| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 5000 Tons Per Month |
| Delivery Time | 7-20 Days |
| Packaging Details | Standard Seaworthy Wooden Pallet Packing |
| Alloy | 1050, 1060, 1070, 1100, 3003, 3004, 3105, 5052, 5754 etc. |
| Temper | O,H12,H14,H16,H18,H24,H32,etc |
| Diameter | 90mm-1020mm (customer requirements) |
| Thickness | 0.2-6.0mm |
| Elongation | ≥14% |
| Tensile Strength | ≥190MPa |
| Port | ShangHai, TianJin, QingDao |
| Sample | Free |
| Brand Name | Henan Yongsheng |
| Model Number | Aluminum Circle Disc |
| Certification | SGS, ISO, RoHS, Etc. |
| Place of Origin | Henan Province , China |
View Detail Information
Explore similar products
Plain Mill Finish 3003 Aluminum Disc Blank Dia 50mm To 1600mm For Pots
Coating Aluminum Tray Circle R16 For Pressure Cooker Utensils
Thin Disc Circle 1 Inch Aluminum Discbound Discs For Utensils
D200mm Roller Coating Linea Aluminum Disc For Traffic Signs
Product Specification
| Payment Terms | T/T, L/C | Supply Ability | 5000 Tons Per Month |
| Delivery Time | 7-20 Days | Packaging Details | Standard Seaworthy Wooden Pallet Packing |
| Alloy | 1050, 1060, 1070, 1100, 3003, 3004, 3105, 5052, 5754 etc. | Temper | O,H12,H14,H16,H18,H24,H32,etc |
| Diameter | 90mm-1020mm (customer requirements) | Thickness | 0.2-6.0mm |
| Elongation | ≥14% | Tensile Strength | ≥190MPa |
| Port | ShangHai, TianJin, QingDao | Sample | Free |
| Brand Name | Henan Yongsheng | Model Number | Aluminum Circle Disc |
| Certification | SGS, ISO, RoHS, Etc. | Place of Origin | Henan Province , China |
| High Light | 1060 aluminum circle sheet ,H14 aluminum round sheet ,kitchenware aluminum circle sheet | ||
| Attribute | Value |
|---|---|
| Alloy | 1050, 1060, 1070, 1100, 3003, 3004, 3105, 5052, 5754 etc. |
| Temper | O,H12,H14,H16,H18,H24,H32,etc |
| Diameter | 90mm-1020mm (customer requirements) |
| Thickness | 0.2-6.0mm |
| Elongation | ≥14% |
| Tensile Strength | ≥190MPa |
| Port | ShangHai, TianJin, QingDao |
| Sample | Free |
Our aluminum discs are rolled from high-purity aluminum ingots, with an aluminum content of more than 99.7%, ensuring excellent thermal conductivity from the source. In cookware production, it achieves rapid heat conduction and uniform distribution, reducing local overheating of food ingredients.
Through precision rolling, thickness tolerance is controlled within ±0.02mm, with flatness error ≤0.5mm/m. This reduces mold loss and product scrap rate in stamping and stretching processes, while ensuring uniform wall thickness of finished products.
Surface roughness is controlled between Ra0.8-1.6μm, perfectly adapting to various surface treatments like non-stick coating and enamel. Coating adhesion is 15% higher than industry average, making cookware more durable.
Using food-grade primary aluminum material, production follows international food safety standards (SGS, FDA). Contains no harmful heavy metals or impurities, ensuring safety in high-temperature food contact applications.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Product Name | Aluminum Circle / Aluminum Disc |
| Standard | GB/T3880, ASTM, B209 |
| Series | 1050, 1060, 1070, 1100, 3003, 3004, 3105, 5052, 5754 etc. |
| Temper | O,H12,H14,H16,H18,H24,H32,etc |
| Process | Hot rolled (DC) or Cold rolled (CC) |
| Thickness | 0.2-6.0mm or customized |
| Diameter | 90mm -1020mm or customized |
| Tolerance | ±1% |
| MOQ | 1 Ton |
| Sample | 1-2 pieces of free samples available |
| Appearance | Flat, clean surface without scratches, cutting edge no burrs |
| Grade | Si | Fe | Cu | Mn | Mg | Cr | Zn | Ti | Al |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1050 | 0.25 | 0.4 | 0.05 | 0.05 | 0.05 | - | 0.05 | 0.03 | 99.5 |
| 1060 | 0.25 | 0.35 | 0.05 | 0.03 | 0.03 | - | 0.05 | 0.03 | |
| 1070 | 0.2 | 0.25 | 0.04 | 0.03 | 0.03 | - | 0.04 | 0.03 | 99.6 |
| 1100 | Si+Fe:0.95 | 0.05-0.4 | 0.05 | - | - | 0.1 | - | 99.7 | |
| 3003 | 0.6 | 0.7 | 0.05-0.2 | 1.0-1.5 | - | - | 0.1 | - | 99 |
| 3004 | 0.3 | 0.7 | 0.25 | 1.0- | 0.8 | - | 0.25 | - | remains |
| 3005 | 0.6 | 0.7 | 0.3 | 1.0-1.5 | 0.2-0.6 | 0.1 | 0.25 | 0.1 | remains |
| 3105 | 0.6 | 0.7 | 0.3 | 0.3-0.8 | 0.2-0.8 | 0.2 | 0.4 | 0.1 | remains |
| 5052 | 0.25 | 0.4 | 0.1 | 0.1 | 2.2-2.8 | 0.15-0.35 | 0.1 | - | remains |
| 5083 | 0.4 | 0.4 | 0.1 | 0.4-1.0 | 4.0-4.9 | 0.05-0.25 | 0.25 | 0.15 | remains |
| 5086 | 0.4 | 0.5 | 0.1 | 0.2-0.7 | 3.5-4.5 | 0.05-0.25 | 0.25 | 0.15 | remains |
| 6061 | 0.4-0.8 | 0.7 | 0.15-0.4 | 0.15 | 0.8-1.2 | 0.04-0.35 | 0.25 | 0.15 | remains |
| 6063 | 0.2-0.6 | 0.35 | 0.1 | 0.1 | 0.45-0.9 | 0.1 | 0.1 | 0.1 | remains |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2001
Total Annual:
30000000-35000000
Employee Number:
2000~3000
Ecer Certification:
Verified Supplier
Henan Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. was established in 2001 and is located in the industrial cluster area of Gongyi City, Henan Province. It covers an area of 780,000 square meters and currently has 2,000 employees. Our factory have 9 cold rolling production lines, 41 casting rolling machine... Henan Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. was established in 2001 and is located in the industrial cluster area of Gongyi City, Henan Province. It covers an area of 780,000 square meters and currently has 2,000 employees. Our factory have 9 cold rolling production lines, 41 casting rolling machine...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!