| Payment Terms | T/T,D/P,L/C,Western Union |
| Supply Ability | 10000 Roll per week |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | Carton / Stretch Film + Pallet |
| Product Name | Honeycomb paper Roll |
| Paper Weight | 80 GSM |
| color | white |
| Size | 30cm*100m |
| Brand Name | HuanCheer |
| Model Number | FWZJ30100-W |
| Place of Origin | Zhenjiang, Jiangsu, China |
View Detail Information
Explore similar products
100 Rolls Brown Honeycomb Paper Sheet 120g/M2 Roll Of Brown Craft Paper
Brown Bubble Cushioning Wrap Roll 30 Kraft Paper 100m Heavy Duty Brown Paper
White Honeycomb Paper Sheet 30cm Roll Of White Craft Paper 50m
50cm X 100m Honeycomb Paper Sheet Brown Wrapping Paper Sustainable Packing Kraft
Product Specification
| Payment Terms | T/T,D/P,L/C,Western Union | Supply Ability | 10000 Roll per week |
| Delivery Time | 5-8 work days | Packaging Details | Carton / Stretch Film + Pallet |
| Product Name | Honeycomb paper Roll | Paper Weight | 80 GSM |
| color | white | Size | 30cm*100m |
| Brand Name | HuanCheer | Model Number | FWZJ30100-W |
| Place of Origin | Zhenjiang, Jiangsu, China | ||
| High Light | 30cm white butcher paper roll ,100m white butcher paper roll ,80g/m2 kraft wrapping paper roll | ||
Upgrade your packaging with our 30cm × 100m white honeycomb paper roll - the perfect sustainable alternative to bubble wrap. Designed for secure cushioning, this biodegradable kraft paper roll expands into a strong honeycomb structure that absorbs shock and protects fragile items during shipping, moving, or storage.
| Product | Honeycomb Paper Roll - White - 30cm x 100m - Protective Cushioning Wrap |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | HUANCHEER |
| Product Name | Honeycomb Paper Roll |
| Model Number | FWZJ30100-N |
| Paper Weight | Regular 80 GSM |
| Color | White |
| Size | 30cm × 100m |
| Material | 100% Recycled Kraft Paper |
| Custom Sizes Available | Yes |
| Custom Color Available | Yes |
Our honeycomb paper rolls are manufactured under a strict quality control system with 20-step inspection, ensuring consistent performance. We also offer customization options for paper weight (GSM) and width to meet your specific packaging needs.
Switch to a cleaner, greener packaging solution without compromising on protection. Order the 30cm × 100m white honeycomb paper roll today and package with confidence.
Payment: T/T, 30% deposit in advance, 70% balance before shipment or after copy of B/L; Credit Card available for sample orders
Trade Terms: EXW, FOB, CIF, CNF, FCA
MOQ: 500 rolls for standard size orders; 1000 rolls for custom size orders
Sample: Samples are free. Please pay for the shipping cost
Thank you very much for viewing this page
Sincerely look forward to our cooperation!
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2024
Total Annual:
4410000-USD5100000
Employee Number:
30~50
Ecer Certification:
Verified Supplier
company profile HuanCheer (Yancheng)Environmental Protection New Material Technology Co.Ltd. is a professional manufacturer specializing in paper-based cushioning packaging solutions. With our own R&D lab, in-house engineers, and self-designed production equipment, we provide high-performance... company profile HuanCheer (Yancheng)Environmental Protection New Material Technology Co.Ltd. is a professional manufacturer specializing in paper-based cushioning packaging solutions. With our own R&D lab, in-house engineers, and self-designed production equipment, we provide high-performance...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!