
Beijing Central Academy of Fine Arts Cultural and Creative Sculpture Design Institute Co., Ltd.
Products
Manufacturer of a wide range of products which include Cement pipes transformed magnificently the culvert pipe room hotel amazes the,Creative transformation of cement pipes the culvert pipe room hotel stands out,Squirrel conductor...
MOQ: 1 set
Price: $990.00 - $2,590.00/sets
| Material | Metal |
| Printing | Custom |
| Print Method | Custom |
| Type | Cement |
| Product Type | SCULPTURE |
| Technique | Remould |
| Style | Modernistic |
| Use | Art & Decoration & Dwell |
| Theme | Tubohotel |
| Regional Feature | Europe |
| Shape | Custom Shape |
| Color | Custom Color |
| Size | Customer Size |
| Logo | Customer Logo |
| Packing | Customized Packing |
| Brand Name | YMWC |
| Place of Origin | Beijing, China |
MOQ: 1 set
Price: $990.00 - $2,590.00/sets
| Material | Metal |
| Printing | Custom |
| Print Method | Custom |
| Type | Cement |
| Product Type | SCULPTURE |
| Technique | Remould |
| Style | Modernistic |
| Use | Art & Decoration & Dwell |
| Theme | Tubohotel |
| Regional Feature | Europe |
| Shape | Custom Shape |
| Color | Custom Color |
| Size | Customer Size |
| Logo | Customer Logo |
| Packing | Customized Packing |
| Brand Name | YMWC |
| Place of Origin | Beijing, China |
MOQ: 1 Square Meter
Price: US $200.00 -850.00/ Square Meter
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Delivery Time | 7-45days |
| Product Feature | Environmental friendly |
| Material | Stainless steel 304 |
| Manufacturing Process | Made by cutting,welding and grinding |
| Style | Modern,Figurative |
| Surface Treatment | Polishing,and can be repainted for color change |
| Application Scope | Squares,communities,companies,outdoor gardens,etc. |
| Shipping Time | Within 30 days |
| Size | H:1.5m |
| Weight | Varies according to size,approximately 45 kg |
| Performance | Wind-resistant and corrosion-resistant |
| Installation Method | Fixed by anchor bolts,etc. |
| Color | Stainless steel natural color or customizable |
| Artistic Effect | Unique,adding modern atmosphere |
| Maintenance | Regular wiping |
| Service Life | Long |
| Viewing Angle | Viewable from multiple angles |
| Integration with the Environment | High |
| Safety Performance | Corners are processed without sharp parts |
| Brand Name | YMWC |
| Model Number | YMWC-070817 |
| Place of Origin | Beijing,China |
MOQ: 1 Square Meter
Price: US $200.00 -850.00/ Square Meter
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Delivery Time | 7-45days |
| Product Feature | Environmental friendly |
| Material | Stainless steel 304 |
| Manufacturing Process | Made by cutting,welding and grinding |
| Style | Modern,Figurative |
| Surface Treatment | Polishing,and can be repainted for color change |
| Application Scope | Squares,communities,companies,outdoor gardens,etc. |
| Shipping Time | Within 30 days |
| Size | H:1.7m |
| Weight | Varies according to size,approximately 35 kg |
| Performance | Wind-resistant and corrosion-resistant |
| Installation Method | Fixed by anchor bolts,etc. |
| Color | Stainless steel natural color or customizable |
| Artistic Effect | Unique,adding modern atmosphere |
| Maintenance | Regular wiping |
| Service Life | Long |
| Viewing Angle | Viewable from multiple angles |
| Integration with the Environment | High |
| Safety Performance | Corners are processed without sharp parts |
| Brand Name | YMWC |
| Model Number | YMWC-070818 |
| Place of Origin | Beijing,China |
MOQ: 1 Square Meter
Price: US $200.00 -850.00/ Square Meter
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Delivery Time | 7-45days |
| Product Feature | Environmental friendly |
| Material | Stainless steel 304 |
| Manufacturing Process | Made by cutting,welding and grinding |
| Style | Modern,Figurative |
| Surface Treatment | Polishing,and can be repainted for color change |
