| Payment Terms | D/P, D/A, L/C, T/T |
| Supply Ability | 1000SET |
| Delivery Time | 6 months |
| Packaging Details | Wooden packing |
| Application | Hydro Turbine speed control,On-grid/Off-grid |
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| Voltage | 400V/50-60hz optional,220/380v,10.5KV or 13.8KV etc. |
| Warranty | 1 Year |
| Color | Customer's Requirements |
| Material | Stainless steel,Customized material |
| Rated voltage | 400V 800V 6300V 10500V |
| Brand Name | DSSD |
| Model Number | kaplan turbine |
| Certification | iso,tuv |
| Place of Origin | china |
View Detail Information
Explore similar products
400-600mm Pipe Diameter Turgo Turbine Generator with Stainless Steel Runner and
Turgo Turbine Generator with 400-600mm Pipe Diameter, Up To 87% Efficiency, and
Turgo Turbine Generator with 500-1000kg Weight, 5 In 1 Integrated Control Panel
Turgo Turbine Generator with 15-300 Meters Operating Head 30-50 Years Lifespan
Product Specification
| Payment Terms | D/P, D/A, L/C, T/T | Supply Ability | 1000SET |
| Delivery Time | 6 months | Packaging Details | Wooden packing |
| Application | Hydro Turbine speed control,On-grid/Off-grid | Frequency | 50Hz/60Hz |
| Voltage | 400V/50-60hz optional,220/380v,10.5KV or 13.8KV etc. | Warranty | 1 Year |
| Color | Customer's Requirements | Material | Stainless steel,Customized material |
| Rated voltage | 400V 800V 6300V 10500V | Brand Name | DSSD |
| Model Number | kaplan turbine | Certification | iso,tuv |
| Place of Origin | china | ||
| High Light | 6300V Water Turbine Generator ,60Hz Turgo Turbine Generator ,50Hz alternative energy generators | ||
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2007
Total Annual:
1000000-6000000
Employee Number:
>30-50
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; box-sizing: border-box; max-width: 100%; overflow-x: hidden; border: none !important; outline: none !important; } .gtr-co... .gtr-container-7f8e9d { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; box-sizing: border-box; max-width: 100%; overflow-x: hidden; border: none !important; outline: none !important; } .gtr-co...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!