| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | in stock |
| Delivery Time | 2-3 work days |
| Packaging Details | Brand new and original |
| Place of shipment | Xiamen, China |
| LP/HP ratio in pass band | 500 max. |
| Ripple | ±0.3 dB |
| Slope | 6 to 60 dB/octave (software configurable) |
| Attenuation outside pass band | >50 dB |
| Amplitude accuracy | ±1% of full-scale |
| Linearity error | <±1% |
| Equivalent input noise(without integration) | <200 µV RMS |
| Brand Name | VIBRO METER |
| Model Number | VM600 MPC4 200-510-070-113 |
| Place of Origin | USA |
View Detail Information
Explore similar products
VIBRO METER VM600 CPUM 200-595-041-113 CPU Card with High Processing Speed
Vibro Meter UVC752 204-752-000-014S Vibration Processor Module for Real-Time
VIBRO METER IQS452 204-452-000-221 Proximity Transducer and Signal Conditioner
VIBRO METER VM600 RLC16 200-570-000-014 Relay Card with 16 Relays Change-over
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | in stock |
| Delivery Time | 2-3 work days | Packaging Details | Brand new and original |
| Place of shipment | Xiamen, China | LP/HP ratio in pass band | 500 max. |
| Ripple | ±0.3 dB | Slope | 6 to 60 dB/octave (software configurable) |
| Attenuation outside pass band | >50 dB | Amplitude accuracy | ±1% of full-scale |
| Linearity error | <±1% | Equivalent input noise(without integration) | <200 µV RMS |
| Brand Name | VIBRO METER | Model Number | VM600 MPC4 200-510-070-113 |
| Place of Origin | USA | ||
| High Light | 4 Dynamic Signal Inputs MPC4 Card ,2 Speed Inputs Machinery Protection Card ,60 kHz Analog Frequency Range Vibration Monitoring Card | ||
| Number of inputs | 4 per MPC4 card |
| DC range | 0 to +20 V or 0 to −20 V |
| AC range | ±10 V max. |
| Common mode voltage range | −50 to +50 V |
| CMRR | >60 dB at 50 Hz |
| Crosstalk | −72 dB |
| Input impedance | 200 kΩ |
| Current input range (DC signals) | 0 to 25 mA |
| Current input range (AC signals) | ±8 mA max. |
| Analog frequency range | DC to 60 kHz (−3 dB) |
Company Details
Business Type:
Trading Company
Year Established:
2004
Total Annual:
85682000-125000000
Employee Number:
70~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Company Profile Amikon Limited specializes in the global supply of industrial automation module spare parts.The company focuses on well-known international brands covering DCS systems, robot control systems, and large-scale servo control systems. Product scope includes: ➢Distributed Control Syste... Company Profile Amikon Limited specializes in the global supply of industrial automation module spare parts.The company focuses on well-known international brands covering DCS systems, robot control systems, and large-scale servo control systems. Product scope includes: ➢Distributed Control Syste...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!