| Application Scope | Squares,communities,companies,outdoor gardens,etc. |
| Shipping Time | Within 30 days |
| Size | H:2.8m |
| Weight | Varies according to size,approximately 65 kg |
| Performance | Wind-resistant and corrosion-resistant |
| Installation Method | Fixed by anchor bolts,etc. |
| Color | Stainless steel natural color or customizable |
| Artistic Effect | Unique,adding modern atmosphere |
| Maintenance | Regular wiping |
| Service Life | Long |
| Viewing Angle | Viewable from multiple angles |
| Integration with the Environment | High |
| Safety Performance | Corners are processed without sharp parts |
| Brand Name | YMWC |
| Model Number | YMWC-070819 |
| Place of Origin | Beijing,China |
MOQ: 1 Square Meter
Price: US $200.00 -850.00/ Square Meter
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Delivery Time | 7-45days |
| Product Feature | Environmental friendly |
| Material | Stainless steel 304 |
| Manufacturing Process | Made by cutting,welding and grinding |
| Style | Modern,Figurative |
| Surface Treatment | Polishing,and can be repainted for color change |
| Application Scope | Squares,communities,companies,outdoor gardens,etc. |
| Shipping Time | Within 30 days |
| Size | H:2m |
| Weight | Varies according to size,approximately 55 kg |
| Performance | Wind-resistant and corrosion-resistant |
| Installation Method | Fixed by anchor bolts,etc. |
| Color | Stainless steel natural color or customizable |
| Artistic Effect | Unique,adding modern atmosphere |
| Maintenance | Regular wiping |
| Service Life | Long |
| Viewing Angle | Viewable from multiple angles |
| Integration with the Environment | High |
| Safety Performance | Corners are processed without sharp parts |
| Brand Name | YMWC |
| Model Number | YMWC-070820 |
| Place of Origin | Beijing,China |
MOQ: 1 set
Price: $1,500.00 - $11,880.00/sets
| Material | Metal |
| Printing | Custom |
| Print Method | Custom |
| Type | Steel |
| Product Type | SCULPTURE |
| Technique | Hand-forged |
| Style | Modernistic |
| Use | Art & Decoration |
| Theme | Artistic Installation |
| Regional Feature | Europe |
| Shape | Custom Shape |
| Color | Custom Color |
| Size | Customer Size |
| Logo | Customer Logo |
| Packing | Customized Packing |
| Place of Origin | Beijing, China |
| Brand Name | YMWC |
MOQ: 1 set
Price: $1,500.00 - $11,880.00/sets
| Material | Metal |
| Printing | Custom |
| Print Method | Custom |
| Type | Steel |
| Product Type | SCULPTURE |
| Technique | Hand-forged |
| Style | Modernistic |
| Use | Art & Decoration |
| Theme | Artistic Installation |
| Regional Feature | Europe |
| Shape | Custom Shape |
| Color | Custom Color |
| Size | Customer Size |
| Logo | Customer Logo |
| Packing | Customized Packing |
| Place of Origin | Beijing, China |
| Brand Name | YMWC |
MOQ: 1 set
Price: $1,500.00 - $11,880.00/sets
| Material | Metal |
| Printing | Custom |
| Print Method | Custom |
| Type | Steel |
| Product Type | SCULPTURE |
| Technique | Hand-forged |
| Style | Modernistic |
| Use | Art & Decoration |
| Theme | Artistic Installation |
| Regional Feature | Europe |
| Shape | Custom Shape |
| Color | Custom Color |
| Size | Customer Size |
| Logo | Customer Logo |
| Packing | Customized Packing |
| Place of Origin | Beijing, China |
| Brand Name | YMWC |
MOQ: 1 set
Price: $1,500.00 - $11,880.00/sets
| Material | Metal |
| Printing | Custom |
| Print Method | Custom |
| Type | Steel |
| Product Type | SCULPTURE |
| Technique | Hand-forged |
| Style | Modernistic |
| Use | Art & Decoration |
| Theme | Artistic Installation |
| Regional Feature | Europe |
| Shape | Custom Shape |
| Color | Custom Color |
| Size | Customer Size |
| Logo | Customer Logo |
| Packing | Customized Packing |
| Place of Origin | Beijing, China |
| Brand Name | YMWC |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!