| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 50000Sets / Month |
| Delivery Time | 7-10 working days |
| Packaging Details | Carton + Wooden Box |
| Name | Traffic Control Arm Gates |
| Material | Cold Rolled Steel |
| Cabinet Thickness | 1.8mm |
| Power | 100W |
| Motor | 24V DC Pure Copper Brushless Motor |
| Service | Whole-life aftersale Service |
| LED-Light | With Traffic Indicator Light |
| Brand Name | TAIWEI |
| Model Number | TW-DC Series |
| Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | Shenzhen, China |
View Detail Information
Explore similar products
Fast Speed Low Power Consumption 24V DC Brushless Motor Boom Barrier Gate for
IP44 Traffic Control Arm Gates , Barrier Boom Gate Remote Control License Plate
Parking Boom Barrier Gates Remote Control / Button Control Car Park Barrier Gate
Parking Automatic Vehicle Parking Barrier Gate Removable Parking Lot Barrier
Product Specification
| Payment Terms | T/T, L/C | Supply Ability | 50000Sets / Month |
| Delivery Time | 7-10 working days | Packaging Details | Carton + Wooden Box |
| Name | Traffic Control Arm Gates | Material | Cold Rolled Steel |
| Cabinet Thickness | 1.8mm | Power | 100W |
| Motor | 24V DC Pure Copper Brushless Motor | Service | Whole-life aftersale Service |
| LED-Light | With Traffic Indicator Light | Brand Name | TAIWEI |
| Model Number | TW-DC Series | Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | Shenzhen, China | ||
| High Light | ODM Traffic Control Arm Gates ,Logo Customized Parking Barrier Gate ,Parking Barrier Gate With LPR System | ||
Best Quality Logo Customized DC /AC/Servo Motor Parking Barrier Gate With LPR System
Product Showcase
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
1. Run speed can adjust from 2.5sec to 8sec
2. Arm automaticlly locking when power off, then open the barrier gate by motor wheel
3. Remote control to operate the barrier gate.
4. Auto-reverse when the boom meets obstruction.
5. Infrared photocells connector is available.
6. Loop detector connector is available.
7. Well-intergrated with car parking system equipment,with wire control(must be switch signal).
8. Connector for traffic light(AC220V,power less than 40W)
9. Offering dry contact signal for car parking system(COM,NC,NO)
10. Auto-delay when closing(adjustable)
Tailored arm lengths and colors to fit your project's requirements. Integration with different access control systems (RFID,license plate recognition, etc.). Custom finishes: Choose from various powder-coated colors and materials. Software customization for seamless integration with existing systems. Our OEM/ODM capabilities allow us to provide customized solutions that meet both technical specifications and aesthetic requirements, ensuring the best fit for your project.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2015
Total Annual:
7000000-8000000
Employee Number:
50~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; padding: 20px; line-height: 1.6; font-size: 14px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-x7y2z9 p { margin-bottom: 1em; text-align: lef... .gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; padding: 20px; line-height: 1.6; font-size: 14px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-x7y2z9 p { margin-bottom: 1em; text-align: lef...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!