China SEMIKRON SKKT132/12E SCR Module 1200V 132A Dual Thyristor SKKT132
  1. China SEMIKRON SKKT132/12E SCR Module 1200V 132A Dual Thyristor SKKT132
  2. China SEMIKRON SKKT132/12E SCR Module 1200V 132A Dual Thyristor SKKT132
SEMIKRON SKKT132/12E SCR Module 1200V 132A Dual Thyristor SKKT132
  1. MOQ: 1
  2. Price: Negotiation
  3. Get Latest Price
Packaging Details New original box
Rated voltage 1200 V
Average on-state current 137 A
RMS on-state current Approx. 220 A
Surge current 4000–4700 A
On-state voltage drop approx. 1.8 V
Gate trigger voltage approx. 2 V
Gate trigger current 150 mA
Sustaining current 50–400 mA
Brand Name SUPCON
Model Number CXT-SKG7SAAM300C02HAA130AEF1
Place of Origin China
Product Specification
Packaging Details New original box Rated voltage 1200 V
Average on-state current 137 A RMS on-state current Approx. 220 A
Surge current 4000–4700 A On-state voltage drop approx. 1.8 V
Gate trigger voltage approx. 2 V Gate trigger current 150 mA
Sustaining current 50–400 mA Brand Name SUPCON
Model Number CXT-SKG7SAAM300C02HAA130AEF1 Place of Origin China
SEMIKRON SKKT132/12E SCR Module 1200V 132A Dual Thyristor
Key Specifications
Parameter Value
Repetitive Peak Voltage 1200V
Average On-State Current 132A (220A RMS)
Package Type SEMIPACK 2
Operating Temperature -40°C to +125°C
Technical Features
  • Robust aluminum oxide ceramic baseplate for excellent thermal dissipation
  • 2.5kV electrical isolation for enhanced safety