| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 50000Sets / Month |
| Delivery Time | 7-10 working days |
| Packaging Details | Carton + Wooden Box |
| Material | Cold-Rolled Steel |
| Cabinet Thickness | 1.8mm |
| Power | 100W |
| Motor | 24V DC Pure Copper Brushless Motor |
| Service | Whole-life aftersale Service |
| LED-Light | With Traffic Indicator Light |
| Name | Boom Barrier Gates |
| Brand Name | TAIWEI |
| Model Number | TW-DC Series |
| Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | Shenzhen, China |
View Detail Information
Explore similar products
Fast Speed Low Power Consumption 24V DC Brushless Motor Boom Barrier Gate for
IP44 Traffic Control Arm Gates , Barrier Boom Gate Remote Control License Plate
Parking Boom Barrier Gates Remote Control / Button Control Car Park Barrier Gate
Parking Automatic Vehicle Parking Barrier Gate Removable Parking Lot Barrier
Product Specification
| Payment Terms | T/T, L/C | Supply Ability | 50000Sets / Month |
| Delivery Time | 7-10 working days | Packaging Details | Carton + Wooden Box |
| Material | Cold-Rolled Steel | Cabinet Thickness | 1.8mm |
| Power | 100W | Motor | 24V DC Pure Copper Brushless Motor |
| Service | Whole-life aftersale Service | LED-Light | With Traffic Indicator Light |
| Name | Boom Barrier Gates | Brand Name | TAIWEI |
| Model Number | TW-DC Series | Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | Shenzhen, China | ||
| High Light | automatic parking barrier gate ,automatic parking lot barrier gate ,remote control parking barrier gate | ||
DC Brushless Motor 24V Barrier Gate Automatic Boom Barrier Gate With 6m Arm
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
1. Run speed can adjust from 2.5sec to 8sec
2.Arm automaticlly locking when power off, then open the barrier gate by motor wheel
3.Remote control to operate the barrier gate.
4.Auto-reverse when the boom meets obstruction.
5.Infrared photocells connector is available.
6.Loop detector connector is available.
7.Well-intergrated with car parking system equipment,with wire control(must be switch signal).
8.Connector for traffic light(AC220V,power less than 40W)
9.Offering dry contact signal for car parking system(COM,NC,NO)
10.Auto-delay when closing(adjustable)
Tailored arm lengths and colors to fit your project's requirements. Integration with different access control systems (RFID,license plate recognition, etc.). Custom finishes: Choose from various powder-coated colors and materials. Software customization for seamless integration with existing systems. Our OEM/ODM capabilities allow us to provide customized solutions that meet both technical specifications and aesthetic requirements, ensuring the best fit for your project.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2015
Total Annual:
7000000-8000000
Employee Number:
50~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; padding: 20px; line-height: 1.6; font-size: 14px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-x7y2z9 p { margin-bottom: 1em; text-align: lef... .gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; padding: 20px; line-height: 1.6; font-size: 14px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-x7y2z9 p { margin-bottom: 1em; text-align: lef...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!