| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | in stock |
| Delivery Time | 2-3 work days |
| Packaging Details | Brand new and original |
| Estimated Shipping Size | 31.5x18.3x2cm |
| Manufacturer | ABB |
| weight | 0.44 kg |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
| Storage Temperature | -40°C to +85°C |
| Shipping | TNT, DHL, FedEx, EMS, UPS |
| Warranty | 12 months |
| Condition | 100% original brand |
| Brand Name | ABB |
| Model Number | 3BHB002916R0101 UFC721AE |
| Place of Origin | SWEDEN |
View Detail Information
Explore similar products
ABB 07KP90 Communications Module with 24V DC Supply Voltage Compatible with
ABB DSAI130D 3BSE003127R1 16-bit Resolution Analog Input Board with ±0.05%
ABB NTRO02-A Communication Adapter Module with 24 V DC Supply Voltage
ABB SA610 3BHT300019R1 240W Rated Power Supply with 100–370V DC Input and >90%
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | in stock |
| Delivery Time | 2-3 work days | Packaging Details | Brand new and original |
| Estimated Shipping Size | 31.5x18.3x2cm | Manufacturer | ABB |
| weight | 0.44 kg | Operating Temperature | -20°C to +70°C |
| Storage Temperature | -40°C to +85°C | Shipping | TNT, DHL, FedEx, EMS, UPS |
| Warranty | 12 months | Condition | 100% original brand |
| Brand Name | ABB | Model Number | 3BHB002916R0101 UFC721AE |
| Place of Origin | SWEDEN | ||
| High Light | ABB 3BHB002916R0101 UFC721AE ,Signal Scaling ABB ,Signal Scaling ABB PLC | ||
Amikon is an international supplier of industrial automation systems and equipment, offering a comprehensive range of products and solutions designed to improve efficiency and precision. Our offerings include PLCs (Programmable Logic Controllers), DCS (Distributed Control Systems), sensors, actuators, and switchgear, all commonly used across manufacturing, energy, and petrochemical sectors.
A: Amikon supplies essential and hard-to-find automation components for the manufacturing industry, ensuring smooth operations worldwide.
A: Our award-winning team locates and delivers the parts you need, no matter how old, rare, or far away, helping your facility get running again quickly.
A: Yes, we are a global player in industrial electronics, serving clients across the world with competitive pricing.
A: Absolutely. If you find the same item cheaper elsewhere, we'll offer you an even better deal.
The ABB 3BHB002916R0101 (UFC721AE) is a voltage/current measurement module that conditions and scales analog signals from field devices into standardized digital data for ABB Advant and AC500 PLC systems, ensuring accurate monitoring and robust industrial performance.
| ABB | ZMAC-542 3AXD50000022463 | TU810V1 3BSE013230R1 |
| ZINT-541 3AUA00000658960 | CI867K01 3BSE043660R1 | DI651 |
| 07KT94 GJR5252100R3261 | DI650 | ICSF08D1 FPR3323101R1012 |
| 3BHE037649R0101 | LD MTR-01 1/2 | DSQC668 3HAC029157-001 |
| 3BHE036342R0101 | EG2401S-ER | APBU-44C |
| 3BHE019633R0101 | FENA-21 | D2E146-AP47-C3 |
| 3BHE025335R1121 | 216NG62A HESG441634R1 | 3BHE044481R0101 PPE091 A101 |
| 3BHE044481R0101 | NAMU-01C 64702475 | 07KR240 GJV3072402R1 |
| 3BHE025335R1121 PDD205 A1121 | CDP312R | NAMC-03C 3BSE009859R1 |
| 3BHE037649R0101 PDD500 A101 | NPOW-02 3535000901 | NGPS-11 |
| 3BHE019633R0101 PDD200 A101 | NIOC-01C 3BSE009858R1 |
Company Details
Business Type:
Trading Company
Year Established:
2004
Total Annual:
85682000-125000000
Employee Number:
70~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Company Profile Amikon Limited specializes in the global supply of industrial automation module spare parts.The company focuses on well-known international brands covering DCS systems, robot control systems, and large-scale servo control systems. Product scope includes: ➢Distributed Control Syste... Company Profile Amikon Limited specializes in the global supply of industrial automation module spare parts.The company focuses on well-known international brands covering DCS systems, robot control systems, and large-scale servo control systems. Product scope includes: ➢Distributed Control Syste...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!