| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 50000rolls per month |
| Delivery Time | about 30 working days |
| Packaging Details | cartons and pallet |
| Product Name | Glass Cloth Insulation Tape |
| woven | Plain |
| Thickness | 0.13mm |
| Color | White |
| Length | 30m |
| yarn type | Paraffin Type Non-alkalic |
| Temperature Range | -70°C To +550°C |
| Material | E-glassfiber |
| Brand Name | UN.TEX |
| Place of Origin | China |
| Model Number | 1350 |
View Detail Information
Explore similar products
0.08-0.25mm Glass Tape For Insulation Aluminum Glass Cloth Tape
E Glass Glass Cloth Insulation Tape 0.08-0.25mm H Grade Plain Weave
F Class 0.3mm High Temp Cloth Tape Polyester Resiglass Banding Tape
0.3mm Glass Cloth Insulation Tape H Class Polyester Resin Glass Banding Tape
Product Specification
| Payment Terms | L/C, T/T | Supply Ability | 50000rolls per month |
| Delivery Time | about 30 working days | Packaging Details | cartons and pallet |
| Product Name | Glass Cloth Insulation Tape | woven | Plain |
| Thickness | 0.13mm | Color | White |
| Length | 30m | yarn type | Paraffin Type Non-alkalic |
| Temperature Range | -70°C To +550°C | Material | E-glassfiber |
| Brand Name | UN.TEX | Place of Origin | China |
| Model Number | 1350 | ||
| High Light | Non Alkali Glass Insulation Tape ,Glass Cloth Insulation Tape 30m ,Plain Glass Insulation Tape | ||
| Property | Value |
|---|---|
| Material | E-glassfiber |
| Width | 50mm |
| Application | Electrical Insulation |
| Breaking Strenth | ≥250N/10mm X100mm |
| Temperature Range | -70°C To +550°C |
| Length | 30m |
| Yarn Type | Paraffin Type Non-alkalic |
| Thickness | 0.13mm |
| Color | White |
| Woven | Plain |
UN.TEX Glass Cloth Insulation Tape is a specially designed electrical insulation product, which is made of plain woven glass fibre and paraffin type non-alkalic yarn. This tape has a width of 50mm and is a perfect solution for electrical insulation applications. It is manufactured in China and is highly valued for its excellent performance and long-term reliability. The glass cloth insulation tape is strong, flexible and highly durable, able to provide superior protection for electrical insulation. It is suitable for a wide range of applications including protecting wires and cables from abrasion, vibration and corrosion. The tape is also widely used in electrical equipment, automobiles, construction and other industrial applications. With its excellent insulation properties, UN.TEX Glass Cloth Insulation Tape is the ideal choice for reliable and long-term electrical insulation.
The glass cloth insulation tape is packed in individual rolls or spools, and protected in a plastic bag. Rolls should also be individually wrapped with plastic to prevent dust and moisture from entering.
The recommended shipping method for the glass cloth insulation tape is by ground transportation. The package must be labeled with the appropriate shipping information, including the origin and destination, weight, contents, and other relevant details.
Company Details
Business Type:
Exporter,Trading Company,Seller
Year Established:
2006
Total Annual:
2million-3million
Employee Number:
>100
Ecer Certification:
Verified Supplier
UN.Tex (Dalian) Co., Ltd. —To be one of your best sellers in ChinaEstablished in 2006, Rooted in a Charming Coastal City Since its founding in 2006, UN.Tex (Dalian) Co., Ltd. has been deeply rooted in the beautiful port city of Dalian. This is not only our home but also the hub that connects ... UN.Tex (Dalian) Co., Ltd. —To be one of your best sellers in ChinaEstablished in 2006, Rooted in a Charming Coastal City Since its founding in 2006, UN.Tex (Dalian) Co., Ltd. has been deeply rooted in the beautiful port city of Dalian. This is not only our home but also the hub that connects ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!