Products
Manufacturer of a wide range of products which include Self-Wound Aluminum Foil Tape Without Liner for High and Low Temperature,30um Aluminum Foil Adhesive Tape With Blue PE Liner HVAC Joining And Sealing,Alkali-Free Fiber Glass C...
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Backing Thickness | 50um |
| Total thickness | 90um |
| Adhesive | Solvent Acrylic |
| Adhesion | 12N/25mm |
| Tensile | 75N/25mm |
| Elongation | 3.0% |
| Service Temp. | -30℃ ~ +120℃ |
| Applying Temp. | +10 ~ +40 °C |
| Winding Style | Self-wound |
| Liner | Release-treated backing, Linerless |
| Model Number | AF5025WL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 6000m2
Price: By quote
| Supply Ability | 50,000m2 per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Export carton case and pallet |
| Backing Thickness | 30um |
| Service Temperature | -30 +120 C |
| ROLL LENGTH: | 50M / 45M |
| ROLL WIDTH: | 48 / 50mm (2") / 60 / 63mm (2.5") / 72 / 75mm (3") / 96mm / 100mm (4") |
| Total thickness | 70um |
| Adhesive type | high performance solvent acrylic ahesive |
| Liner | blue polyethylene(PE) film |
| Model Number | AF3025E |
| Place of Origin | China |
MOQ: 200rolls
Price: Basing on size and quantity
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 20000rolls per month |
| Delivery Time | about 25 days |
| Packaging Details | cartons and pallet |
| material | alkali-free fiber glass |
| name | fiber glass cloth tape |
| thickness | 0.10mm; 0.13mm; 0.18mm |
| width | 19mm; 25mm; 38mm; 50mm; 75mm & 100mm |
| application | electrical insulation |
| roll length | 30m/50m or as per order |
| heat resistance | max. 550°C/1022°F |
| yarn | paraffin type e-fiberglass |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10,000m/size
Price: $1~5/roll
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 1,000,000m/month |
| Delivery Time | 35 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Material | E-glass fiber |
| Weaving | Plain |
| Thickness | 0.18mm |
| Width | 100mm |
| Length | 30m or at buyer's request |
| Model Number | ET(S) 1820 |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 2000m
Price: Quoted as per size and quantity
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 200000m per month |
| Delivery Time | about 15 days |
| Packaging Details | cartons |
| Horizontal Flame Test | ≤30S |
| Aging Test | 260℃ 72h, No Cracking |
| Application | Electrical Insulation |
| Product Name | Glassfiber Flame Retardant Sleeving |
| working temp. | -40~ 200℃ |
| BDV | 1.5/2.5/4/7KV |
| O.D. | 0.5~25mm |
| Roll Length | 200m/100m/50m/25m Based On OD Sizes |
| Brand Name | UN.TEX |
| Certification | UL |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10000m
Price: Quoted as per size and quantity
| Payment Terms | L/C,T/T |
| Supply Ability | 10000rolls per month |
| Delivery Time | about 35 days |
| Packaging Details | cartons and pallet |
| Volatile content | ≤2 |
| Breaking Strenth | ≥250N/10mm X100mm |
| Width | 25mm |
| Soluble resin conten | ≥90% |
| Thickness | 0.30mm |
| Application | Electrical Insulation |
| Resin content | 26±2 % |
| thermal class | H Class 220℃ |
| Brand Name | UN.TEX |
| Place of Origin | China |
MOQ: 10,000m/size
Price: $1~5/roll
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 1,000,000m/month |
| Delivery Time | 35 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Material | E-glass fiber |
| Weaving | Plain |
| Thickness | 0.13mm |
| Width | 100mm |
| Length | 30m or at buyer's request |
| Model Number | ET(S) 1320 |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1,000m/size
Price: $1~5/roll
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 1,000,000m/month |
| Delivery Time | 35 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Material | E-glass fiber |
| Weaving | Plain |
| Thickness | 3.0mm |
| Width | 100mm |
| Length | 30m |
| Model Number | M35-1 |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 10,000m/size
Price: $1~5/roll
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 1,000,000m/month |
| Delivery Time | 35 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Material | E-glass fiber |
| Weaving | Plain |
| Thickness | 0.13mm |
| Width | 75mm |
| Length | 30m or at buyer's request |
| Model Number | ET(S) 1320 |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1000m/size
Price: $1~5/roll
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 1,000,000m/month |
| Delivery Time | 35 working days |
| Packaging Details | Export carton case |
| Material | E-glass fiber |
| Weaving | Plain |
| Thickness | 2.0 |
| Width | 100mm |
| Length | 30m |
| Model Number | M35-1 |
| Certification | RoHS |
| Place of Origin | CHINA |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!