| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 50000Sets / Month |
| Delivery Time | 7-10 working days |
| Body Length | 3m to 6m (standard) |
| Control | PLC programming command control system |
| Equipment Height | Equipment height |
| Workingtemperature | -40°C to +70°C |
| Warranty | 12 months |
| Name | Hydraulic Road Blocker |
| Working Temperature | -20℃~+75℃ |
| Frame Height | 760mm |
| Surfacetreatment | Powder Coating or Galvanized |
| Top Plate Thickness | At least 16mm |
| Working Hours | 40 hours continuously |
| Relative Humidity | ≤ 95%, No Condensation |
| Waterproof | IP68, double sealed |
| Falling Time | ≤1-3S(adjustable) |
| Thickness | Customized |
| Blocker Height | Default 760mm |
| Material | 304 stainless steel,anti-rust paint,A3 steel,Metal,steel/ stainless steel |
| Product name | Automatic Hydraulic Bollard,Removable Pedestrian Crowd Control Barricade,JJH303B,bollard,custom size 304 316L stainless steel decorative hydraulic bollards |
| Color | Optional,Stainless steel,customized,Red or optional,yellow/black |
| Application | Outdoor,vehicle access contorl system,Concert,road security,event and etc |
| Weight | 4lbs,250kg,180kg,226kg((498.24 lb),40KG |
| Power supply | 220V,AC100-240V,380V(control voltage 24V) |
| Type | Gates,Hydraulic Bollards,Manul/Semi-automatic/Automatic,Moveable,bollards and posts |
| Usage | Road Traffic Safety,outdoor,parking stop,For indoor and outdoor security applications |
| Diameter | 220mm,168/219/273 mm,275mm (10.83'') |
| Feature | Durable,Anti-corrosion,Superior corrosion prevention,seperate danger |
| Voltage | AC220V 50Hz Integrated,220 Vac 50/60Hz,AC 220V/110V±10% |
| Surface treatment | Hot Dipped Galvanized,Black Powder Coated,Powder Coating,Brushed & Polished |
| Height | 900mm,24",1200mm,36",48" |
| Bollard diameter | 218mm |
| Size | 400*400*1100mm,76X600mm,According to customers' demand |
| Impact resistance | 75.000 J |
| Surface | Polish/Painting/Coating,Polish/Coating |
| Packaging Details | Carton + Wooden Box |
| Place of Origin | Shenzhen, China |
| Brand Name | TAIWEI |
| Certification | ISO9001 |
| Model Number | TW-DC Series |
View Detail Information
Explore similar products
Product Specification
| Payment Terms | T/T, L/C | Supply Ability | 50000Sets / Month |
| Delivery Time | 7-10 working days | Body Length | 3m to 6m (standard) |
| Control | PLC programming command control system | Equipment Height | Equipment height |
| Workingtemperature | -40°C to +70°C | Warranty | 12 months |
| Name | Hydraulic Road Blocker | Working Temperature | -20℃~+75℃ |
| Frame Height | 760mm | Surfacetreatment | Powder Coating or Galvanized |
| Top Plate Thickness | At least 16mm | Working Hours | 40 hours continuously |
| Relative Humidity | ≤ 95%, No Condensation | Waterproof | IP68, double sealed |
| Falling Time | ≤1-3S(adjustable) | Thickness | Customized |
| Blocker Height | Default 760mm | Material | 304 stainless steel,anti-rust paint,A3 steel,Metal,steel/ stainless steel |
| Product name | Automatic Hydraulic Bollard,Removable Pedestrian Crowd Control Barricade,JJH303B,bollard,custom size 304 316L stainless steel decorative hydraulic bollards | Color | Optional,Stainless steel,customized,Red or optional,yellow/black |
| Application | Outdoor,vehicle access contorl system,Concert,road security,event and etc | Weight | 4lbs,250kg,180kg,226kg((498.24 lb),40KG |
| Power supply | 220V,AC100-240V,380V(control voltage 24V) | Type | Gates,Hydraulic Bollards,Manul/Semi-automatic/Automatic,Moveable,bollards and posts |
| Usage | Road Traffic Safety,outdoor,parking stop,For indoor and outdoor security applications | Diameter | 220mm,168/219/273 mm,275mm (10.83'') |
| Feature | Durable,Anti-corrosion,Superior corrosion prevention,seperate danger | Voltage | AC220V 50Hz Integrated,220 Vac 50/60Hz,AC 220V/110V±10% |
| Surface treatment | Hot Dipped Galvanized,Black Powder Coated,Powder Coating,Brushed & Polished | Height | 900mm,24",1200mm,36",48" |
| Bollard diameter | 218mm | Size | 400*400*1100mm,76X600mm,According to customers' demand |
| Impact resistance | 75.000 J | Surface | Polish/Painting/Coating,Polish/Coating |
| Packaging Details | Carton + Wooden Box | Place of Origin | Shenzhen, China |
| Brand Name | TAIWEI | Certification | ISO9001 |
| Model Number | TW-DC Series | ||
| High Light | Anti Corrosion Hydraulic Road Blocker ,Hydraulic Road Barrier Waterproof ,IP68 Hydraulic Vehicle Barriers | ||
Hydraulic Road Blocker Providing Rapid Vehicle Stoppage Using Motor Powered Sharp Thorns To Deflate Tyres And Prevent Passage
![]()
![]()
Tyre killer is a type of tyre-breaking road barrier. It is driven by a motor power unit with
remote-control or wire-control.The thorns in tyre killer barrier are very sharp.The tyres of
vehicle will be pierced in 0.5 seconds after crashing and then the air in the tyres will be emptied ,
causing the vehicle to be unable to move forward. Therefore, it is a necessary anti-terrorism
road barrier in some key security guard places. This barrier is normally closed during operation.
When needed security protection, the tyre killer thorns will be raised in order to prevent any
vehicles from passing through. When a permitted vehicle wants to pass, the thorns can be lowered
through manual control by security guard, and the vehicle can pass safely
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2015
Total Annual:
7000000-8000000
Employee Number:
50~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; padding: 20px; line-height: 1.6; font-size: 14px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-x7y2z9 p { margin-bottom: 1em; text-align: lef... .gtr-container-x7y2z9 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; padding: 20px; line-height: 1.6; font-size: 14px; max-width: 100%; box-sizing: border-box; } .gtr-container-x7y2z9 p { margin-bottom: 1em; text-align: lef...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!