| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 50000Sets / Month |
| Delivery Time | 7-10 working days |
| Packaging Details | Carton + Wooden Box |
| Productname | Swing Turnstiles |
| Operation mode | Bi-directional or Uni-directional |
| Working environment | Indoor and outdoor |
| Installation type | Floor Mounted |
| Emergency mode | Automatic arm open on power failure |
| Control signal | Dry contact, Relay signal |
| Power supply | AC 110V/220V, 50/60Hz |
| Operating temperature | -20°C to 60°C |
| Opening speed | 30-45 persons per minute |
| Armlength | 550mm |
| Weight | Approximately 60kg |
| Dimensions | 1200mm x 280mm x 1000mm (L x W x H) |
| Accesscon trolcompatibility | RFID, Fingerprint, Face Recognition, Barcode Scanner |
| Ingressprotectionrating | IP54 |
| Material | Stainless Steel |
| Brand Name | TAIWEI |
| Model Number | TW-DC Series |
| Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | Shenzhen, China |
View Detail Information
Explore similar products
IP54 Stainless Steel Swing Gate Turnstile With Face Recognition 2 Way
Automatic Optical Swing Turnstile , Flap Barrier Turnstile Gate With Face
SUS201 Swing Turnstiles Anti Pinch Anti Tailgating Access Control Turnstile Gate
900mm Wide Handicapped Pedestrian Turnstile Gate
Product Specification
| Payment Terms | T/T, L/C | Supply Ability | 50000Sets / Month |
| Delivery Time | 7-10 working days | Packaging Details | Carton + Wooden Box |
| Productname | Swing Turnstiles | Operation mode | Bi-directional or Uni-directional |
| Working environment | Indoor and outdoor | Installation type | Floor Mounted |
| Emergency mode | Automatic arm open on power failure | Control signal | Dry contact, Relay signal |
| Power supply | AC 110V/220V, 50/60Hz | Operating temperature | -20°C to 60°C |
| Opening speed | 30-45 persons per minute | Armlength | 550mm |
| Weight | Approximately 60kg | Dimensions | 1200mm x 280mm x 1000mm (L x W x H) |
| Accesscon trolcompatibility | RFID, Fingerprint, Face Recognition, Barcode Scanner | Ingressprotectionrating | IP54 |
| Material | Stainless Steel | Brand Name | TAIWEI |
| Model Number | TW-DC Series | Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | Shenzhen, China | ||
| High Light | Stainless Steel Swing Turnstiles ,SUS304 Swing Turnstiles ,Swing Turnstiles Floor Mounted | ||
Stainless Steel Swing Turnstiles With Adjustable Gate Opening Speed 0.2-0.5s For Bi-Directional Or Uni-Directional Access Control
| Model | HPT-YD2001-D (Single Core) / HPT-YD2001-S (Dual Core) |
| Material | Stainless Steel SUS 304 |
| Drive Voltage | 24V |
| Backup Power | Super Capacitor (12V/3A) |
| Channel Width | 550MM |
| Wings | Blue, Red/Transparent (Optional) |
| Passage Direction | Unidirectional/Bidirectional |
| Sensing Method | Infrared Beam |
| Infrared | Jetec*3 Pairs |
| Gate Opening Speed | 0.2s to 0.5s (Adjustable) |
| Passage Speed | 30-35 people/min (Normally Closed) |
| Operating Environment | -20℃ to 70℃ |
| Working Voltage | AC220V+10% |
| Core | Wing Gate Core |
| Motor | 24V DC Motor |
| Wire Pass-through Holes | Knockout Holes*4 |
| Communication Interface | Dry Contact Switch, Relay, Fire Protection Interface |
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2015
Total Annual:
7000000-8000000
Employee Number:
50~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; padding: 20px; line-height: 1.6; font-size: 14px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-x7y2z9 p { margin-bottom: 1em; text-align: lef... .gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; padding: 20px; line-height: 1.6; font-size: 14px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-x7y2z9 p { margin-bottom: 1em; text-align: lef...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!