| Access contol type | IC Card, QR Code, RFID Card, License Plate Recognition, Remote control |
| Barrier open/close time | 0.8 s, 1.2 s, 2 s, 1.5 s |
| Communication Interface | TCP/IP, RS485, RS-232 |
| Operation Direction | 2-Way |
| barrier motor | Servo Motor |
| Material | Metal |
| Protection Level | IP44 |
| Turnstile function | Anti-Pinch, Anti-Tailgating, Collision Avoidance, Counting Function |
| Packaging Details | Carton + Wooden Box |
| Delivery Time | 7-10 working days |
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 50000Sets / Month |
| Name | Boom Barrier Gates |
| Model Number | TW-DC Series |
| Brand Name | TAIWEI |
| Place of Origin | Shenzhen, China |
| Certification | ISO9001 |
View Detail Information
Explore similar products
Fast Speed Low Power Consumption 24V DC Brushless Motor Boom Barrier Gate for
IP44 Traffic Control Arm Gates , Barrier Boom Gate Remote Control License Plate
Parking Boom Barrier Gates Remote Control / Button Control Car Park Barrier Gate
Parking Automatic Vehicle Parking Barrier Gate Removable Parking Lot Barrier
Product Specification
| Access contol type | IC Card, QR Code, RFID Card, License Plate Recognition, Remote control | Barrier open/close time | 0.8 s, 1.2 s, 2 s, 1.5 s |
| Communication Interface | TCP/IP, RS485, RS-232 | Operation Direction | 2-Way |
| barrier motor | Servo Motor | Material | Metal |
| Protection Level | IP44 | Turnstile function | Anti-Pinch, Anti-Tailgating, Collision Avoidance, Counting Function |
| Packaging Details | Carton + Wooden Box | Delivery Time | 7-10 working days |
| Payment Terms | T/T, L/C | Supply Ability | 50000Sets / Month |
| Name | Boom Barrier Gates | Model Number | TW-DC Series |
| Brand Name | TAIWEI | Place of Origin | Shenzhen, China |
| Certification | ISO9001 | ||
| High Light | ip44 boom barrier gates ,ip44 boom parking barrier | ||
| item | value |
| Material | Aluminium |
| Reflective Grade | Engineer Grade |
| Protection Rating | IP54 |
| Water fillable | water fillable |
| Has Light | With Light |
| Place of Origin | China |
| Diameter*Length | 6mm×6m |
| Height | 1020mm |
| Type | Traffic Barrier |
| Brand Name | SINOMATIC |
| Impact Rating | 100% |
| Installation Method | Bolted |
| Foldable segments | 3 |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Mesh Opening | 6mm |
| Pipe thickness | 6mm |
| Structure Type | Barrier |
| Reflective | Reflective |
![]()
1.Precise and Fast Functionality: The Ankuai Custom 0.6s High Speed Servo Motor Boom Barrier Gate operates efficiently, with a response time of 0.6 seconds; ideal for high-traffic toll plaza applications. The servo motor drive system guarantees precision and control, preventing any potential collision risks.
2.Robust Engineering: The durable aluminum construction of this gate system, with a reflectivity grade of engineer, ensures it can withstand harsh environmental conditions. Its IP54 protection rating further safeguards the gate against dust, water ingress, and corrosion.
3.Customizability: This servo barrier allows for customizations such as arm lengths up to 3 meters, appealing to a broad range of applications. A
![]()
All our products have relevant patent certificates ,testing reports , sercurity certificates and are best-seling nationwide andoverseas
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
From sheet metal processing and precision machining to controller/motor production, barrier arm fabrication, final assembly, warehousing, and global shipping — our full in-house manufacturing flow ensures consistent quality and efficient delivery for barrier gate solutions.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2015
Total Annual:
7000000-8000000
Employee Number:
50~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; padding: 20px; line-height: 1.6; font-size: 14px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-x7y2z9 p { margin-bottom: 1em; text-align: lef... .gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; padding: 20px; line-height: 1.6; font-size: 14px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-x7y2z9 p { margin-bottom: 1em; text-align: lef...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!