| Packaging Details | 1.Put into a standard CTN 2.Also according your need |
| Delivery Time | 1day for samples,5-15days for order production |
| Payment Terms | L/C,TT .Western Union |
| Supply Ability | 100000pcs/month or more |
| Feature | High Brightness |
| Brand | Bridgelux |
| Power | 20w |
| Application | Garden Floodlight |
| Type | Flood Lights |
| Color | White/Black/Gery |
| Place of Origin | China Shenzhen |
| Brand Name | spring-lighting |
| Certification | CE RoHS |
| Model Number | SPL-FL20WAS |
View Detail Information
Explore similar products
Long Life Span Ip65 10w LED Floodlights For Gym , Play Ground
Outdoor 30w LED FloodLights With Warranty 3 Years For Billboard
Waterproof 100-240v Ip65 LED Floodlights With 50w For Buildings
High Power 80w LED Floodlights With Ul Driver / 50hz-60hz Flood Light
Product Specification
| Packaging Details | 1.Put into a standard CTN 2.Also according your need | Delivery Time | 1day for samples,5-15days for order production |
| Payment Terms | L/C,TT .Western Union | Supply Ability | 100000pcs/month or more |
| Feature | High Brightness | Brand | Bridgelux |
| Power | 20w | Application | Garden Floodlight |
| Type | Flood Lights | Color | White/Black/Gery |
| Place of Origin | China Shenzhen | Brand Name | spring-lighting |
| Certification | CE RoHS | Model Number | SPL-FL20WAS |
| High Light | led flood lamps ,led flood light bulbs ,outdoor led floodlight | ||
High Brightness Bridgelux 20w LED FloodLights , Garden Floodlight
Specifications
led floodlight 20w
1.Power:20w
2.Light source:45mil Bridgelux Chips
3.Warranty:3years
4.IP Rating:IP65
High brightness Bridgelux 20w led flood light
LED High Power Flood Light is using high power surface mounted LED module with many chips (Bridgelux type).High brightness.Low lumen attenuation.The housing is die casting aluminum material.The Power line made by Rubber plastic. Which is good for getting the heat outGood Idea for replacing Metal Halide Lamp.
Product Characteristics :
| Efficiency Power : | 22W |
| Power Factor: | >98 |
| Luminous Flux: | 1800Lm/1500Lm |
| Luminous Efficacy Lamp: | 95-110 Lm/W |
| Beam Angle: | 90° |
| Rendering Index: | Ra>75 |
| Average Lifetime: | >35000 hr |
| IP Rating: | IP65 |
| Certificate: | CE/ROHS/IP65 |
| Fixture Color: | White/Black/Gery |
| Light Source: | 1pcs COB (20pcs 1W Bridgelux Chips) |
| Colour: | Cold white/Warm White/Day White,Red,Yellow,Blue,RGB |
| Working Temperature: | -30°C~50°C |
| Best Working Temperature: | 0°C~30°C |
| Storage Temperature: | -30°C~50°C |
| Warranty: | 3 years |
Features of led flood light:
1. Led flood light is of high brightness, low electricity consumption and color temperature. Your electricity bill
will be cut down sharply Save 70-80% electric energy than incandescent lamp.
2. Die-casting aluminum casing and high intensity toughened glass cover ,
3. Led flood light is Long lifespan over 35000h.
4. Led flood light is environment friendly. No UV no infrared radiation, no risk of mercury emission.
5. Led flood light is Vibration resistant Easy to transport and install.
6. Led flood light is ideal for replacing incandescent lamp.
7. Led flood light is with different kinds of lamp and, colors, watts for choosing.
8. Led flood light is High efficiency and power factor LED driver
9. Led flood light have wide radiation angle, huge lighting area
3 years Warranty
1).lf driver failed,we’ll send you a new driver,
2).lf LED failed,we’ll send you a new LED,
3)Unclear reason,we will send you a new full set,
All freight at our side;Professional after-sale team to work for you.
Preferential policies
3-year Warranty Available
Dialux Solution for Project
1.reply you within 24h;
2.Professional sales and customer-service dept.both work for you,high efficiency of communication;
3.Report order status every day;
4.Reliable after-sals service;
5.OEM available.
lf you have item and business opportunity, We could working together and service customers better.
lf you have information of business opportunity,lf the plan of the item have been confirmed, need products,
We could give you the best products,Guarantee that you get the item and carry out restfully
lf you have the information of business opportunity,lf the plan of item have not been confirmed,
We could the solution,you could give our solution to your customer and persuade him to give the order to you.
We can give you our solution.
This 20w led flood light with sensor
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2009
Total Annual:
1 Million-2 Million
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Active Member
Shenzhen Spring-lighting Electronics Co.,Ltd. is a high-tech LED light company which combines R & D, production, technical support with sales together. Our goals are to provide our customers with professional service, high quality goods, most competitive price and fast respond.We a... Shenzhen Spring-lighting Electronics Co.,Ltd. is a high-tech LED light company which combines R & D, production, technical support with sales together. Our goals are to provide our customers with professional service, high quality goods, most competitive price and fast respond.We a...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!