China TIF100-30-06US 1.5mm To 5.0mm Thick 3.0W Ultra Soft Silicone Pad For CPU GPU
  1. China TIF100-30-06US 1.5mm To 5.0mm Thick 3.0W Ultra Soft Silicone Pad For CPU GPU
  2. China TIF100-30-06US 1.5mm To 5.0mm Thick 3.0W Ultra Soft Silicone Pad For CPU GPU
TIF100-30-06US 1.5mm To 5.0mm Thick 3.0W Ultra Soft Silicone Pad For CPU GPU
  1. MOQ: 1000pcs
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T
Supply Ability 100000pcs/day
Delivery Time 3-5 work days
Packaging Details 24*13*12cm cartons
Products name 1.5mm To 5.0mm Thick 3.0W Ultra Soft Silicone Pad For CPU GPU Semiconductor Heat Dissipation Thermal Pad
Color White
Hardness 65/20 Shore 00
Keywords Thermal Pad
Application CPU GPU Semiconductor Heat Dissipation
Thermal conductivity 3.0W/mK
Specific Gravity 3.0g/cc
Sample Sample free
Flame rating 94-V0
Materials Ceramic filled silicone elastomer
Brand Name Ziitek
Model Number TIF100-30-06US
Certification RoHS
Place of Origin Vietnam
Product Specification
Payment Terms T/T Supply Ability 100000pcs/day
Delivery Time 3-5 work days Packaging Details 24*13*12cm cartons
Products name 1.5mm To 5.0mm Thick 3.0W Ultra Soft Silicone Pad For CPU GPU Semiconductor Heat Dissipation Thermal Pad Color White
Hardness 65/20 Shore 00 Keywords Thermal Pad
Application CPU GPU Semiconductor Heat Dissipation Thermal conductivity 3.0W/mK
Specific Gravity 3.0g/cc Sample Sample free
Flame rating 94-V0 Materials Ceramic filled silicone elastomer
Brand Name Ziitek Model Number TIF100-30-06US
Certification RoHS Place of Origin Vietnam
TIF®100-30-06US 1.5mm To 5.0mm Thick 3.0W Ultra Soft Silicone Pad For CPU GPU Semiconductor Heat Dissipation Thermal Pad
Product descriptions
Features
> Good thermal conductive 3.0W/mK
> Moldability for complex parts
> Soft and compressible for low stress applications
> Naturally tacky needing no further adhesive coating
> Available in varies thicknesses
> Broad range of hardnesses available
> Outstanding thermal performance
Application
> Mainboard/mother board
> Notebook
> Power supply
> CPU
> Display card
> Mainboard/mother board
> Notebook
> Power supply
> Heat pipe thermal solutions
> Memory Modules
> Mass storage devices
> Automotive electronics
> Set top boxes
> Audio and video components
> IT infrastructure
> GPS navigation and other portable devices
> CD-Rom, DVD-Rom cooling
> Monitoring the Power Box
> AD-DC Power Adapters
> Rainproof LED Power
> Waterproof LED Power
> SMD LED module
> LED Flesible strip, LED bar
Typical Properties of TIF®100-30-06US Series
Property Value Test method
Color White Visual
Construction & Compostion Ceramic filled silicone elastomer ******
Density(g/cm³) 3.0 ASTM D792
Thickness Range(inch/mm) 0.010~0.020 0.030~0.200 ASTM D374
(0.25~0.50) (0.75~5.00)
Hardness 65 Shore 00 20 Shore 00 ASTM 2240
Continuos Use Temp -40 to 200℃ ***
Breakdown Voltage(V/mm) ≥5500 ASTM D149
Dielectric Constant 7.0 MHz ASTM D150
Volume Resistivity >1.0X1012 Ohm-meter ASTM D257
Thermal Conductivity (W/m-K) 3.0 ASTM D5470
3.0 ISO22007
Fire rating V-0 UL 94 (E331100)
Product Specification
Product Thicknesses: 0.010"(0.25mm)~ 0.200" (5.00mm) with increments of 0.010"(0.25mm).
Product Sizes: 16" x 16" (406mm x 406mm)