| Payment Terms | D/P, D/A, L/C, T/T |
| Supply Ability | 1000SET |
| Delivery Time | 6 months |
| Packaging Details | Wooden packing |
| Water head | 2m-10m |
| Application | Grid-tie Power System,water power,Electricity generation,Hydro Turbine speed control,On-grid/Off-grid |
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| Warranty | 1 Year |
| Rated power | 100KW-7OMW |
| Rated voltage | 400V 800V 6300V 10500V |
| Output voltage (v) | 400 |
| Electricity generator type | Hydro Power |
| Brand Name | DSSD |
| Model Number | kaplan turbine |
| Certification | iso,tuv |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
High Efficiency Tubular Water Turbine / Mini Hydroelectric Turbine Generator
Tubular Type Hydro Water Turbine Generator For Low River Dam 300kw-30mw
Compact Water Powered Tubular Water Turbine , Low Head Micro Hydro Turbine
Pit Type Horizontal Tubular Water Turbine For Hydro Power Plants High Efficiency
Product Specification
| Payment Terms | D/P, D/A, L/C, T/T | Supply Ability | 1000SET |
| Delivery Time | 6 months | Packaging Details | Wooden packing |
| Water head | 2m-10m | Application | Grid-tie Power System,water power,Electricity generation,Hydro Turbine speed control,On-grid/Off-grid |
| Frequency | 50Hz/60Hz | Warranty | 1 Year |
| Rated power | 100KW-7OMW | Rated voltage | 400V 800V 6300V 10500V |
| Output voltage (v) | 400 | Electricity generator type | Hydro Power |
| Brand Name | DSSD | Model Number | kaplan turbine |
| Certification | iso,tuv | Place of Origin | china |
| High Light | micro hydroelectric turbine ,hydroelectric turbine generator | ||
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2007
Total Annual:
1000000-6000000
Employee Number:
>30-50
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; box-sizing: border-box; max-width: 100%; overflow-x: hidden; border: none !important; outline: none !important; } .gtr-co... .gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; box-sizing: border-box; max-width: 100%; overflow-x: hidden; border: none !important; outline: none !important; } .gtr-co...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!