| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 1760 Pcs Per Month |
| Delivery Time | 5-7 Work Days |
| Packaging Details | Wooden Pallets, Wooden Box |
| Size | 1/2inch ~ 20inch |
| Working pressure | < 25 bars |
| Working temperature | -30 to +120 ℃ |
| Length of each unit | < 50m |
| Material of rubber | NR,NBR,EPDM,CR and etc |
| Material of flange | Q235B carbon steel paint |
| Reinforcement layer | High Tensile Steel Wire Spiral |
| Color | Black |
| Application | Water discharge, irrigation, construction, mining |
| Packing | Plastic Belt Packing |
| Feature | Lightweight, flexible, and easy to handle |
| Warranty | 36 Months |
| Brand Name | Hongruntong Marine |
| Model Number | HMDHP |
| Certification | Meets or exceeds RMA and ISO standards |
| Place of Origin | Beijing, China |
View Detail Information
Explore similar products
Wear Resistant High Pressure Discharge Hose Pipe For Wastewater Discharge
Water Lay Flat Discharge Hose Marine Rubber Discharge Pipe Multi Layer
Abrasion Resistant Suction Discharge Pipe Custom Length Water Suction Discharge
Flexible Washing Machine Drain Hose High Pressure Water Discharge Pipe Custom
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 1760 Pcs Per Month |
| Delivery Time | 5-7 Work Days | Packaging Details | Wooden Pallets, Wooden Box |
| Size | 1/2inch ~ 20inch | Working pressure | < 25 bars |
| Working temperature | -30 to +120 ℃ | Length of each unit | < 50m |
| Material of rubber | NR,NBR,EPDM,CR and etc | Material of flange | Q235B carbon steel paint |
| Reinforcement layer | High Tensile Steel Wire Spiral | Color | Black |
| Application | Water discharge, irrigation, construction, mining | Packing | Plastic Belt Packing |
| Feature | Lightweight, flexible, and easy to handle | Warranty | 36 Months |
| Brand Name | Hongruntong Marine | Model Number | HMDHP |
| Certification | Meets or exceeds RMA and ISO standards | Place of Origin | Beijing, China |
| High Light | Braided Sump Pump Discharge Hose ,Marine Use Sump Pump Discharge Hose ,Blue Color Sump Pump Discharge Hose | ||
At Hongruntong Marine, we specialize in the design and manufacturing of discharge hose pipes that provide reliable and efficient fluid transfer solutions for demanding industrial and marine applications. With 34 years of expertise in the field, our hoses are built to handle tough environments, ensuring optimal performance, durability, and safety in a variety of fluid-handling operations.
| Nominal Bores | From 150mm (6”) to 1200mm (47”) |
|---|---|
| Length | Up to 11.8 metres (38ft) |
| Working Pressure | Up to 20 bar |
| Safety Factor | 4:1 |
| Flange Options | Fixed, swivel, double-flange and built-in-nipple designs |
| Features | Heavy-duty robust construction designed to handle large dredged particles Hoop-ring or spring-wire-helix construction for flexibility or full vacuum during service Tailor-made designs, including self-floater, suction dredge hose and flexible discharge hoses Suitable for slurries containing rock, shell and coral |
Made from high-strength rubber materials, our discharge hoses are resistant to abrasion, wear, and chemical exposure, making them perfect for heavy-duty use in harsh conditions.
These hoses offer excellent flexibility, allowing easy installation and movement even in tight spaces, which helps to reduce operational downtime and enhance productivity.
Designed to perform under high-pressure conditions, our hoses ensure safe and continuous fluid transfer for materials such as water, slurry, chemicals, and oils, making them ideal for both marine and industrial applications.
Ideal for discharging ballast water, oil, sewage, and other fluids from ships or offshore platforms.
Used to transport slurry, concrete, and dredged materials in construction and dredging projects.
Perfect for fluid and slurry transfer in chemical plants, mining, and oil & gas industries.
With over 34 years of experience, we bring unmatched expertise in producing high-quality hose solutions that meet rigorous standards.
We offer custom solutions to fit your specific needs, whether it’s different hose diameters, lengths, or pressure ratings.
Our customer service and technical teams are available to guide you in selecting the best hose for your project and offer ongoing support for any questions or challenges.
A: Generally, we pack our goods in plastic bags for inner package.Out package you could choose the carton box or woven bags.
A: T/T ,30% In Advanced, and 70% Before delivery,Or L/C. The pictures of products detials and packages will be sent before you pay the balance.
A: FOB, CFR, CIF.
A: Generally, it will take within 10 to 30 days as receiving your advance payment. The specific delivery time depends
on the items and the quantity of your order.
A: We can supply the sample if we have ready parts in stock, but the customers have to pay the courier cost.But the delivery charges will be deducted from the customer's future order.
A: Yes,we have three inspection steps to make sure the products you received in high quality.
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
1990
Total Annual:
7000000-1100000
Employee Number:
300~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
HONGRUNTONG MARINE Company Introduction Founded in 1990 and headquartered in Beijing, China, HONGRUNTONG MARINE has grown from a local production factory into a world-leading supplier of marine products and solutions after more than 30 years of deep cultivation and development. We are committed to ... HONGRUNTONG MARINE Company Introduction Founded in 1990 and headquartered in Beijing, China, HONGRUNTONG MARINE has grown from a local production factory into a world-leading supplier of marine products and solutions after more than 30 years of deep cultivation and development. We are committed to ...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!