| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | in stock |
| Delivery Time | 2-3 work days |
| Packaging Details | Brand new and original |
| Description | Ready Output Module |
| Condition | 100% original brand |
| Warranty | 12 months |
| Shipping | TNT, DHL, FedEx, EMS, UPS |
| MOQ | 1 piece |
| Packaging | Original new packaging |
| Resolution | 13 bits |
| INPUT VOLTAGE | 24 V dc +5%, -10% |
| CONSUMPTION (MAXIMUM) | 7 W (maximum) at 24 V dc |
| HEAT DISSIPATION (MAXIMUM) | 5 W (maximum) at 24 V dc |
| Brand Name | FOXBORO |
| Model Number | FBM237 P0914XS |
| Place of Origin | USA |
View Detail Information
Explore similar products
Foxboro FPS400-24 P0922YU DIN Rail Mounted Power Supply with 24V DC Output and
FOXBORO P0916VL Industrial-Grade Shielding Termination Cable with Hot-Swap
FOXBORO FBM207C Voltage Monitor with 16 Channels Galvanically Isolated for
Foxboro FBM214 HART Communication Module with 8 Group-Isolated Channels
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | in stock |
| Delivery Time | 2-3 work days | Packaging Details | Brand new and original |
| Description | Ready Output Module | Condition | 100% original brand |
| Warranty | 12 months | Shipping | TNT, DHL, FedEx, EMS, UPS |
| MOQ | 1 piece | Packaging | Original new packaging |
| Resolution | 13 bits | INPUT VOLTAGE | 24 V dc +5%, -10% |
| CONSUMPTION (MAXIMUM) | 7 W (maximum) at 24 V dc | HEAT DISSIPATION (MAXIMUM) | 5 W (maximum) at 24 V dc |
| Brand Name | FOXBORO | Model Number | FBM237 P0914XS |
| Place of Origin | USA | ||
| High Light | Ready Output FOXBORO FBM237 P0914XS ,24V DC FOXBORO FBM237 P0914XS ,13 Bits Resolution Ready Output Module | ||
FOXBORO DCS 0 to 20 mA Output Module (Redundant Ready)
Compatible with: FBM203/204/217/231, FEM100 (Scarcity), FCP240/270 (CPU), P0916 (Order number)
Belongs to Invensys Products line, compatible with CP30A/40A/30B/40B (Power card module)
Amikon company is located in China, in the beautiful city of Xiamen. Welcome to visit our company!
Sales Manager: Miya
Email: sales@amikon.cn
Mobile: 86-18020776792
WhatsApp: 86-18020776792
A distributed control system (DCS) is the brain controlling processes in energy-intensive, process-heavy facilities. This digital automated industrial control system achieves this by using geographically distributed control loops throughout a plant or machine. A modern distributed control system increases safety and efficiency and is vital for profitable operations.
Foxboro I/A Series is a highly integrated distributed control system that supports complex industrial process control, centrally managing and distributing control functions.
The Foxboro I/A Series provides a powerful HMI that enables operators to monitor and control industrial processes in real time with an intuitive interface.
Foxboro serves a wide variety of industries including oil and gas, petrochemical, power, pulp and paper, food and beverage, and water and wastewater. Our customers rely on us to help them produce top quality products at competitive prices - safely, reliably and accurately.
| Part Number | Part Number | Part Number |
|---|---|---|
| B0123HE | FBM223 P0917HD | FBM218 |
| CP30 | P0916DB | P0917MF |
| CP30B | AO2 2500M/AO2/XXXXX/XXXXXX | P0931RM |
| CP40 | FBM219 P0916RH | P0931RQ |
| CP40B | PO930AA | FBM202 P0914ST |
| FBI10E P0972AJ | PO177VS | P0903CV |
| FBM203 P0914SV | RLY4 2500M/RLY4/XXXXX/XXXXXX | P0922AE |
| FBM206 | AI2 2500M/AI2/XXXXX/XXXXXX | FBM218 P0922VW |
| P0916AG | NCNI P0972PP | FBM1/37/43 P0400HH |
| P0926JM | CP60 P0961FR | FBM2/36 P0500RG |
| P0916AA | FCM10E P0914YM | FBM3A/33A P0500RU |
| P0916CC | P0972VA | FBM4/39/44 P0500RY |
| FBM205 P0914XG | P0904AK | P0916VB |
Company Details
Business Type:
Trading Company
Year Established:
2004
Total Annual:
85682000-125000000
Employee Number:
70~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Company Profile Amikon Limited specializes in the global supply of industrial automation module spare parts.The company focuses on well-known international brands covering DCS systems, robot control systems, and large-scale servo control systems. Product scope includes: ➢Distributed Control Syste... Company Profile Amikon Limited specializes in the global supply of industrial automation module spare parts.The company focuses on well-known international brands covering DCS systems, robot control systems, and large-scale servo control systems. Product scope includes: ➢Distributed Control Syste...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!