Products
Manufacturer of a wide range of products which include Powder Filling Machine,LWT Automatic Vibration Filling Machine for Cucumber Fruit Canned Food in Glass,Cardboard Automatic Carton Erector Machine Folding Carton Packaging Mach...
MOQ: 1 SET
Price: Price Negotiable
| Packaging Details | Film bag& plastic cartons& wooden cartons |
| Delivery Time | 45 days |
| Payment Terms | According to your needs |
| Place of Origin | Shang Hai |
| Brand Name | LeadWorld |
| Certification | CE |
MOQ: 1
Price: $58,500
| application | Food, Beverage |
| packaging type | Cans, Bottles, case |
| packaging material | Plastic, Paper, Metal, Glass |
| automatic grade | Automatic |
| driven type | Electric |
| Voltage | 380V |
| dimension(l*w*h) | OEM |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | Easy To Operate, High-accuracy, Low Noise Level, Remote Monitoring, Multi Color, Energy Saving, Long Service Life, Remote Control, High Safety Level, Flexible Manufacturing, Competitive Price, High Rigidity, Eco-Friendly, High Productivity, Multifunctional |
| filling material | vegetable, fruit |
| filling accuracy | ±0.5% |
| machinery test report | Provided |
| video outgoing-inspection | Provided |
| core components | Motor, Pressure vessel, Pump, PLC, Gear, Bearing, Gearbox, Engine |
| After-sales Service Provided | Video technical support, Field installation, commissioning and training, Online support, Field Maintenance and Repair Service, Free Spare Parts |
| Weight (KG) | 1000 |
| Filling range | 330-900g/bottle |
| Filling speed | 80-120 bottles/min (Capacity varies with cucumber and bottle size) |
| Equipment material | Food grade stainless steel |
| Place of Origin | Shanghai, China |
| Brand Name | LWT |
MOQ: 1 SET
Price: Price Negotiable
| Packaging Details | Film bag& plastic cartons& wooden cartons |
| Delivery Time | 45 days |
| Payment Terms | According to your needs |
| Operation System | Touch Screen |
| Air Consumption | 0.2m3/min |
| Air Pressure | 0.4-0.6Mpa |
| Accuracy | ±1% |
| Bag Size | L:50-300mm W:50-200mm |
| Filling Range | 1-50ml |
| Packing Speed | 30-60bags/min |
| Power Consumption | 0.5KW |
| Power Supply | 220V/50Hz |
| Place of Origin | Shang Hai |
| Brand Name | LeadWorld |
| Certification | CE |
MOQ: 1 SET
Price: Price Negotiable
| Payment Terms | According to your needs |
| Delivery Time | 45 days |
| Packaging Details | Film bag& plastic cartons& wooden cartons |
| Voltage | 380V |
| Driven Type | Electric |
| Condition | New |
| Installation | Easy Installation |
| Running Speed | 20-60Boxes/min |
| Power Consumption | 1.5kw |
| Safety Features | Emergency Stop Button, Safety Door |
| Quality Requirement | 250-350g/㎡ Base on carton size |
| Machine Name | Multifunction Packing Machine |
| Brand Name | LeadWorld |
| Certification | CE |
| Place of Origin | Shang Hai |
MOQ: 1 SET
Price: Price Negotiable
| Packaging Details | Film bag& plastic cartons& wooden cartons |
| Delivery Time | 45 days |
| Payment Terms | According to your needs |
| Air Supply | 0.6Mpa |
| Capacity | Large Capacity |
| Operation Mode | Automatic |
| Packaging Accuracy | High Accuracy |
| Packaging Form | Carton, Bag, etc. |
| Packaging Material | Paper, Plastic, etc. |
| Packaging Size | Customized |
| Power Supply | AC220V |
| Product Name | Case Packer System |
| Safety Protection | Yes |
| Type | Automatic |
| Place of Origin | Shang Hai |
| Brand Name | LeadWorld |
| Certification | CE |
MOQ: 1 SET
Price: Price Negotiable
| Packaging Details | Film bag& plastic cartons& wooden cartons |
| Delivery Time | 45 days |
| Payment Terms | According to your needs |
| Place of Origin | Shang Hai |
| Brand Name | LeadWorld |
| Certification | CE |
MOQ:
Price:
| Supply Ability | 500 Set/Sets per Year Welcome to customized |
| Packaging Details | According to your need for custom |
| Type | Packaging Line |
| Applicable Industries | Hotels, Garment Shops, Building Material Shops, Manufacturing Plant, Machinery Repair Shops, Food & Beverage Factory, Farms, Restaurant, Home Use, Retail, Food Shop, Printing Shops, Construction works , Energy & Mining, Food & Beverage Shops, Advertising C |
