| Access contol type | Face Recognition, RFID Card, QR Code |
| Barrier open/close time | 0.8 s |
| Communication Interface | RS485 |
| Operation Direction | 2-Way |
| barrier motor | Brushless Motor |
| Material | Stainless Steel, 304 Stainless Steel |
| Protection Level | IP55 |
| Turnstile function | Access Control |
| Motor | 24V DC Brushless Motor |
| Application | Office School Park Supermark Subway |
| Warranty | 1 Year |
| Network | RJ45 |
| Name | Tripod Turnstile Gate |
| Packaging Details | Carton + Wooden Box |
| Delivery Time | 7-10 working days |
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 50000Sets / Month |
| Model Number | TW-DC Series |
| Brand Name | TAIWEI |
| Place of Origin | Shenzhen, China |
| Certification | ISO9001 |
View Detail Information
Explore similar products
1400*255*980mm Single Core Three Roller Gate SUS304 RFID IC Card Access Control
Multiple Authentication Mode Tripod Turnstile Gate Access Control with Face
Accessory Metal IP44 Three Roller Gate Core Outer Casing Parts Anti Tailgating
Portable 304 Stainless Steel Tripod Turnstile Three Roller Gate RFID Brushless
Product Specification
| Access contol type | Face Recognition, RFID Card, QR Code | Barrier open/close time | 0.8 s |
| Communication Interface | RS485 | Operation Direction | 2-Way |
| barrier motor | Brushless Motor | Material | Stainless Steel, 304 Stainless Steel |
| Protection Level | IP55 | Turnstile function | Access Control |
| Motor | 24V DC Brushless Motor | Application | Office School Park Supermark Subway |
| Warranty | 1 Year | Network | RJ45 |
| Name | Tripod Turnstile Gate | Packaging Details | Carton + Wooden Box |
| Delivery Time | 7-10 working days | Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 50000Sets / Month | Model Number | TW-DC Series |
| Brand Name | TAIWEI | Place of Origin | Shenzhen, China |
| Certification | ISO9001 | ||
| High Light | High Safety Tripod Turnstile Gate ,Single Motor Automatic Tripod Turnstile ,Gym Single Motor Tripod Turnstile | ||
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
| item | TW-V6 |
| Model Name | Pedestrian Tri-pods Turnstile |
| Access contol type | Face Recognition,romote wireless control RFID Card |
| Swing Wing Dimensions | 672mm |
| Drive Motor | 24V Pure Copper DC motor |
| Sensors | 4 pairs of IR sensor |
| Channel Width | <1000mm |
| Traffic Speed | 35 pecple /m |
| Power Supply Voltage | AC 110-220V±10% 50/60Hz |
| Working Environment | Indoor |
| Working Temperature | -25℃ to +45℃ |
| Barrier open/close time | 0.6~6s |
| Communication Interface | RS485 |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | Taiwei |
| Protection Level | IP55 |
| Warranty | 1 Year |
![]()
![]()
![]()
Shenzhen Taiwei Precision Technology Co.,Ltd is located in Longgang District, Shenzhen, with an industrial factory area of 10000 square meters. It is a high-tech enterprise that integrates research and development, manufacturing, and sales services. After years of development and research, it mainly produces related products such as license plate automatic recognition management system gate, passage gate, advertising gate, large fence gate, etc. Widely used in parks, community malls, schools, factories, subway entrances, parking lots, and other places.The equipment is simple to install, easy to operate, and sturdy and durable. After inspection by the national technical supervision department, all products have relevant testing reports and are best-selling nationwide and overseas
![]()
We own the appearance patent license and CE certificates and guarantee product is total compliance with EU market standard .
We have developed various types of pedestrian turnstiles .Including the fast Servo Turnstiles , Swing Turnstiles , Tripod Turnstiles , Flap Turnstiles ,Full-Height Turnstiles . Please contact for catalogues .
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Q1. Who are we?
We are a professional manufacturer of boom barriers , Turnstile barriers and its accessories products in Shenzhen China . starting from 2015 .We are the China high-tech enterprise integrating research and development, manufacturing, sales, and service.
Q2: Do you have English language system?
A: Yes . But we can sell you with hardware only. Also, if you want with system as well, we have our system supports English language.
Q3. how can we guarantee quality?
Always a pre-production sample before mass production;
100% final tested before shipment;
Q4.what can you buy from us?
Boom barriers,Turnstile Barriers, Bollards , Parking Lock, LPR system etc .
Q5. why should you buy from us ?
Shenzhen Taiwei Precision Technology Co., Ltd. is located in Longgang District, Shenzhen, with 10,000 square meters of industrial factory space. Taiwei provide the professional after-sale service .
Q6.what is the delivery time ?
For 1-2 pcs with ready stock need 1-5days . bactch order for regular models needs 10-20days . ODM items models need 25days .
Q7: What about the warranty .
Taiwei provide a 12 months warranty for all the barrier gate machines .
Q8: Can we custom the product ?
Yes . we can accept custom orders . We can design the housing structure , company logos according to customer's requirement .
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2015
Total Annual:
7000000-8000000
Employee Number:
50~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; padding: 20px; line-height: 1.6; font-size: 14px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-x7y2z9 p { margin-bottom: 1em; text-align: lef... .gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; padding: 20px; line-height: 1.6; font-size: 14px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-x7y2z9 p { margin-bottom: 1em; text-align: lef...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!