and needs:
Single-door design
Double-door design
![]()
✅ Multiple Colors to Match Your Decor
Available in three elegant finishes:
Gold
Coffee
Black
![]()
✅ Spacious & Organized Interior
Exclusive Inner Lock Box: A private, separate compartment for your most sensitive items.
2 Adjustable Partitions: Customize the storage layout to fit documents, jewelry, cash, and more.
![]()
![]()
4.Application scenarios
![]()
| Target Customers |
Application |
Items to Store |
|
Jewelry Stores |
Store diamonds, gold, finished jewelry, and customer repair items |
Jewelry, watches,family heirlooms |
| Hotels | Guestroom storage for passports, laptops, and cash |
Jewelry, watches, cash, passports, family heirlooms, birth certificates, insurance policies, tax records, backup hard drives, USB drives, and sentimental keepsakes |
|
Home Users |
Biometric/password access, compact & stylish design, fireproof, easy installation |
Jewelry, watches, cash, passports, family heirlooms, birth certificates, insurance policies, tax records, backup hard drives, USB drives, and sentimental keepsakes |
5.Company and factory introduction
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Can you accept OEM?
A Yes we can .we have 8 professional engineers and 8 designers can meet all your requirements.
Are you trader or manufacturer?
A We are professional manufacturer in safe box field for more than 30 years.
What is your MOQ?
A 1 set can accept, we suggest you make trial order to inspect our quality.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
1996
Total Annual:
1200-1500
Employee Number:
300~350
Ecer Certification:
Verified Supplier
Hebei Yingbo Safe Boxes Co., Ltd. was established in 1996. It is a large safe boxes company which integrates design, research and development,production and sales Now there are 4 areas& 42000 s.q.m in our factory,more than110pcs patented Certificate, 350 workers, 8 production lines, 8 engineers ... Hebei Yingbo Safe Boxes Co., Ltd. was established in 1996. It is a large safe boxes company which integrates design, research and development,production and sales Now there are 4 areas& 42000 s.q.m in our factory,more than110pcs patented Certificate, 350 workers, 8 production lines, 8 engineers ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!