| Showroom Location | Egypt, Canada, Turkey, United Kingdom, United States, Italy, France, Germany, Viet Nam, Philippines, Brazil, Peru, Saudi Arabia, Indonesia, Pakistan, Mexico, Russia, Spain, Thailand, Morocco, Kenya, Argentina, South Korea, Chile, UAE, Colombia, Algeria, Sr |
| Condition | New |
| Application | Food, Beverage, Commodity, Medical, Chemical, Machinery & Hardware, APPAREL, Textiles, Cigarettes, Tobacco |
| Packaging Type | Cartons, CANS, Bottles, Barrel, Stand-up Pouch, Bags, Film, Foil, Belt, Pouch, Capsule, case |
| Packaging Material | Plastic, Paper, Metal, Glass, Wood, Glass, Paper, Plastic, Metal |
| Automatic Grade | Automatic, All Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 380V |
| Dimension(L*W*H) | OEM |
| Key Selling Points | Easy to Operate |
| Machinery Test Report | Provided |
| Video outgoing-inspection | Provided |
| Warranty of core components | 3 years |
| Core Components | Bearing, Motor, Pump, Gear, PLC, Pressure vessel, Engine, Gearbox |
| Product Name | Canned Food Industrial Carton Servo Case Packer Machine |
| Application Range | Beverage, Chemicals, Commodity, Food, Medical |
| Capacity/Speed | 4-6 times/Min(Customized) |
| Packing Way | Paper Carton packer, Plastic boxes(Customized) |
| Cartonning Way | Side Push/Drop/Servo/Sprocket/Robot/ Spider Hand(Customized) |
| Machine Materials | Stianless Steel/Carbon Steel (Customized) |
| Packaging Products | Bottle, can, bag, small boxes |
| Quality Assurance | International Brand Accessories SIEMENS, SEW, SMC, Danfoss, And So On |
| Port | Shanghai |
| Brand Name | Leadworld |
| Place of Origin | Shanghai, China |
MOQ: 1 SET
Price: Price Negotiable
| Packaging Details | Film bag& plastic cartons& wooden cartons |
| Delivery Time | 45 days |
| Payment Terms | According to your needs |
| Control System | PLC Control |
| Installation | Easy Installation |
| Maintenance | Easy Maintenance |
| Packaging Type | Automatic |
| Power Supply | AC/DC |
| Product Name | Case Packer System |
| Warranty | 3 Year |
| packing way | paper carton packer,plastic boxes |
| Place of Origin | Shang Hai |
| Brand Name | LeadWorld |
| Certification | CE |
MOQ: 1
Price: $22,500
| application | Food, Beverage, Commodity, Chemical, Machinery & Hardware, Apparel, Textiles, Tobacco |
| packaging type | Cartons, Cans, Bottles, Barrel, Stand-up Pouch, Bags, Film, Foil, Belt, Pouch, case |
| packaging material | Plastic, Paper, Metal, Glass, Wood |
| automatic grade | Automatic |
| driven type | Electric |
| Voltage | 220 V, 380 V |
| dimension(l*w*h) | customized |
| warranty | 1 Year |
| key selling points | Multi Color, Easy To Operate, Remote Monitoring, Low Noise Level, Energy Saving, Long Service Life, Remote Control, High-accuracy, High Safety Level, Flexible Manufacturing, Competitive Price, High Rigidity, Eco-Friendly, High Productivity, Multifunctional |
| machinery test report | Provided |
| video outgoing-inspection | Provided |
| core components | PLC, Gear, Pump, Motor, Bearing, Pressure vessel, Engine, Gearbox |
| Weight (KG) | 500 |
| Machine size | machine size also partly deponds on bottles size and capacity |
| Height of feeding conveyor | 1100mm±50mm |
| Power | 3Phase,380V, 50/60HZ, 3KW |
| Suitable bottle type | PET/PP bottles |
| Air pressure | 6kg/cm2, 450ml/min |
| Packing speed | ≤18 cases / min |
| Body material | Carbon steel |
| Place of Origin | Shanghai, China |
| Brand Name | LWT |
MOQ:
Price: Negotiable
| Packaging Details | According to your need for custom |
| Supply Ability | |
| Automatic Grade | Automatic |
| Driven Type | Electric |
| Voltage | 380V |
| Warranty | 3 years |
| Core Components | PLC, Gear, Gearbox, Motor, Bearing, Engine, Pressure vessel, Pump |
| Product name | Automatic Carton Molding Erecting System Case Box Erector Machine |
| Function | Industry Packaging Line Carton Erector |
| Material | Stainless Steel/Carbon steel paint(customized) |
| Application fields | Production Line Secondary Packaging Line |
| After Warranty Service | Video technical support/ Online support/Spare parts |
| Port | Shanghai |
| Place of Origin | Shanghai, China |
| Brand Name | LeadWorld |
| Certification | CE and according to your market |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!