
Beijing Central Academy of Fine Arts Cultural and Creative Sculpture Design Institute Co., Ltd.
Products
Manufacturer of a wide range of products which include Cement pipes transformed magnificently the culvert pipe room hotel amazes the,Creative transformation of cement pipes the culvert pipe room hotel stands out,Stainless Steel Ou...
MOQ: 1 set
Price: $990.00 - $2,590.00/sets
| Material | Metal |
| Printing | Custom |
| Print Method | Custom |
| Type | Cement |
| Product Type | SCULPTURE |
| Technique | Remould |
| Style | Modernistic |
| Use | Art & Decoration & Dwell |
| Theme | Tubohotel |
| Regional Feature | Europe |
| Shape | Custom Shape |
| Color | Custom Color |
| Size | Customer Size |
| Logo | Customer Logo |
| Packing | Customized Packing |
| Brand Name | YMWC |
| Place of Origin | Beijing, China |
MOQ: 1 set
Price: $990.00 - $2,590.00/sets
| Material | Metal |
| Printing | Custom |
| Print Method | Custom |
| Type | Cement |
| Product Type | SCULPTURE |
| Technique | Remould |
| Style | Modernistic |
| Use | Art & Decoration & Dwell |
| Theme | Tubohotel |
| Regional Feature | Europe |
| Shape | Custom Shape |
| Color | Custom Color |
| Size | Customer Size |
| Logo | Customer Logo |
| Packing | Customized Packing |
| Brand Name | YMWC |
| Place of Origin | Beijing, China |
MOQ: 1piece
Price: US $2200.00 - 2500.00/ Square Meter
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Delivery Time | 30-45days |
| Product Feature | Environmental friendly |
| Material | Stainless steel 304 |
| Manufacturing Process | Made by cutting,welding and grinding |
| Style | Modern,Abstract |
| Surface Treatment | Polishing,and can be repainted for color change |
| Application Scope | Squares,communities,companies,outdoor gardens,etc. |
| Shipping Time | Within 30 days |
| Size | H:8m |
| Weight | Varies according to size,approximately 1500 kg |
| Performance | Wind-resistant and corrosion-resistant |
| Installation Method | Fixed by anchor bolts,etc. |
| Color | Stainless steel natural color or customizable |
| Artistic Effect | Unique,adding modern atmosphere |
| Maintenance | Regular wiping |
| Service Life | Long |
| Viewing Angle | Viewable from multiple angles |
| Integration with the Environment | High |
| Safety Performance | Corners are processed without sharp parts |
| Brand Name | YMWC |
| Model Number | YMWC-070801 |
| Place of Origin | Beijing,China |
MOQ: 1 Square Meter
Price: US $200.00 -850.00/ Square Meter
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Delivery Time | 7-45days |
| Product Feature | Environmental friendly |
| Material | Stainless steel 304 |
| Manufacturing Process | Made by cutting,welding and grinding |
| Style | Modern,Abstract |
| Surface Treatment | Polishing,and can be repainted for color change |
| Application Scope | Squares,communities,companies,outdoor gardens,etc. |
| Shipping Time | Within 30 days |
| Size | H:3.5m |
| Weight | Varies according to size,approximately 120 kg |
| Performance | Wind-resistant and corrosion-resistant |
| Installation Method | Fixed by anchor bolts,etc. |
| Color | Stainless steel natural color or customizable |
| Artistic Effect | Unique,adding modern atmosphere |
| Maintenance | Regular wiping |
| Service Life | Long |
| Viewing Angle | Viewable from multiple angles |
| Integration with the Environment | High |
| Safety Performance | Corners are processed without sharp parts |
| Brand Name | YMWC |
| Model Number | YMWC-070802 |
| Place of Origin | Beijing,China |
MOQ: 1 Square Meter
Price: US $200.00 -850.00/ Square Meter
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Delivery Time | 7-45days |
| Product Feature | Environmental friendly |
| Material | Stainless steel 304 |
| Manufacturing Process | Made by cutting,welding and grinding |
| Style | Modern,Abstract |
| Surface Treatment | Polishing,and can be repainted for color change |
| Application Scope | Squares,communities,companies,outdoor gardens,etc. |
| Shipping Time | Within 30 days |
| Size | H:2m |
| Weight | Varies according to size,approximately 110 kg |
| Performance | Wind-resistant and corrosion-resistant |
| Installation Method | Fixed by anchor bolts,etc. |
| Color | Stainless steel natural color or customizable |
| Artistic Effect | Unique,adding modern atmosphere |
| Maintenance | Regular wiping |
| Service Life | Long |
| Viewing Angle | Viewable from multiple angles |
| Integration with the Environment | High |
| Safety Performance | Corners are processed without sharp parts |
| Brand Name | YMWC |
| Model Number | YMWC-070803 |
| Place of Origin | Beijing,China |
MOQ: 1 Square Meter
Price: US $200.00 -850.00/ Square Meter
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Delivery Time | 7-45days |
| Product Feature | Environmental friendly |
| Material | Stainless steel 304 |
| Manufacturing Process | Made by cutting,welding and grinding |
| Style | Modern,Abstract |
| Surface Treatment | Polishing,and can be repainted for color change |
| Application Scope | Squares,communities,companies,outdoor gardens,etc. |
