China TIF200-20-18U High-Strength High-Temperature Resistant Thermal Silicon Insulator
  1. China TIF200-20-18U High-Strength High-Temperature Resistant Thermal Silicon Insulator
  2. China TIF200-20-18U High-Strength High-Temperature Resistant Thermal Silicon Insulator
TIF200-20-18U High-Strength High-Temperature Resistant Thermal Silicon Insulator
Payment Terms T/T
Supply Ability 100000pcs/day
Delivery Time 3-5 work days
Packaging Details 24*13*12cm cartons
Products name High-Strength High-Temperature Resistant Thermal Silicon Insulator Pad For Battery
Keywords Thermal Silicon Insulator Pad
Thermal conductivity 2.0W/mK
Application LED CPU GPU MOS Battery
Sample Sample free
Specific Gravity 2.6g/cc
Hardness 27±5 Shore 00
Materials Ceramic filled silicone elastomer
Flame rating 94-V0
Color Yellow/ Green
Brand Name Ziitek
Model Number TIF200-20-18U
Certification RoHS
Place of Origin Vietnam
Product Specification
Payment Terms T/T Supply Ability 100000pcs/day
Delivery Time 3-5 work days Packaging Details 24*13*12cm cartons
Thermal conductivity 2.0W/mK Application LED CPU GPU MOS Battery
Sample Sample free Specific Gravity 2.6g/cc
Hardness 27±5 Shore 00 Materials Ceramic filled silicone elastomer
Flame rating 94-V0 Color Yellow/ Green
Brand Name Ziitek Model Number TIF200-20-18U
Certification RoHS Place of Origin Vietnam
TIF200-20-18U High-Strength High-Temperature Resistant Thermal Silicon Insulator Pad For Battery
Product descriptions
Features
> Good thermal conductive 2.0W/mK
> Moldability for complex parts
> Soft and compressible for low stress applications
> Naturally tacky needing no further adhesive coating
> High tack surface reduces contact resistance
> RoHS compliant
> UL recognized
Application
> Cooling components to the chassis of frame
> High speed mass storage drives
> Heat Sinking Housing at LED-lit BLU in LCD
> LED TV and LED-lit lamps
> RDRAM memory modules
> Micro heat pipe thermal solutions
> Automotive engine control units
> Telecommunication hardware
> Handheld portable electronics
> Semiconductor automated test equipment (ATE)
> CPU
> Notebook
> Power supply
> Heat pipe thermal solutions
Typical Properties of TIF®200-20-18U Series
Property Value Test method
Color Yellow *****
Construction &Compostion Ceramic filled silicone elastomer *****
Specific Gravity 2.6g/cc ASTM D297
Thickness range 0.020"(0.50mm)~0.200"(5.0mm) ASTM D374
Hardness 27±5 Shore 00 ASTM 2240
Continuos Use Temp -45 to 200℃ *****
Dielectric Breakdown Voltage ≥8000 VAC ASTM D149
Dielectric Constant 5.0MHz ASTM D150
Volume Resistivity ≥1.0X1012 Ohm-meter ASTM D257
Flame rating 94 V0 UL E331100
Thermal conductivity 2.0W/m-K ASTM D5470
Standard Thicknesses
0.020-inch to 0.200-inch (0.5mm to 5.0mm)
Product Sizes:
8" x 16"(203mm x406mm)