| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | in stock |
| Delivery Time | 2-3 work days |
| Packaging Details | Brand new and original |
| Brand | ABB |
| Part number | 3BHE060478R0102 DDC779 D102 |
| Description | MC Interface Board |
| Country Of Origin | SWEDEN |
| Packaging | Original New Packaging |
| Warranty | 365 Days |
| Shipping | TNT, DHL, FedEx, EMS, UPS |
| Place Of Shipment | Xiamen, China |
| Brand Name | ABB |
| Model Number | 3BHE060478R0102 DDC779 D102 |
| Place of Origin | SWEDEN |
View Detail Information
Explore similar products
ABB 07KP90 Communications Module with 24V DC Supply Voltage Compatible with
ABB DSAI130D 3BSE003127R1 16-bit Resolution Analog Input Board with ±0.05%
ABB NTRO02-A Communication Adapter Module with 24 V DC Supply Voltage
ABB SA610 3BHT300019R1 240W Rated Power Supply with 100–370V DC Input and >90%
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | in stock |
| Delivery Time | 2-3 work days | Packaging Details | Brand new and original |
| Brand | ABB | Part number | 3BHE060478R0102 DDC779 D102 |
| Description | MC Interface Board | Country Of Origin | SWEDEN |
| Packaging | Original New Packaging | Warranty | 365 Days |
| Shipping | TNT, DHL, FedEx, EMS, UPS | Place Of Shipment | Xiamen, China |
| Brand Name | ABB | Model Number | 3BHE060478R0102 DDC779 D102 |
| Place of Origin | SWEDEN | ||
| High Light | 24 V DC Power Supply MC Interface Board ,500-1500 V AC Isolation Motor Control Interface Board ,0°C to +60°C Operating Temperature ABB PLC Interface Board | ||
| Product Model | 3BHE060478R0102 DDC779 D102 |
| Product Parameters | MC INTERFACE BOARD |
| Country of Origin | SWEDEN |
| Place of Shipment | Xiamen, China |
| Estimated Shipping Size | 45×18.5×3.5 cm |
| Manufacturer | ABB |
| Weight | 0.85 kg |
| Power Supply | 24 V DC |
| Power Consumption | 8-15 W |
| Operating Voltage | 3.3 V / 5 V DC logic |
| Isolation | 500-1500 V AC |
| Operating Temperature | 0°C to +60°C |
| Storage Temperature | -40°C to +85°C |
| Humidity | 5-95% RH (non-condensing) |
| Hardware function of the DDC779 D102? The 3BHE060478R0102 is a Motor Control (MC) Interface board. It acts as the signal bridge between the main controller and the drive's power electronics for command processing. | Power supply and consumption specs? The board runs on a 24 VDC external supply. Power draw is between 8 W and 15 W depending on load and configuration. |
| Internal logic voltage levels? The board utilizes dual-level logic rails: 3.3 VDC and 5 VDC for its digital processing and signal handling. | Manufacturing origin and shipping point? The country of origin is Sweden (ABB). Units are generally stocked and dispatched from distribution centers in Xiamen, China. |
| NTDI01 | 3BHB003041R0101 UFC719 AE01 | DPW02 |
| NTAI06 | 07KR91 GJR5250000R0101 | DRA02 |
| DO910S | 07KT92 GJR5250500R0902 | DSAI145 |
| IMASI23 | 07SK90R1 | DSAO110 57120001-AT |
| NAOM01 | A8PU05ABFW02 | DSBC174 3BSE012211R1 |
| NISA-03 | AV31 AV 31 | DSCA125A 57520001-CY |
| AX460 | AV43 AV 43 | DSCA160A |
| IMDSO14 | DCP10 | DSCS140 |
| IMASI03 | DDI01 | DSDC110B 57310001-FT |
| 086384-003 | DDO01 | DSDI110A 57160001-AAA |
| 07KP64 GJR5240600R0101 | DLM01 | DSDX180 3BSE003859R1 |
| PHARPS62200000 | DLM02 | DSDX451L |
Company Details
Business Type:
Trading Company
Year Established:
2004
Total Annual:
85682000-125000000
Employee Number:
70~80
Ecer Certification:
Verified Supplier
Company Profile Amikon Limited specializes in the global supply of industrial automation module spare parts.The company focuses on well-known international brands covering DCS systems, robot control systems, and large-scale servo control systems. Product scope includes: ➢Distributed Control Syste... Company Profile Amikon Limited specializes in the global supply of industrial automation module spare parts.The company focuses on well-known international brands covering DCS systems, robot control systems, and large-scale servo control systems. Product scope includes: ➢Distributed Control Syste...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!