China TIF100-45-56S Silicone Thermal Pad For GPU CPU Chip
  1. China TIF100-45-56S Silicone Thermal Pad For GPU CPU Chip
  2. China TIF100-45-56S Silicone Thermal Pad For GPU CPU Chip
TIF100-45-56S Silicone Thermal Pad For GPU CPU Chip
Payment Terms T/T
Supply Ability 100000pcs/day
Delivery Time 3-5 work days
Packaging Details 24*13*12cm cartons
Products name Silicone Thermal Pad For GPU CPU Chip
Thermal Conductivity 4.5W/mK
Density 3.3g/cc
Color Green
Hardness 45 Shore 00
Dielectric Breakdown Voltage >5500VAC
Application GPU CPU Chip
Keywords Silicone Thermal Pad
Brand Name Ziitek
Model Number TIF100-45-56S
Certification UL and RoHs
Place of Origin Vietnam
Product Specification
Payment Terms T/T Supply Ability 100000pcs/day
Delivery Time 3-5 work days Packaging Details 24*13*12cm cartons
Products name Silicone Thermal Pad For GPU CPU Chip Thermal Conductivity 4.5W/mK
Density 3.3g/cc Color Green
Hardness 45 Shore 00 Dielectric Breakdown Voltage >5500VAC
Application GPU CPU Chip Keywords Silicone Thermal Pad
Brand Name Ziitek Model Number TIF100-45-56S
Certification UL and RoHs Place of Origin Vietnam
Features:
> Good thermal conductive: 4.5W/mK
> Good thermal conductivity
> Naturally tacky needing no furtheradhesive coating
> Soft and Compressible for low stressapplications
> Available in varies thickness
Applications:
> Semiconductor automated test equipment (ATE)
> Monitoring the Power Box
> AD-DC Power Adapters
> Rainproof LED Power
> Waterproof LED Power
> SMD LED module
> LED Flesible strip, LED bar
> LED Panel Light
> LED floor light
> Routers
Typical Properties of TIF®100-45-56S Series
Property Value Test method
Color Gray Visual
Construction & Compostion Ceramic filled silicone elastomer ******
Density 3.3g/cc ASTM D297
Thickness range 0.020"(0.5mm)~0.200"(5.0mm) ASTM D374
Hardness 45 Shore 00 ASTM 2240
Continuos Use Temp -40 to 160℃ ******
Dielectric Breakdown Voltage >5500 VAC ASTM D149
Dielectric Constant 3.5 MHz ASTM D150
Volume Resistivity(Ohm-cm) 5.0X10¹³ ASTM D257
Fire rating 94 V0 UL E331100
Thermal conductivity 4.5W/m-K ASTM D5470
Products Thickness:
0.020 inch to 0.200 inch(0.5mm to 5.0mm)
Products Size:
8"*16"(203mm*406mm)