| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 |
| Delivery Time | 15-25Work Days |
| Packaging Details | Wooden Box |
| Training Object | New Energy Automotive System |
| Training Duration | Customizable |
| Training Materials | Steel |
| Training Modes | Simulation, demonstration, assessment |
| Current | 10A |
| Type | New Energy |
| Product Weight | Customizable |
| Simulation Function | Realistic Simulation |
| Training Environment | Indoor |
| Panel Cabinet | 1.5mm cold plate stamping |
| Steel Pipe | 60 X 40 X 3mm |
| Working Tempe | -40 ℃~ + 50 ℃ |
| Brand Name | Zhongcai |
| Model Number | ZC-QCG54B |
| Certification | IS09001/CE |
| Place of Origin | Guangdong,China |
View Detail Information
Explore similar products
New Energy Car Anatomical Model Equipment By COROLLA
New Energy Car Dissection Pattern Equipment From COROLLA
New Energy Auto Dissection Mould Equipment By COROLLA
Electric Vehicle Drive System Training Platform for Automotive Training
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000 |
| Delivery Time | 15-25Work Days | Packaging Details | Wooden Box |
| Training Object | New Energy Automotive System | Training Duration | Customizable |
| Training Materials | Steel | Training Modes | Simulation, demonstration, assessment |
| Current | 10A | Type | New Energy |
| Product Weight | Customizable | Simulation Function | Realistic Simulation |
| Training Environment | Indoor | Panel Cabinet | 1.5mm cold plate stamping |
| Steel Pipe | 60 X 40 X 3mm | Working Tempe | -40 ℃~ + 50 ℃ |
| Brand Name | Zhongcai | Model Number | ZC-QCG54B |
| Certification | IS09001/CE | Place of Origin | Guangdong,China |
| High Light | Hybrid Powertrain Training Platform ,Automotive Training Platform ,Corolla Hybrid Training Platform | ||
Technical Training Focus
Featuring OEM components including e-transaxle, hybrid control module, and multi-ECU network, this platform provides comprehensive training in:
Innovative Design Elements
| Feature | Purpose |
|---|---|
| Multi-Display System | Dashboard + touchscreen showing real-time power distribution, fault alerts, and system status. |
| Authentic Control Units | Factory ECUs for engine, transmission, battery, and HVAC systems. |
| Safety Infrastructure | 50A master switch, high-voltage cable protection, and coolant safety shields. |
Specifications
Training Value: Develops skills in hybrid system maintenance, data stream analysis, and high-voltage safety protocols.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2014
Total Annual:
50-60Million
Employee Number:
80~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
As a leading service provider of automotive education solutions,Guangdong Zhongcai Education Equipment Co., Ltd. has always adhered to independent research and development as its foundation and teaching needs as its guide. It is committed to providing comprehensive ... As a leading service provider of automotive education solutions,Guangdong Zhongcai Education Equipment Co., Ltd. has always adhered to independent research and development as its foundation and teaching needs as its guide. It is committed to providing comprehensive ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!