| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, |
| Supply Ability | 5000tonspermonth |
| Delivery Time | 7-30 workdays |
| Packaging Details | wooden package |
| Product Name | Aluminum Diamond Plate Sheets,Aluminium Checker Plate 3mm,8x4 aluminium chequer plate |
| Brand | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
| Alloy/Grade | 1000series-8000series |
| Temper | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |
| Thickness | 0.15mm-5.0mm |
| Width | 3mm-1600mm |
| Length | As per your requirements |
| Tolerances | As per your requirements |
| Price terms | FOB, CIF, CFR, CNF, Etc. |
| Brand Name | YongSheng |
| Model Number | Embossed Aluminum Sheet |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | Gongyi,China |
View Detail Information
Explore similar products
Stucco Aluminum Embossed Plate Orange Skin Sheet For Refrigerator Chest Freezer
Embossed Aluminum Checkered Sheet Plate 1050 3105 5A05 6061 6063 7075
Orange Peel Stucco Hammer Pebble Embossed Mirror Reflective Aluminum Sheets
Plain 1100 3003 6061 5083 1.0mm 1.2mm 1.5mm Stucco Embossed Aluminium Sheet Coil
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, | Supply Ability | 5000tonspermonth |
| Delivery Time | 7-30 workdays | Packaging Details | wooden package |
| Product Name | Aluminum Diamond Plate Sheets,Aluminium Checker Plate 3mm,8x4 aluminium chequer plate | Brand | YongSheng Aluminum Industry Co., Ltd. |
| Alloy/Grade | 1000series-8000series | Temper | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |
| Thickness | 0.15mm-5.0mm | Width | 3mm-1600mm |
| Length | As per your requirements | Tolerances | As per your requirements |
| Price terms | FOB, CIF, CFR, CNF, Etc. | Brand Name | YongSheng |
| Model Number | Embossed Aluminum Sheet | Certification | SGS |
| Place of Origin | Gongyi,China | ||
| High Light | 1060 Stucco Embossed Aluminum Sheet ,H14 Embossed Aluminum Sheet ,3003 embossed aluminum plate | ||
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Product Name | Embossed Aluminum |
| Alloy/Grade | 1000 Series, 3000 Series, 5000 Series |
| Temper | O-H112 |
| Thickness | 0.13mm - 6.5mm |
| Width | 100mm - 1600mm |
| Length | Custom requirements |
| Application | Construction, Flooring, etc. |
| Surface Treatment | Embossed |
| Pattern | Classic, altered, Diamond, 1-5 bars, checker, etc. |
| Tolerances | Custom requirements |
| Delivery Time | 7-30 days after order confirmation |
| MOQ | 2 tons |
| Loading Port | Qingdao Port, Tianjin Port, Shanghai Port |
| Price Terms | FOB, CIF, CFR, CNF, etc. |
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram, etc. |
| Standards | ASTM-B209, EN573-1, GB/T3880.1-2006 |
| Certificate | ISO, RoHS |
| Series | Description |
|---|---|
| 1000 Series | Industrial Pure Aluminum (1050, 1060, 1070, 1100) |
| 3000 Series | Aluminum-manganese alloys (3A21, 3003, 3103, 3004, 3005, 3105) |
| 5000 Series | Al-Mg alloys (5052, 5083, 5754, 5005, 5086, 5182) |
| 6000 Series | Aluminum Magnesium Silicon Alloys (6063, 6061, 6060, 6351, 6070, 6181, 6082, 6A02) |
| 7000 Series | Aluminum, Zinc, Magnesium and Copper Alloys (7075, 7A04, 7A09, 7A52, 7A05) |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2001
Total Annual:
30000000-35000000
Employee Number:
2000~3000
Ecer Certification:
Verified Supplier
Henan Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. was established in 2001 and is located in the industrial cluster area of Gongyi City, Henan Province. It covers an area of 780,000 square meters and currently has 2,000 employees. Our factory have 9 cold rolling production lines, 41 casting rolling machine... Henan Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. was established in 2001 and is located in the industrial cluster area of Gongyi City, Henan Province. It covers an area of 780,000 square meters and currently has 2,000 employees. Our factory have 9 cold rolling production lines, 41 casting rolling machine...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!