| Shipping Time | Within 30 days |
| Size | H:2.5m |
| Weight | Varies according to size,approximately 130 kg |
| Performance | Wind-resistant and corrosion-resistant |
| Installation Method | Fixed by anchor bolts,etc. |
| Color | Stainless steel natural color or customizable |
| Artistic Effect | Unique,adding modern atmosphere |
| Maintenance | Regular wiping |
| Service Life | Long |
| Viewing Angle | Viewable from multiple angles |
| Integration with the Environment | High |
| Safety Performance | Corners are processed without sharp parts |
| Brand Name | YMWC |
| Model Number | YMWC-070804 |
| Place of Origin | Beijing,China |
MOQ: 1 Square Meter
Price: US $200.00 -850.00/ Square Meter
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Delivery Time | 7-45days |
| Product Feature | Environmental friendly |
| Material | Stainless steel 304 |
| Manufacturing Process | Made by cutting,welding and grinding |
| Style | Modern,Abstract |
| Surface Treatment | Polishing,and can be repainted for color change |
| Application Scope | Squares,communities,companies,outdoor gardens,etc. |
| Shipping Time | Within 30 days |
| Size | H:3m |
| Weight | Varies according to size,approximately 150 kg |
| Performance | Wind-resistant and corrosion-resistant |
| Installation Method | Fixed by anchor bolts,etc. |
| Color | Stainless steel natural color or customizable |
| Artistic Effect | Unique,adding modern atmosphere |
| Maintenance | Regular wiping |
| Service Life | Long |
| Viewing Angle | Viewable from multiple angles |
| Integration with the Environment | High |
| Safety Performance | Corners are processed without sharp parts |
| Brand Name | YMWC |
| Model Number | YMWC-070805 |
| Place of Origin | Beijing,China |
MOQ: 1 Square Meter
Price: US $200.00 -850.00/ Square Meter
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Delivery Time | 7-45days |
| Product Feature | Environmental friendly |
| Material | Stainless steel 304 |
| Manufacturing Process | Made by cutting,welding and grinding |
| Style | Modern,Abstract |
| Surface Treatment | Polishing,and can be repainted for color change |
| Application Scope | Squares,communities,companies,outdoor gardens,etc. |
| Shipping Time | Within 30 days |
| Size | H:2.8m |
| Weight | Varies according to size,approximately 150 kg |
| Performance | Wind-resistant and corrosion-resistant |
| Installation Method | Fixed by anchor bolts,etc. |
| Color | Stainless steel natural color or customizable |
| Artistic Effect | Unique,adding modern atmosphere |
| Maintenance | Regular wiping |
| Service Life | Long |
| Viewing Angle | Viewable from multiple angles |
| Integration with the Environment | High |
| Safety Performance | Corners are processed without sharp parts |
| Brand Name | YMWC |
| Model Number | YMWC-070806 |
| Place of Origin | Beijing,China |
MOQ: 1 Square Meter
Price: US $200.00 -850.00/ Square Meter
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Delivery Time | 7-45days |
| Product Feature | Environmental friendly |
| Material | Stainless steel 304 |
| Manufacturing Process | Made by cutting,welding and grinding |
| Style | Modern,Abstract |
| Surface Treatment | Polishing,and can be repainted for color change |
| Application Scope | Squares,communities,companies,outdoor gardens,etc. |
| Shipping Time | Within 30 days |
| Size | H:2.6m |
| Weight | Varies according to size,approximately 190 kg |
| Performance | Wind-resistant and corrosion-resistant |
| Installation Method | Fixed by anchor bolts,etc. |
| Color | Stainless steel natural color or customizable |
| Artistic Effect | Unique,adding modern atmosphere |
| Maintenance | Regular wiping |
| Service Life | Long |
| Viewing Angle | Viewable from multiple angles |
| Integration with the Environment | High |
| Safety Performance | Corners are processed without sharp parts |
| Brand Name | YMWC |
| Model Number | YMWC-070807 |
| Place of Origin | Beijing,China |
MOQ: 1 Square Meter
Price: US $200.00 -850.00/ Square Meter
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Delivery Time | 7-45days |
| Product Feature | Environmental friendly |
| Material | Stainless steel 304 |
| Manufacturing Process | Made by cutting,welding and grinding |
| Style | Modern,Abstract |
| Surface Treatment | Polishing,and can be repainted for color change |
| Application Scope | Squares,communities,companies,outdoor gardens,etc. |
| Shipping Time | Within 30 days |
| Size | H:8.2m |
| Weight | Varies according to size,approximately 750 kg |
| Performance | Wind-resistant and corrosion-resistant |
| Installation Method | Fixed by anchor bolts,etc. |
| Color | Stainless steel natural color or customizable |
| Artistic Effect | Unique,adding modern atmosphere |
| Maintenance | Regular wiping |
| Service Life | Long |
| Viewing Angle | Viewable from multiple angles |
| Integration with the Environment | High |
| Safety Performance | Corners are processed without sharp parts |
| Brand Name | YMWC |
| Model Number | YMWC-070808 |
| Place of Origin | Beijing,China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!