China TIF500-20-11US Gray Silicon Thermal Pad For High Speed Mass Storage Drives
  1. China TIF500-20-11US Gray Silicon Thermal Pad For High Speed Mass Storage Drives
  2. China TIF500-20-11US Gray Silicon Thermal Pad For High Speed Mass Storage Drives
TIF500-20-11US Gray Silicon Thermal Pad For High Speed Mass Storage Drives
Payment Terms T/T
Supply Ability 100000pcs/day
Delivery Time 3-5 work days
Packaging Details 24*13*12cm cartons
Products name Gray Silicon Thermal Pad For High Speed Mass Storage Drives
Color Dark Gray
Materials Ceramic filled silicone elastomer
Hardness 20 Shore 00
Thermal conductivity 2.0W/mK
Specific Gravity 2.5g/cc
Flame rating 94-V0
Sample Sample free
Keywords Thermal Pad
Application High Speed Mass Storage Drives Cooling
Brand Name Ziitek
Model Number TIF500-20-11US
Certification RoHS
Place of Origin Vietnam
Product Specification
Payment Terms T/T Supply Ability 100000pcs/day
Delivery Time 3-5 work days Packaging Details 24*13*12cm cartons
Products name Gray Silicon Thermal Pad For High Speed Mass Storage Drives Color Dark Gray
Materials Ceramic filled silicone elastomer Hardness 20 Shore 00
Thermal conductivity 2.0W/mK Specific Gravity 2.5g/cc
Flame rating 94-V0 Sample Sample free
Keywords Thermal Pad Application High Speed Mass Storage Drives Cooling
Brand Name Ziitek Model Number TIF500-20-11US
Certification RoHS Place of Origin Vietnam
Product descriptions
Features
> Good thermal conductive
> Moldability for complex parts
> Soft and compressible for low stress applications
> Broad range of hardnesses available
> High tack surface reduces contact resistance
> RoHS compliant
> UL recognized
Application
> Cooling components to the chassis of frame
> High speed mass storage drives
> Heat Sinking Housing at LED-lit BLU in LCD
> LED TV and LED-lit lamps
> Semiconductor automated test equipment (ATE)
> CPU
> Display card
> Memory Modules
> Mass storage devices
> Automotive electronics
> Set top boxes
Typical Properties of TIF®500-20-11US Series
Property Value Test method
Color Dark Gray Visual
Construction & Compostion Ceramic filled silicone elastomer ******
Density(g/cm³) 2.5 ASTM D792
Thickness Range(inch/mm) 0.010~0.020 0.030~0.200 ASTM D374
(0.25~0.50) (0.75~5.0)
Hardness 65 Shore 00 20 Shore 00 ASTM 2240
Recommended Operating Temperature -40 to 200℃ ******
Breakdown Voltage(V/mm) ≥5500 ASTM D149
Dielectric Constant 4.5 MHz ASTM D150
Volume Resistivity >1.0X1012 Ohm-meter ASTM D257
Flame rating V-0 UL94 (E331100)
Thermal conductivity 2.0 W/m-K ASTM D5470
2.0 W/m-K ISO22007
Product Specifications
Standard Thickness: 0.010" (0.25 mm)~0.200" (5.00 mm) with increments of 0.010" (0.25 mm)
Standard Size: 16"X 16" (406 mm×406 mm)