| Payment Terms | D/A |
| Supply Ability | 400 pieces production time is about 8 days |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Storagetemperature | -20°C to 70°C |
| Input Type | Voltage/Current |
| Case Color | Black/translucence |
| Case Material | ABS |
| Application | Fence detector |
| Model | 1500A AC Amperes Panel Meter |
| Panel Cutout Size | 101 mm |
| Whether To Import | No |
| Led Test | yes |
| Material | ABS Plastic / Metal |
| Scale Markings | 0, 500, 1000, 1500, 2000 AC Amperes |
| Outer Carton Size | 41x35x35cm |
| Needle | flattened/round needle |
| Communicationinterface | RS485 / Modbus |
| Input Current Range | 0-100A |
| Brand Name | imhoo |
| Place of Origin | Wuxi, China |
View Detail Information
Explore similar products
390 Series Advanced Analog Multimeter
Environmental Cheap Analogue Multimeter Brands YH-471
60x60mm Analog And Digital Panel Meter Ammeter with 0-1500A Measuring Range
72x72mm Analog Panel Meter with ABS Case Material and CE Certification for
Product Specification
| Payment Terms | D/A | Supply Ability | 400 pieces production time is about 8 days |
| Delivery Time | 5-8 work days | Storagetemperature | -20°C to 70°C |
| Input Type | Voltage/Current | Case Color | Black/translucence |
| Case Material | ABS | Application | Fence detector |
| Model | 1500A AC Amperes Panel Meter | Panel Cutout Size | 101 mm |
| Whether To Import | No | Led Test | yes |
| Material | ABS Plastic / Metal | Scale Markings | 0, 500, 1000, 1500, 2000 AC Amperes |
| Outer Carton Size | 41x35x35cm | Needle | flattened/round needle |
| Communicationinterface | RS485 / Modbus | Input Current Range | 0-100A |
| Brand Name | imhoo | Place of Origin | Wuxi, China |
The Model SMM-100 Soil Moisture Meter is a reliable, battery-free soil testing instrument designed for gardeners, farmers, and plant enthusiasts to monitor soil moisture levels quickly and easily. Featuring a rugged, durable green plastic housing, this tester is built to withstand outdoor use, harsh weather conditions, and repeated use in gardens, farms, potted plants, and lawns.
This soil moisture meter requires no batteries, making it eco-friendly and always ready for use. Simply insert the stainless steel probe into the soil, and the analog pointer display will instantly show moisture levels on a clear 0-10 scale (Dry / Moist / Wet), with minimal error for accurate readings. Its compact, lightweight design with a hang hole allows for easy storage and portability, making it ideal for both indoor and outdoor gardening applications.
| Attribute | Details |
|---|---|
| Product Model | SMM-100 |
| Product Type | Analog Soil Moisture Tester |
| Primary Application |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2015
Total Annual:
$250-$300
Employee Number:
35~40
Ecer Certification:
Verified Supplier
Wuxi Imhoo Technology Co., Ltd., is a private technology enterprise specializing in the development and production of electronic products. We established in 2 0 1 1, Imhoo Technology is committed to providing professional testing instrument research and development, manufacturing and sales. Products... Wuxi Imhoo Technology Co., Ltd., is a private technology enterprise specializing in the development and production of electronic products. We established in 2 0 1 1, Imhoo Technology is committed to providing professional testing instrument research and development, manufacturing and sales. Products...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!