| Packaging Details | 66*36*34cm/48pcs |
| Delivery Time | Sample within 3 days,big order between 10-15 days |
| Payment Terms | TT, Western Union |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | Spring-lighting |
| Certification | CE.RoHS,C-tick. |
| Model Number | SPL-18W2835CT8F2 |
View Detail Information
Explore similar products
Healthy 130v 4000K 15W Epistar LED Tube Lights T5 Tube For Room LED Lights
High brightness T8 / SMD / 18W / 50000 hours / 90 - 265V AC LED Tube Lights 0.6m
Aluminum Alloy & PC Tube Two Feet 0.6m 3528 SMD CE & ROHS Approval LED Tube
High Brightness 2500K - 7000K approved T8 Led Tube lights 1200mm
Product Specification
| Packaging Details | 66*36*34cm/48pcs | Delivery Time | Sample within 3 days,big order between 10-15 days |
| Payment Terms | TT, Western Union | Place of Origin | China |
| Brand Name | Spring-lighting | Certification | CE.RoHS,C-tick. |
| Model Number | SPL-18W2835CT8F2 | ||
| High Light | led lighting fixture ,LED Ceiling Light | ||
2ft / 4Ft DC24V 18W T8 LED Tube Light fixtures , Warm White and high brightness
Quick Detail:
Japanese led light tube 18W with PSE ETL SAA, CE ROHS 2ft 1200mm DC 24V18W 208D20-X20 T8 LED Tube Light Fixtures with external power supply
Description:
Applications:
Widely used in the lighting of office, hospital, school, business area, airport, metro station, flyover, signboard, Gymnasium, landmark and so on.
Specifications:
| Rated Voltage | DC 18~25V CC:750mA |
| Wattage | 18W* |
| Power Factor | >0.85 |
| Lumen | 1250~1600Lm* |
| Efficiency | >75Lm/w* |
| Beam Angle | ≥180° |
| Flux(Lux)@1M | >150Lux* |
| Lifespan (hrs) @25℃ | 50,000hrs * |
| Ambient Temp. (℃) | -20℃~40℃ |
| Storage Temp. (℃) | -40℃~65℃ |
| Color Temp. | 3000K±300K, 4000K±400K, 5700K±570K |
| CRI | >70% |
| Key Material | Aluminum Alloy+ PC Cover |
| N.W.(g) | 260g* |
| Warranty | 3years |
| Item | Wattage | CCT | Flux@1m | Lumen | Efficiency | CRI |
| SPL-18W2835CT8F4 | 18W | 3000K±300K | 250lux* | 1250~1400lm* | >75Lm/W* | >80% |
| SPL-18W2835CT8F4 | 18W | 4000K±400K | 270lux* | 1400~1550lm* | >85Lm/W* | >70% |
| SPL-18W2835CT8F4 | 18W | 5700K±570K | 290lux* | 1450~1600lm* | >90Lm/W* | >70% |
Size:
| Length A | Length B | Length C | Length D | Dia E | Dia F |
| 1212mm | 1205mm | 1198mm | 55mm | Ø29.5 | Ø26 |
Flux Data:
|
Distance Item |
1m | 2m | 3m |
| SPL-18W2835CT8F4 | 250 lux | 59 lux | 30 lux |
| SPL-18W2835CT8F4 | 270 lux | 63 lux | 31 lux |
| SPL-18W2835CT8F4 | 290 lux | 68 lux | 34 lux |
Packing:
Qty/CTN: 30pcs
Gross Weight: 10.5Kg
Size of Carton:
CTN A: 1218×32×32mm
CTN B: 1235×210×180mm
Competitive Advantage:
* Structure & Material
1) We use high quality pure Aluminum Alloy, it is heavier than other supplier tube, our PC cover is fire-proof 94-V0 and imported from Taiwan.
2) PC cover has frosted, translucent, optical for you choose, the luminousness is ≥ 90%
3) The PC shell has anti-oxidation processing, not turn to Yellow within 3 years!
4)Electrolytic capacitor- Rubicon; LED- Epistar chip (Taiwan Brand); MLCC- TDK (Japanese Brand),Yageo (Taiwan Brand); MOS-UTC (Taiwan Brand)/Infineon (Germany Brand)
* Optics Design
1) Glare Index <19, No glare for our nice optics design
2) The lighting effect is very even (just like traditional fluorescent tube
* Quality Control & Lead time Control
1) Strict Materials testing & purchasing
2) Automatically production with SMT & Reflow Soldering machines
3) Strict test processing: Special Automatically Aging test line, integrating sphere test..) to warranty stable tubes ex-factory.
4) Product Reject Ratio is <2‰, we guarantee 3 years strictly!
* Certificate
CE,C-tick, FCC, TUV, LVD, PSE, RoHS, SAA,
CE 120cm DC 24V T8 SMD led tube light, 18W 1.2m T8 led tube lighting, 18W 3014SMD T8 led tube lamp
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2009
Total Annual:
1 Million-2 Million
Employee Number:
100~200
Ecer Certification:
Active Member
Shenzhen Spring-lighting Electronics Co.,Ltd. is a high-tech LED light company which combines R & D, production, technical support with sales together. Our goals are to provide our customers with professional service, high quality goods, most competitive price and fast respond.We a... Shenzhen Spring-lighting Electronics Co.,Ltd. is a high-tech LED light company which combines R & D, production, technical support with sales together. Our goals are to provide our customers with professional service, high quality goods, most competitive price and fast respond.We a...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!