| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 50000Sets / Month |
| Delivery Time | 7-10 working days |
| Packaging Details | Carton + Wooden Box |
| Weight | Approximately 80kg |
| Usageenvironment | Indoor and Outdoor |
| Powersupply | AC 220V/110V, 50/60Hz |
| Safety features | Anti-pinch, Emergency Stop |
| Operationmode | Automatic |
| Gatetype | Speed Gate |
| Operatingtemperature | -20°C to 60°C |
| Dimensions | 1200mm (H) x 300mm (W) x 1000mm (L) |
| Material | Stainless Steel |
| Controlsystem | Infrared Sensor and RFID |
| Application | Access Control for Offices, Airports, Metro Stations |
| Closingspeed | 1-2 seconds |
| Opening speed | 1-2 seconds |
| Installation type | Floor Mounted |
| Product name | Speed Gate Turnstile |
| Power supply | AC220V,220V 60Hz,110~240 V(AC),AC220V/110V,AC110/AC220+/-10% |
| Warranty | 12 months,1 year,One Year,3years,1year free guaranty service |
| Color | Optional,Customized Color,Metallic Silver |
| Communication | TCP IP,RS485 TCP/IP,RS232/485 |
| Communication interface | RS485,TCP/IP/R485,RS485/Relay Signal |
| Type | single core & double core,Fully Automatic speed lane turnstile,Fully Automatic,speed gates manual gate arm barrier |
| Dimension | 1200*280*980(mm),1400 * 280 * 980 (mm),1400 X300 X1000mm,L1200 x W280 x H980mm,1400*250*991mm |
| Housing material | 304 Stainless Steel,SUS304 |
| Motor | Servo drive,DC Brushless motor,0.5NM/24V |
| Size | 1400*180*960mm,L 1400*W200*H1000mm,1400x115x1050mm |
| Working environment | Shed,Indoors or outdoors with shed,Tent Over) -10 ~70 |
| Working temperature | -35℃ ~ 60℃,-30°C~+70°C,-15~75 °C |
| Arm length | 500-900 mm,<=435mm,550mm |
| Function | baffle,barcode scanner,rfid card,RFID Reading,fingerprint support |
| Brand Name | TAIWEI |
| Model Number | TW-DC Series |
| Certification | CE/ISO9001/ISO14001,CE RoHS FCC,ISO,CE |
| Place of Origin | Shenzhen, China |
View Detail Information
Explore similar products
Product Specification
| Payment Terms | T/T, L/C | Supply Ability | 50000Sets / Month |
| Delivery Time | 7-10 working days | Packaging Details | Carton + Wooden Box |
| Weight | Approximately 80kg | Usageenvironment | Indoor and Outdoor |
| Powersupply | AC 220V/110V, 50/60Hz | Safety features | Anti-pinch, Emergency Stop |
| Operationmode | Automatic | Gatetype | Speed Gate |
| Operatingtemperature | -20°C to 60°C | Dimensions | 1200mm (H) x 300mm (W) x 1000mm (L) |
| Material | Stainless Steel | Controlsystem | Infrared Sensor and RFID |
| Application | Access Control for Offices, Airports, Metro Stations | Closingspeed | 1-2 seconds |
| Opening speed | 1-2 seconds | Installation type | Floor Mounted |
| Product name | Speed Gate Turnstile | Power supply | AC220V,220V 60Hz,110~240 V(AC),AC220V/110V,AC110/AC220+/-10% |
| Warranty | 12 months,1 year,One Year,3years,1year free guaranty service | Color | Optional,Customized Color,Metallic Silver |
| Communication | TCP IP,RS485 TCP/IP,RS232/485 | Communication interface | RS485,TCP/IP/R485,RS485/Relay Signal |
| Type | single core & double core,Fully Automatic speed lane turnstile,Fully Automatic,speed gates manual gate arm barrier | Dimension | 1200*280*980(mm),1400 * 280 * 980 (mm),1400 X300 X1000mm,L1200 x W280 x H980mm,1400*250*991mm |
| Housing material | 304 Stainless Steel,SUS304 | Motor | Servo drive,DC Brushless motor,0.5NM/24V |
| Size | 1400*180*960mm,L 1400*W200*H1000mm,1400x115x1050mm | Working environment | Shed,Indoors or outdoors with shed,Tent Over) -10 ~70 |
| Working temperature | -35℃ ~ 60℃,-30°C~+70°C,-15~75 °C | Arm length | 500-900 mm,<=435mm,550mm |
| Function | baffle,barcode scanner,rfid card,RFID Reading,fingerprint support | Brand Name | TAIWEI |
| Model Number | TW-DC Series | Certification | CE/ISO9001/ISO14001,CE RoHS FCC,ISO,CE |
| Place of Origin | Shenzhen, China | ||
| High Light | Fast Speed Gate Turnstile ,Speed Gate Turnstile Access Control ,SUS304 Speed Gate Access Control | ||
| Model | HPT-YD6001-D (Single Core) / HPT-YD6001-S (Dual Core) |
|---|---|
| Dimensions | Single Core: 1400*160 (241)*980mm Dual Core: 1400*160 (322)*980mm |
| Material | Stainless Steel SUS304 |
| Channel Width | 600-1000mm (Customizable) |
| Drive Voltage | 24V DC |
|---|---|
| Backup Power Supply | Super Capacitor (12V/3A) |
| Swing Arm Material | 8mm Thick Acrylic |
| Passage Direction | Unidirectional / Bidirectional |
| Induction Method | Infrared Beam |
| Infrared Sensor | J-Tek, 5 Pairs |
| Gate Opening Speed | 0.2s to 0.5s (Adjustable) |
| Passage Speed | 30-35 Persons/Minute (Normally Closed Mode) |
| Operating Environment | -20℃ to 70℃ |
| Working Voltage | AC220V+10% |
| Top Cover Thickness | 1.2mm |
|---|---|
| Body Thickness | 1.0mm |
| Movement System | Brushless Speed Gate Movement with Encoder |
| Motor | 24V DC Motor |
| Cable Entry Holes | 4 Knockout Holes |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2015
Total Annual:
7000000-8000000
Employee Number:
50~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; padding: 20px; line-height: 1.6; font-size: 14px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-x7y2z9 p { margin-bottom: 1em; text-align: lef... .gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; padding: 20px; line-height: 1.6; font-size: 14px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-x7y2z9 p { margin-bottom: 1em; text-align: lef...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!