| Payment Terms | Western Union,T/T |
| Supply Ability | Spot goods |
| Delivery Time | 30 work day |
| Packaging Details | wooden box packaging |
| State | Brand New |
| Type | Inline 6-cylinder diesel engine |
| Intake Method | Turbocharged |
| Fuel System | Mechanical Injection |
| Cooling Method | Water-cooled |
| Applications | Construction machinery / Agricultural equipment / Generator sets |
| Model Number | 6LTAA8.9-C325 |
View Detail Information
Explore similar products
QSB3.3 Engine Diesel Engine Assembly For Construction Machinery
6BTAA5.9-C150 Engine Inline 6 Cylinder Diesel Engine For Generator Sets
The B3.3 Is A High-performance Four-cylinder Diesel Engine
4BT Engine, 4BT 3.9 Complete Engine Assembly, Suitable For Excavators And
Product Specification
| Payment Terms | Western Union,T/T | Supply Ability | Spot goods |
| Delivery Time | 30 work day | Packaging Details | wooden box packaging |
| State | Brand New | Type | Inline 6-cylinder diesel engine |
| Intake Method | Turbocharged | Fuel System | Mechanical Injection |
| Cooling Method | Water-cooled | Applications | Construction machinery / Agricultural equipment / Generator sets |
| Model Number | 6LTAA8.9-C325 | ||
| High Light | 2000 Rpm Generator Set Engine ,6LTAA8.9-C325 Generator Set Engine ,241 KW Generator Set Engine | ||
| Displacement | 8.9 L |
| Bore × Stroke | 114 mm × 145 mm |
| Rated Power | 241 kW |
| Idle Speed | 700 rpm |
| Rated Speed | 2000 rpm |
| Engine Net Weight | 650 kg |
• Mature and Classic Model: High installed base in the market; proven, stable, and reliable technology.
• Simple Structure, Easy Maintenance: Primarily mechanical construction ensures convenient servicing and low maintenance costs.
• High Parts Commonality: Components are readily available, facilitating long-term, stable operation.
This configuration represents a complete engine solution specifically designed for generator sets.
6LTAA8.9 Series Engine
Industrial-Grade Radiator
Generator Set Coupling Structure (Includes gearbox/coupler adapter assembly)
Suitable for use in silent-type enclosures or containerized generator sets.
Product Showcase
6LT8.9 Diesel Engine with Radiator and Gearbox Suitable for Industrial Power Systems
Close-up of the reliable and durable Kubota V3800 engine
![]()
Guangzhou Minshun Machinery Equipment Co., Ltd.
We specialize in the sales and service of diesel engine assemblies and construction machinery parts. Our product line covers engine assemblies, filtration systems, electronic control components, hardware accessories, wiring harnesses, and electrical accessories. Our service area includes Canada, the United States, the United Kingdom, Mexico, the Netherlands, Kazakhstan, Mongolia, Russia, Australia, Malaysia, Turkey, Indonesia, Singapore, Thailand, South America, South Africa, and other countries and regions.
| Engine Rebuild Kit | Turbochargers | Engine Diesel Pumps | Engine Controllers (ECU) |
| Cylinder Blocks | Cylinder Heads | Water Pumps | Injectors |
| Starter Motors | Filters | Other Engine Accessories | Excavator Hydraulic Pumps |
| Swivel Components | Distributor Valves | Travel Motor Assemblies | Chassis Components and Other Accessories |
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Distributor/Wholesaler,Agent
Year Established:
2013-12-10
Total Annual:
2000000-4000000
Employee Number:
40~60
Ecer Certification:
Verified Supplier
.gtr-container-xyz789 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; box-sizing: border-box; max-width: 100%; overflow-wrap: break-word; word-wrap: break-word; } .gtr-container-xyz789 .gtr-secti... .gtr-container-xyz789 { font-family: Verdana, Helvetica, "Times New Roman", Arial, sans-serif; color: #333; line-height: 1.6; padding: 15px; box-sizing: border-box; max-width: 100%; overflow-wrap: break-word; word-wrap: break-word; } .gtr-container-xyz789 .gtr-secti...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!