| Payment Terms | L/C,D/A,T/T,D/P,Western Union |
| Supply Ability | 5000 pcs per month |
| Delivery Time | 7-10 work days |
| Packaging Details | nner package shrink film&foam&carton box&tape belts; package size: H1600*W700*D700mm |
| Product type | Security product |
| Product name | Home safe box |
| Key Words | Home safes, safe box, luxury safe box, smart safe box |
| Color | Customized |
| Weight | 95±2kg |
| OEM | Can accept |
| Application | Home, office, hotel, bank, business, commercial |
| Size | H1200*W560*D520mm |
| Brand Name | Yingbo |
| Model Number | YB/RS-120 |
| Certification | ISO&CE&Patented |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Biometric Fingerprint Lock Home Safe Box 32kg YB/RS-60
Patented Bolts Luxury Safe Box Fingerprint Lock YB/RS-60
39kg Luxury Home Safe Box Dual Alarm YB/RS-70
Solid Steel Dual Alarm Intelligent Home Safe Box 68kg YB/RS-100
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,T/T,D/P,Western Union | Supply Ability | 5000 pcs per month |
| Delivery Time | 7-10 work days | Packaging Details | nner package shrink film&foam&carton box&tape belts; package size: H1600*W700*D700mm |
| Product type | Security product | Product name | Home safe box |
| Key Words | Home safes, safe box, luxury safe box, smart safe box | Color | Customized |
| Weight | 95±2kg | OEM | Can accept |
| Application | Home, office, hotel, bank, business, commercial | Size | H1200*W560*D520mm |
| Brand Name | Yingbo | Model Number | YB/RS-120 |
| Certification | ISO&CE&Patented | Place of Origin | China |
| High Light | fingerprint lock fireproof safe box ,household safe 12mm door panel ,flat door seam safe box | ||
YB/RS-120 Intelligent Safe Box Product Introduction:
In today’s world, keeping your valuables secure is more important than ever — and the YB/RS series safes are the perfect answer.
Designed for efficient, reliable storage, they deliver the peace of mind you’ve been looking for.
YB/RS-120 Intelligent Safe Box Parameter:
| ITEM | DETAILS |
| Place of origin | China |
| Product type | Security product |
| Product name | Home safe box |
| Key Words | Home safes, safe box, luxury safe box, smart safe box |
| Color | Customized |
| Size | H1200*W560*D520mm |
| Material | Solid steel |
| Weight | 95±2kg |
| Lock | Smart fingerprint lock |
| Thickness of door | 12mm |
| Application | Home, office, hotel, bank, business, commercial |
| Certificate | ISO9001, ISO14001 |
| OEM | Can accept |
YB/RS-120 Intelligent Safe Box Advantage: Elevate Your Security
Multiple Color Options
Choose from three elegant finishes — Gold, Coffee, and Black — to perfectly match your home or office decor.![]()
Two Styles to Choose From
Available in both single-door and double-door designs, meeting different storage needs with flexible layouts.
![]()
12mm Thickened Solid Steel Door
The 12mm thickened solid steel door provides exceptional impact and drill resistance, delivering reliable protection against forced entry.
![]()
![]()
![]()
YB/RS-120 Intelligent Safe Box Application:
Every important item in your life deserves the best protection — whether it’s property certificates, household documents, identity cards, or valuable bills.
The YB/RS series safes are designed for every space you need to secure: from your home, to offices, hotels, and commercial premises.
![]()
Yingbo safe company profile:
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
1996
Total Annual:
1200-1500
Employee Number:
300~350
Ecer Certification:
Verified Supplier
Hebei Yingbo Safe Boxes Co., Ltd. was established in 1996. It is a large safe boxes company which integrates design, research and development,production and sales Now there are 4 areas& 42000 s.q.m in our factory,more than110pcs patented Certificate, 350 workers, 8 production lines, 8 engineers ... Hebei Yingbo Safe Boxes Co., Ltd. was established in 1996. It is a large safe boxes company which integrates design, research and development,production and sales Now there are 4 areas& 42000 s.q.m in our factory,more than110pcs patented Certificate, 350 workers, 8 production lines, 8 engineers ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!