| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | in stock |
| Delivery Time | 2-3 work days |
| Packaging Details | Brand new and original |
| Voltage Range | 20 to 32V dc |
| Heat Dissipation | 40W |
| Module Clocks | 50MHz |
| Expander Bus Data Rate | 250Mbps |
| I/O Interface | Expander Chassis backplane |
| Operating Temperature | -5°C to 60ºC (13°F to 140°F) |
| Non-operating Temperature | -25°C to 70ºC (-25°F to 158°F) |
| Operating Humidity | 5 to 95% RH |
| Brand Name | ICS triplex |
| Model Number | T8311 |
| Place of Origin | USA |
View Detail Information
Explore similar products
T3420A ICS Triplex Analog Input Module with 16-bit ADC, Hot Replaceable Design
T3419 ICS Triplex Digital Input Module for TMR-based Safety Systems in
ICS Triplex T8480 Trusted TMR Analogue Output Module with 40 TMR Channels, 2500V
ICS Triplex T8122 Processor Interface Adapter with Triple Modular Redundancy and
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | in stock |
| Delivery Time | 2-3 work days | Packaging Details | Brand new and original |
| Voltage Range | 20 to 32V dc | Heat Dissipation | 40W |
| Module Clocks | 50MHz | Expander Bus Data Rate | 250Mbps |
| I/O Interface | Expander Chassis backplane | Operating Temperature | -5°C to 60ºC (13°F to 140°F) |
| Non-operating Temperature | -25°C to 70ºC (-25°F to 158°F) | Operating Humidity | 5 to 95% RH |
| Brand Name | ICS triplex | Model Number | T8311 |
| Place of Origin | USA | ||
| High Light | Fault-Tolerant Design TMR Expander Interface ,250Mbps Expander Bus Data Rate ICS Triplex Module ,Hot Replacement Capability Trusted TMR Expander | ||
The TMR Expander Interface features a fault-tolerant design based on a Triple Modular Redundant (TMR) architecture arranged in a lock-step configuration. The diagram above illustrates the basic structure of the TMR Expander Interface.
The module consists of three main Fault Containment Regions (FCRs): FCR A, B, and C. Each main FCR contains:
| Component | Description |
|---|---|
| Interfaces | Expander Bus and Inter-Module Bus (IMB) interfaces |
| Redundancy | Active/standby interface to other TMR Expander Interface in chassis |
| Control Systems | Control logic and communication transceivers |
| Power | Dedicated power supplies |
Communication with the TMR Processor occurs via the IMB on the backplane of the Controller Chassis. The IMB provides fault-tolerant, high-bandwidth communication between Interface Modules and the TMR Processor. All transactions are voted, which helps localize faults to the IMB should they occur.
Communication with the TMR Expander Processor in the Expander Chassis is via the Expander Bus. The Expander Bus features a triplicated, point-to-point architecture, with each channel comprising separate command and response media. Voting is performed at the Expander Bus Interface to ensure cable faults are tolerated, and the remainder of the Expander Processor operates in fully triplicated mode, even if cable faults occur.
A fourth FCR (FCR D) handles non-critical monitoring and display functions and is also part of the inter-FCR Byzantine voting structure.
Isolation is maintained between FCRs wherever interfaces are required, ensuring that faults cannot propagate between them.
All Trusted™ Modules are keyed to prevent insertion into the wrong position within a chassis. The polarization system consists of two parts: the module and the associated field cable.
Each module type is keyed during manufacture. The organization responsible for integrating the Trusted™ system must key the cable by removing the appropriate keying pieces so that they match the bungs fitted to the associated module before installation. This ensures correct module-cable alignment and prevents mis-insertion within the chassis.
We understand you have budget constraints. Our Sales Team continuously monitors competitors to maintain competitive pricing. However, we recognize that market conditions change rapidly.
We extend an open invitation: If you believe we can offer better pricing, please let us know. Submit an offer on any part - we have a dedicated team specifically for this purpose. Our team provides fast response (24-hour turnaround), fair evaluation, and is ready to negotiate.
You receive the buyer protection you need at the price you want.
Company Details
Business Type:
Trading Company
Year Established:
2004
Total Annual:
85682000-125000000
Employee Number:
70~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Company Profile Amikon Limited specializes in the global supply of industrial automation module spare parts.The company focuses on well-known international brands covering DCS systems, robot control systems, and large-scale servo control systems. Product scope includes: ➢Distributed Control Syste... Company Profile Amikon Limited specializes in the global supply of industrial automation module spare parts.The company focuses on well-known international brands covering DCS systems, robot control systems, and large-scale servo control systems. Product scope includes: ➢Distributed Control Syste...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!