| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 5000 Tons Per Month |
| Delivery Time | 7-20 workdays |
| Packaging Details | Standard Seaworthy Wooden Pallet Packing |
| Product Name | 1060 Aluminum Tread Plate,H34 Aluminum Tread Plate,5754 5052 5083 H34 Aluminum Tread Plate |
| Alloy/Grade | 1000series-8000series |
| Temper | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 |
| Thickness | 0.15mm-5.0mm |
| Width | 3mm-1600mm |
| Length | As per your requirements |
| Processing | Cutting, Bending, Punching, Etc. |
| Pattern | Classic, 1-5 bars, Checker, Altered, Diamond, Stucco, etc. |
| Application | Stair Treads, Wall Panels, Decorative Facades, Etc. |
| Sample | Free |
| Brand Name | Yongsheng |
| Model Number | Aluminum Checkered Plate |
| Certification | SGS, ISO, RoHS, etc. |
| Place of Origin | Henan Province , China |
View Detail Information
Explore similar products
5 Bars Pattern Diamond Checker Sheet 3mm 6061 3003 Stucco Embossed Aluminum
0.25mm 0.35mm Aluminum Diamond Plate Sheet T351 T851 Stucco Embossed Aluminum
Embossed Diamond Aluminum Plate 6083 6063 aluminum checker plate sheet
Aluminum Checkered Plate Sheet 3003 3004 3005 H22 Aluminum Diamond Plate Sheets
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union | Supply Ability | 5000 Tons Per Month |
| Delivery Time | 7-20 workdays | Packaging Details | Standard Seaworthy Wooden Pallet Packing |
| Product Name | 1060 Aluminum Tread Plate,H34 Aluminum Tread Plate,5754 5052 5083 H34 Aluminum Tread Plate | Alloy/Grade | 1000series-8000series |
| Temper | O - H112 , T3 - T8 , T351 - T851 | Thickness | 0.15mm-5.0mm |
| Width | 3mm-1600mm | Length | As per your requirements |
| Processing | Cutting, Bending, Punching, Etc. | Pattern | Classic, 1-5 bars, Checker, Altered, Diamond, Stucco, etc. |
| Application | Stair Treads, Wall Panels, Decorative Facades, Etc. | Sample | Free |
| Brand Name | Yongsheng | Model Number | Aluminum Checkered Plate |
| Certification | SGS, ISO, RoHS, etc. | Place of Origin | Henan Province , China |
| High Light | 1050 aluminum diamond sheet metal ,1100 aluminum diamond sheet metal ,6061 aluminum diamond plate roll | ||
Our embossed aluminum sheet and coil products are manufactured with professional expertise and extensive experience. Checkered aluminum coil, also known as embossed aluminum coil or non-slip aluminum coil, offers excellent performance for various industrial applications.
Embossed aluminum is ideal for:
![]()
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Product Name | Embossed Aluminum |
| Alloy/Grade | 1000 Series, 3000 Series, 5000 Series |
| Temper | O-H112 |
| Thickness | 0.13mm-6.5mm |
| Width | 100mm-1600mm |
| Length | As per your requirements |
| Pattern Options | Classic, altered, Diamond, 1-5 bars, checker, etc. |
| Standards | ASTM-B209, EN573-1, GB/T3880.1-2006 |
| Certification | ISO, RoHS |
| Series | Description & Common Alloys |
|---|---|
| 1000 Series | Industrial Pure Aluminum (1050, 1060, 1070, 1100) |
| 3000 Series | Aluminum-manganese alloys (3A21, 3003, 3103, 3004, 3005, 3105) |
| 5000 Series | Al-Mg alloys (5052, 5083, 5754, 5005, 5086, 5182) |
| 6000 Series | Aluminum Magnesium Silicon Alloys (6063, 6061, 6060, 6351, 6070, 6181, 6082, 6A02) |
| 7000 Series | Aluminum, Zinc, Magnesium and Copper Alloys (7075, 7A04, 7A09, 7A52, 7A05) |
Henan Yongsheng Aluminum Factory, located in Gongyi City Industrial Cluster Area, Zhengzhou, specializes in aluminum product development including aluminum strip, color aluminum sheet/coil, aluminum circle disc, and specialized embossed aluminum products.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Henan Yongsheng Aluminum Co., Ltd. operates from a 100,000 square meter facility with 476 employees, featuring 20 casting processing lines and specialized embossed aluminum production capabilities. With annual output exceeding 200,000 tons, over 40% of production is exported internationally.
We maintain 10,000 tons of inventory across various sizes. Production time typically ranges from 7-25 working days depending on order specifications.
Shipping costs vary based on order size, weight, and method. We offer logistics assistance and have established relationships with reliable shipping partners to provide competitive rates and professional service.
We guarantee reliable quality, reasonable pricing, and prompt delivery. Contact us with your requirements, and we will provide our best service and solutions.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2001
Total Annual:
30000000-35000000
Employee Number:
2000~3000
Ecer Certification:
Verified Supplier
Henan Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. was established in 2001 and is located in the industrial cluster area of Gongyi City, Henan Province. It covers an area of 780,000 square meters and currently has 2,000 employees. Our factory have 9 cold rolling production lines, 41 casting rolling machine... Henan Yongsheng Aluminum Industry Co., Ltd. was established in 2001 and is located in the industrial cluster area of Gongyi City, Henan Province. It covers an area of 780,000 square meters and currently has 2,000 employees. Our factory have 9 cold rolling production lines, 41 casting rolling machine...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!